• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moteris sužinojo, jog serga vėžiu po ankstyvos patikros, kai pajuto, jog „kažkas vidun traukia jos krūtį“. Sue Makin susirūpino, kai per atostogas Turkijoje pajuto keistą simptomą. 66 metų moteriai prieš išvykstant buvo atliktas įprastinis skenavimas, o jai dar būnant užsienyje į paštą atkeliavo laiškas, kviečiantis atvykti į ligoninę. Dukra suplanavo mamai vizitą pas gydytoją sekančiai dienai po grįžimo namo.

Moteris sužinojo, jog serga vėžiu po ankstyvos patikros, kai pajuto, jog „kažkas vidun traukia jos krūtį“. Sue Makin susirūpino, kai per atostogas Turkijoje pajuto keistą simptomą. 66 metų moteriai prieš išvykstant buvo atliktas įprastinis skenavimas, o jai dar būnant užsienyje į paštą atkeliavo laiškas, kviečiantis atvykti į ligoninę. Dukra suplanavo mamai vizitą pas gydytoją sekančiai dienai po grįžimo namo.

REKLAMA

Į pensiją išėjusiai biuro darbuotojai iš Aintree, Merseyside, susitikimo metu buvo atlikti tyrimai ir vėliau jai buvo diagnozuotas krūties vėžys, išplitęs į limfmazgį po ranka.

Sue sakė: „Aš nesupanikavau. Net neverkiau, kai jie man tai pasakė. Jie tiesiog pasakė: „Tai pati ligos pradžia, auglys labai mažas“. Aš tiesiog pasitikėjau gydytojais, tikėjau tuo, ką jie sako.

REKLAMA
REKLAMA

Norėjau kuo greičiau atsigulti į ligoninę, kad pašalintų šį naviką, kuo greičiau atliktų chemoterapiją ir pradėtų radioterapiją, užbaigti tai ir judėti pirmyn“.

REKLAMA

Moteris prieš 15 metų įveikė skydliaukės vėžį, rašo express.co.uk.

Kai Sue paskambino savo vaikams pasidalinti šia žinia, ji iš pradžių jautėsi kalta, tačiau dukra pasakė: „Mama, tu tai jau padarei vieną kartą, gali tai padaryti dar kartą, esi stipri moteris“.

Sue sakė: „Tai mane padrąsino. Jaučiausi kalta, kad jie vėl nerimaus dėl manęs, bet dukros žodžiai mane nuteikė teigiamai“.

Būdama Turkijoje Sue dešinėje krūtyje apžiuopė mažą gumbelį ir manė, kad tai dar viena cista.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau netrukus dešinėje jos pusėje atsirado įdubimas, tarsi kažkas krūtį trauktų gilyn.

Kalbėdama apie sveikatos patikras, įskaitant tą, kurią atliko prieš išskrisdama į Turkiją, pensininkė sakė: „Gana dažnai, kai važiuoju atostogauti, atsiranda cista, o kai grįžtu, ji dingsta,  todėl visiškai nesijaudinau. Prieš 15 metų sirgau skydliaukės vėžiu, taigi, atvirai pasakius, maniau, jog jau tai praėjau ir kad daugiau vėžiu nesusirgsiu, todėl nė kiek nepergyvenau. Bet aš niekada nesijaudinu lankydamasi pas gydytojus, tai kaip vizitas pas odontologą pasitikrinti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gumbelis greitai didėjo

Sue gumbelis greitai didėjo. Nuo birželio iki liepos mėnesio jis išaugo iki 13 mm. Po trijų savaičių, kai chirurgas išpjovė vėžį, navikas buvo jau 17 mm.

Tai buvo agresyvus, trigubai neigiamas krūties vėžys. Šis krūties vėžio tipas, kuris sudaro 15 procentų krūties vėžio atvejų, sparčiau auga, sunkiau gydomas ir dažniau atsinaujina. Sue pasakė: „Ačiū Dievui, kad nuėjau“.

Sue sausį baigė chemoterapiją, kuri ją morališkai „pribaigė“. Nors jos optimistinis požiūris „stiklinė yra pusiau pilna“, tačiau moteris verkė ir nerimavo, ar vėžys neišplis į kitus limfmazgius. Sue sakė: „Jie išpjovė naviką. O jei atsiras penktas, šeštas ar septintas? Slaugytoja pasakė: „Jums buvo labai anksti diagnozuota, ir tai buvo labai, labai mažas navikas, ir mes viską išėmėme“.

REKLAMA

Suprantami ir konkretūs darbuotojų paaiškinimai, bendraamžių pagalba ir masažai iš „The Sunshine Group“ bei serialo „Chesapeake Shores“ žiūrėjimas per „Netflix“ padėjo Sue gyti. Netrukus ji pradės paskutinį trijų savaičių spindulinės terapijos kursą ir po to jos laukia 14 dienų kruizas į Italiją, Kroatiją, Graikiją ir Turkiją.

 

Sue, kuri yra Cheshire ir Merseyside „Cancer Alliance“ pacientų atstovė, sakė: „Buvo nuostabu, kad visą gydymą gavau taip arti namų. Man buvo tikrai gerai, o NHS darbuotojai buvo nuostabūs. Mano patarimas moterims – jei siūlo tyrimą, būtinai jį atlikite. Nėra geresnio jausmo, nei žinoti, kad jau pasitikrinote“.

REKLAMA

Praėjusį mėnesį paskelbti NHS duomenys rodo, kad 91% moterų, kurioms diagnozuotas pirmosios stadijos krūties vėžys, kai auglys yra dar mažas, kaip Sue, gyvena mažiausiai penkerius metus. Išgyvenamumas sumažėja iki 39% ketvirtoje stadijoje, kai vėžys jau išplinta į kitas kūno dalis.

NHS kas trejus metus kviečia 50-70 metų moteris – ir kai kuriuos translyčius asmenis – atlikti mamografiją, kad padėtų nustatyti krūties vėžį ankstyvoje stadijoje. Ji atliekama mobiliuose patikros furgonuose prekybos centruose, bendruomenės namuose ir taip pat ligoninėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siekdama pasivyti patikras, kurios nebuvo atliktos pandemijos metu, NHS praėjusiais metais pakvietė pasitikrinti rekordiškai daug moterų – 3,17 milijonų. Šiaurės vakaruose kvietimus patikrai gavo 787 550 moterų nuo 50 iki 70 metų, tačiau beveik 40% neatvyko.

NHS Anglijos medicinos direktorius Dr Michaelas Gregory sakė: „Sue istorija parodo, kokia veiksminga yra NHS krūtų patikros programa nustatant vėžį ankstyvoje stadijoje, ir kuo anksčiau vėžys randamas, tuo lengviau jį gydyti.

REKLAMA

Krūties vėžys yra viena iš labiausiai paplitusių vėžio rūšių, tačiau išgyvenamumas yra vienas didžiausių, o tai iš dalies priklauso nuo krūtų patikros programos, nes ankstyva diagnostika yra labai svarbi. Todėl raginčiau moteris domėtis savo krūtų sveikata. Taip pat raginčiau visas, gavusias kvietimus krūtų patikrai, pasinaudoti šiuo pasiūlymu ir kuo greičiau užsiregistruoti vietinėje patikros tarnyboje“.

NHS skatina moteris reguliariai tikrintis krūtis, net jei neseniai buvo atlikta mamografija, ir skubiai kreiptis į šeimos gydytoją, jei pastebės kokių nors „nenormalių pakitimų“.

Remiantis NHS, krūties vėžio simptomai yra šie

  • krūtyje atsirado naujas gumbas arba sustorėjusio audinio sritis, kurios anksčiau nebuvo,
  • vienos ar abiejų krūtų dydžio ar formos pasikeitimas,
  • skystos išskyros iš spenelio,
  • gumbas ar patinimas pažastyje,
  • odos išvaizdos ar pojūčio pasikeitimas, pvz., susitraukimas ar įdubimai, bėrimas arba paraudimas,
  • bėrimas (pvz., egzema), luobelė, pleiskanojanti arba niežtinti oda arba paraudimas ant spenelio arba aplink jį,
  • spenelio išvaizdos pasikeitimas, pvz., įtraukimas ar įdubimas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų