Dingusių žmonių paramos centro direktorė Natalija prieš 26-erius metus išgyveno panašią tragediją. 1997 m. gegužės 12 d. – data, įsirėžusi į moters galvą visam gyvenimui. Šią dieną jos sūnus bei sūnėnas išėjo į kiemą ir dingo. Pasak jos, iki šios dienos daugiau ji nieko apie juos nežino.
Siūlo skelbti tarptautinę paiešką
N. Kurčinskaja sako, kad nors Mato mama į dingusiųjų centrą ir nesikreipė, yra dedamos visos pastangos, kad Matas būtų surastas, atliekama paieška. Ji taip pat pažymi, kad reikia neatmesti ir kitų dingimo versijų.
„Mato mama į centrą nesikreipė ir mes nekalbėjome. Galbūt reikia paskelbti „Amber Alert“ (skubus įspėjimas dėl vaikų pagrobimo, – tv3.lt) paiešką. Turi policijos reikalauti – galimai jį išvežė kas nors, kas ten žino.
Man labai nesuvokiama, kad jis naktį išėjo į sporto klubą ir kaip mama jį išleido, ar jie negirdėjo, kad jis išėjo. Turbūt negirdėjo, bet iš kur tuomet žinojo“, – klausimus kelia centro direktorė.
Jos teigimu, yra sunku suprasti visą situaciją, todėl reikia paiešką skelbti daug plačiau: per „Amber Alert“ ir „116000“ – tarptautinį operatyvios vaiko paieškos užsienyje tinklą.
„Turi mama arba kažkas iš tėvų kreiptis ir per visą Europos Sąjungą. Per 116 eis nuotrauka, gal kas matė, gal kas žino. Dabar vienintelė versija, už ko užsikabino, būtent upėje ieškoti. Mykolo tėtis kalbėjo, kad rado jau po žiemos, kiek laiko praėjo“, – tragišką dingusio ir Neryje rasto paauglio Mykolo Davidonio situaciją priminė ji.
N. Kurčinskaja: „Įdomu, koks buvo jo elgesys savaitę prieš dingstant“
Dingusių žmonių paramos centro direktorė svarsto, ar Mykolo paliktoje kuprinėje buvo mobilusis telefonas ir ar jame vis dar buvo SIM kortelė.
„Čia yra policijos darbas. Ką mamai galima patarti? Tik tai, kad ji ne tik prie upės ieškotų. Reikia reikalauti ieškoti, galimai jis kažkur kitur. Įdomu, ar jo dokumentai yra, tapatybės kortelė ar kažkas kito“, – pabrėžia moteris.
Vakar tv3.lt naujienų portalui Mato mama teigė, kad paauglys savaitę prieš dingimą išsiskyrė su panele. Paklausta apie tai, ar prie dingimo galėjo prisidėti šis faktas, N. Kurčinskaja sako, kad reikėtų atkreipti dėmesį, koks buvo jo elgesys prieš savaitę.
„Ar kas nors kalbėjosi su jo mergina? Tai yra policijos darbas – jie turi patikrinti visas versijas. Jis išsiskyrė su mergina prieš savaitę, tad galima daug ką galvoti.
Dažniausiai po išsiskyrimo paauglys nenori keltis iš lovos – juk žinome, kaip būna. Yra daug tokių atvejų, kai vaikas išgyvena, guli ir nieko daugiau nedaro, net mokytis negali. O jei viskas gerai, gal jis ir išėjo į sporto klubą“, – pasakoja ji.
Visgi N. Kurčinskaja teigia, kad šioje vietoje ji per daug nieko pasakyti negali, tik pabrėžia, kad tėvai turi reikalauti ieškoti kitur, nes paauglys galimai gali būti išvežtas.
„Jis gal kažkur keliavo, galėjo turėti pasą. Reikia pažiūrėti, ar viskas vietoje. Gali būti, kad jį kažkas išviliojo, yra labai daug „gal“, bet reikia imtis visų veiksmų, ne tik tai upėje ieškoti“, – patarimą siunčia moteris.
Atskleidė, kaip dažnai Lietuvoje grobiami vaikai
N. Kurčinskaja sako negalinti pasakyti, kad Lietuvoje dažnai yra tokiu būdu grobiami panašaus amžiaus vaikai. Vienintelis atvejis, pasak jos, kai Kaune šių metų pradžioje, sausio 7 d., buvo pagrobta devynmetė mergaitė.
„Nepilnamečius dažniausiai išvilioja nusikaltimus daryti, ten yra gaujos. Yra ir pabėgimai, kurie vyksta po 10 kartų, bėga iš globos įstaigų. Buvo berniukas kuris 121 kartą pabėgo iš globos įstaigos per metus, kaip sako, tai jų čempionas“, – atskleidžia ji.
Dingusių šeimų paramos centro direktorė atkreipia dėmesį, kad Tarptautinis vaikų dingimo ir išnaudojimo centras Amerikoje praneša, jog dauguma pagrobtų vaikų yra iš Azijos ir Afrikos šalių, kur jie masiškai parduodami į vergiją.
„Pas mus gali daug kas pasakyti, bet svarbiausia imtis visų būtinų veiksmų. Tegul reikalauja iš policijos ne lakstyti prie upės, o paskelbti paiešką per „Amber Alert“, o ne per „Facebook“.
Feisbukas turi kitą paskirtį, ten tikrai tokios informacijos nepaskelbs. Reikėjo tai padaryti iš karto, bet net ir dabar „Amber Alert“ vis dar galima panaudoti – niekas nežino, gal kažkur buvo išvežtas, reikia patikrinti visas versijas“, – sako ji.
N. Kurčinskaja taip pat teigia, kad visada reikia tikėti ir žinoti, kad vaikas atsiras ir yra gyvas.
„Aš iki šiol tikiu, kad sugrįš. Kol nerado, tavo vaikas yra gyvas, jis tikrai atsiras, nes kitaip galima išprotėti. Ir kaip galima tikėti, kad tavo vaiko nėra.
Visada svetimas pasakys, kad jo nėra, ką jau daryti, bet reikia neprarasti tikėjimo ir žinoti, kad vaikas yra gyvas, jis kažkur yra ir nenuleisti rankų. Tėvai turi reikalauti platesnės paieškos per Europos Sąjungą, tai nieko nekainuoja Lietuvoje“, – siunčia patarimą moteris.
Išėjo iš namų ir negrįžo
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad iš sekmadienio į pirmadienį, rugsėjo 30 d. Vilniuje be žinios dingo 15-metis Matas Kalinauskas. Policija ir ugniagesiai aktyviai vykdo paieškas sostinėje, gelbėtojai naršo Neries krantines.
Nuo Spalio 2 d. prie paieškų prisijungė Šaulių sąjunga ir Raudonojo Kryžiaus savanoriai, paieškai telkiami savanoriai, kurie šukuoja upės pakrantes, plaukia upe baidarėmis.
„Paskutinį kartą matytas naktį 04:21 išeinantis iš Lemon Gym sporto klubo Antakalnyje (Vilnius). Išėjęs pasuko link Šilo g., kirto kelią per Caffeine ir toliau informacijos apie jaunuolio judėjimo kryptį nėra“, – rašo paauglio mama.
Vaikino požymiai: lieknas, 15 metų, 175 cm ūgio, vilkėjo trumpus mėlynus šortus „Jack & Jones“, žydrus Nike sportbačius, juodą „Jack & Jones“ džemperį su „Jack & Jones“ užrašu per visą krūtinę.
Eltai Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Julija Samorokovskaja sakė, kad yra paskelbta Mato paieška, o prie Šilo tilto rasta jo kuprinė. Apžiūrima upė ir jos pakrantė, dalyvauja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento narai.
„Policija taip pat prašo vairuotojų, kurie turi vaizdo registratorius ir kurie važiavo pirmadienį, rugsėjo 30 dieną nuo 4.20 val. iki 8 val. Antakalnio, Žirmūnų gatvėmis, P. Vileišio, Šilo gatve, Šilo tiltu, jeigu vaizdo registratorius ir vaizdo medžiagą, pasidalinti su policija“, – teigė ji.
Vilniaus apskrities policija paskelbė, kad visi paieškos darbai vyks iki tol, kol jaunuolis bus surastas.
Jeigu turite vertingos informacijos, matėte šį jaunuolį – skambinkite bendruoju pagalbos numeriu 112.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!