Bekvapiai, beskoniai ir mirtinų dozių

Atšalus orams, bene pagrindiniais derliaus niokotojais tampa graužikai. Jie sulenda į pastatus, kur šilta ir yra maisto.

Rapolas Tamošiūnas

Su pelėmis ir žiurkėmis, pasak Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) Veterinarinių vaistų ir biocidų vertinimo skyriaus vedėjos pavaduotojos Nijolės Stankevičienės, žmonės kovoja įvairiomis priemonėmis: nuo paprasčiausių seniai žinomų spąstų iki itin efektyviai veikiančių nuodų rodenticidų.

Platina ligas

„Rodenticidai yra graužikų naikinimo priemonės, kurios priskiriamos biocidams, o biocidai, tai medžiagos, skirtos graužikams naikinti“, – sakė pašnekovė. N.Stankevičienė įspėjo, kad šios medžiagos gali būti pavojingos žmonių ir gyvūnų sveikatai bei aplinkai. „Tiek žiurkės, tiek pelės platina įvairias ligas ir jų sukėlėjus, perduodamus žmonėms. Pavyzdžiui, gerai žinomos graužikų platinamos ligos yra leptospirozė, salmoneliozė, toksoplazmozė, listeriozė ir kt. Taigi, viena iš svarbiausių rodenticidų naudojimo tikslų yra graužikų žmonėms perduodamų ligų prevencija“, – aiškino pašnekovė. Ji priminė, kad graužikai platina daugybę ligų, perduodamų auginamiems gyvūnams. Nuo jų žmonės gali apsikrėsti kriptosporidioze, kampilobakterioze, salmonelioze ir kitomis ligomis.

Pridaro nuostolių Graužikai, pasak jos, gali būti pavojingi ne tik todėl, kad platina įvairias ligas, bet ir todėl, kad gali apkrėsti maisto produktus, skirtus vartoti tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Grūdus, ankštinius augalus, daržoves ir mėsą, tiek neapdorotus, tiek po apdorojimo, jų tinkamai neapsaugojus, gali sugraužti kenkėjai. „Graužikai gali pridaryti daug nuostolių, nes pragraužia elektros kabelius, sukelia elektros tiekimo sutrikimus, gaisrus, pridaro žalos nuotekų vamzdynams. Jie geba sugadinti įvairias medines detales, asmeninius daiktus, šilumos izoliaciją“, – vardijo pašnekovė.

REKLAMA

Tyrimai rodo, kad žmonės, gyvenantys patalpose, kuriose yra pelių, dažniau būna kamuojami astmos ir depresijos. Žiurkės kenkia ir gamtai. Jos naikina paukščių jauniklius ir kiaušinius.

Ragauja jauką

Rodenticidai naudojami graužikų populiacijai mažinti užkrėstose teritorijose. „Graužikus gana sunku naikinti, nes prieš suėsdami visą jauką, jie paragauja mažą kąsnelį, tarsi norėdami įsitikinti, kad maistas nepavojingas, ir tik po to ėda likusį jauką. Todėl rodenticidai turi būti beskoniai, bekvapiai ir uždelsto veikimo, juos reikia naudoti mirtinomis dozėmis“, – aiškino N.Stankevičienė. Todėl, pasak jos, rodenticidai gali būti gaminami tik su veikliosiomis medžiagomis, atitinkančiomis biocidų reglamento reikalavimus. Į rinką galima tiekti tik autorizuotus rodenticidus.

Dažniausiai rodenticidai, pasak pašnekovės, gaminami kaip jaukas ar dūminės. Veikliosios medžiagos, skirtos jaukui gaminti, vadinamos antikoaguliantais. Jos stabdo kraujo krešėjimą, blokuoja vitamino K veikimo ciklą. Dažniausiai jaukas graužikams gaminamas granulių, blokelių, pastų ar grūdų pavidalu. Rečiau naudojamos dūminės, nes tam reikia specialių saugumo priemonių ir prietaisų.

Nusikalstama veikla

Rodenticidai gali būti skirti profesionaliam ir neprofesionaliam naudojimui. Rodenticidai, kuriuos galime įsigyti parduotuvėse, yra skirti neprofesionaliam naudojamui buityje.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų