• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
5
Atėjusi į mišką Kristina neteko žado: grįžo su įspūdingu laimikiu (nuotr. Kristinos Sriubikienės)

Po sausrų pasipylęs lietus Lietuvos žmones pamažu apdovanoja puikiomis dovanomis. Iš miškų grybautojai vis dažniau grįžta aptikę ne vieną, o bent jau gerą pintinę grybų. Štai Biržų rajone apsilankiusi miške Kristina Sriubikienė rado ir raudonviršių, ir baravykų, ir net apie litrą voveraičių.

5

Po sausrų pasipylęs lietus Lietuvos žmones pamažu apdovanoja puikiomis dovanomis. Iš miškų grybautojai vis dažniau grįžta aptikę ne vieną, o bent jau gerą pintinę grybų. Štai Biržų rajone apsilankiusi miške Kristina Sriubikienė rado ir raudonviršių, ir baravykų, ir net apie litrą voveraičių.

REKLAMA

Pasidalinusi savo laimikio nuotraukomis „Facebook“ grybautojų grupėje Kristina džiaugėsi: „Lietus daro stebuklus.“

Naujienų portalui tv3.lt moteris papasakojo, kad apsilankiusi Biržų rajone esančiame miške ji rado apie 30 raudonviršių, 5 baravykus, keli kazlėkus ir lepšius bei apie litrą voveraičių.

Žvalgydamiesi į Kristinos nuotraukas grybautojai ne tik pasidžiaugė už moters laimikį, tačiau ir liejo liūdesio ašaras.

REKLAMA
REKLAMA

„O, viešpatėliau geriausias, koks grožis! Net širdis alpsta, o pas mus Raseinių rajone sausa net traška samanos“, – liūdesiu dalinosi viena moteris.

REKLAMA

„Mums belieka tik džiaugtis jūsų radybomis. Vis dar laukiame, kada pas mus palis ir pradės dygti šie gražuoliai“, – komentavo kita.

Apie vėluojantį šių metų grybų bei uogų derlių kiek anksčiau buvo kalbėję ir Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos nariai.

Pasak jų, grybai šiemet atsiranda gerokai vėliau dėl vienos paprastos priežasties – drėgmės stokos. Ypatingai vėluojantis grybų sezonas pastebimas Dzūkijoje, kuriai lietaus teko mažiausiai.

REKLAMA
REKLAMA

Nuodingi grybai

Nors daugelis grybautojų jau visai nekantrauja vis dažniau aplankyti miškus ir ieškoti derliaus, tačiau gamtininkai primena, kad einant į mišką yra svarbu ne tik gerai pažinoti grybus, tačiau ir žinoti, kad tarp jų slypi ir nuodingi, ir saugomi grybai.

Kalbėdamas apie tai, kokius grybus galima rinkti, o kurių ne, mikologas Jonas Kasparavičius buvo pasakojęs, kad svarbiausia taisyklė – labai paprasta:

„Nepažįstu – neimu, abejoju – neimu.“

Taip pat mikologas kiek anksčiau naujienų portalo tv3.lt skaitytojams buvo priminęs, kad patys nuodingiausi Lietuvoje augantys grybai, kurių neverta rinkti, tačiau tuo pačiu ir nereikia jų išniekinti, yra:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– žalsvoji musmirė (Amanita phalloides),

– smailiakepurė arba baltoji musmirė (Amanita virosa),

– nuodingasis nuosėdis (Cortinarius orellanus),

– eglinė kūgiabudė (Galerina marginata),

– rausvėjančioji plaušabudė (Inosperma erubescens),

– aršioji tauriabudė (Clitocybe tornata),

– nuodingoji tauriabudė (Clitocybe dealbata).

„Iš jų „populiariausia“ tarp nepatyrusių grybautojų yra žalsvoji musmirė. Ja apsinuodijama beveik kiekvienais metais ir, jeigu ne medikų pagalba, apsinuodijimų ja statistika įgautų žymiai liūdnesnį vaizdą. Net ir prisimenant, kad mirtingumas jos paragavus nėra šimtaprocentinis.

REKLAMA

Likusiais grybais apsinuodijama žymiai rečiau, nes visi jie, išskyrus baltąją musmirę, yra nelabai dideli, neišvaizdūs ir grybautojų dažniausiai nesuvilioja. Šiuo metu, bent jau teoriškai, būtų galima rasti tik rausvėjančiąją plaušabudę. Laimei, sausra neleidžia pasirodyti ne tik valgomiems grybams.

Likusieji grybai pasirodys tik po kurio laiko ir tik su sąlyga, kad sausros vėliau nebus. Taigi, dar yra šiek tiek laiko su jais bent teoriškai susipažinti nepatyrusiems grybautojams ir prisiminti juos apmiršusiems ar seniai mačiusiems“, – sakė mikologas Jonas Kasparavičius.

REKLAMA

Nors minėti grybai ir yra nuodingi, tačiau mikologas atkreipia dėmesį, kad jų nevalia spardyti ar kitaip žaloti, nes jie – būtina miško ekosistemos dalis.

„Jie tokie pat naudingi medžiams kaip ir geriausi valgomieji grybai, nes jais minta kai kurie miške gyvenantys gyvūnai, o šių grybų nuodai skirti visai ne mus nuodyti. Mes patys kalti, kad kartais nesugebame jų atskirti nuo valgomų grybų“, – pabrėžia.

Taip pat į grybų sąrašą, kurių nereikėtų rinkti, mikologas įtraukė ir visus retus bei saugomus grybus, kurių yra taip pat nemažai. Laimei, reti grybai iš tiesų reti ir juos rasti – sudėtinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Kasparavičius sakė, kad jeigu grybautojas ir ras netyčia retą ar saugomą grybą ir jį nurinks, nepataisomos tragedijos neįvyks.

„Tokiu atveju vertėtų apie radinį pranešti grybus tyrinėjantiems mokslininkams. Galbūt tai yra vieta, apie kurią jie dar nežinojo, nes tokių mokslininkų Lietuvoje yra labai mažai ir visų vietų patikrinti jie neturi galimybių, o juk dar reikia pataikyti atvykti tuo metu, kai toje vietovėje retas grybas išdygsta.

Iš anksto nuspėti, kada grybas pasirodys, nėra galimybių, o važinėti kas savaitę į daugybę šalies taškų irgi“, – sakė šis.


didziausi melagiai Pasaulyje yra zvejai, medziotojai, grybautojai, politikai ir sinoptikai
Pries savaite mazeikiu raj radau 12 graziu baravyku,per valanda,kitu nebuvo ne kvapo,sodo kaimyne apsauke melage,kol nepazvelge i kibiriuka
Geriausia būtų kad tokiems, kaip jūs, jūsų linkėjimai grįžtų bumerangu. Na,jau toks negatyvas esat,kad trūksta žodžių jus apibūdinti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų