„Vis daugiau žmonių savo atostogas planuoja kelis kartus per metus: šiltuoju metų laiku renkasi žydras pakrantes Europoje, žiemą – slidinėjimą kalnuose, Kanarų salas ar tolimesnius kraštus pietryčių Azijoje. Nors pastaraisiais metais kelionių kainos nebrango, bendras išleidžiamų pinigų kiekis atostogoms šiek tiek didėjo. Žmonės renkasi kokybiškesnes pramogas ir paslaugas, kasmet pastebime apie 5 proc. krepšelio augimą. Nors keliautojai yra linkę plačiau praverti pinigines, niekuomet nepraleidžia progos sutaupyti. Vos keli praktiniai patarimai gali padėti gerokai apkarpyti kelionės išlaidas“, - teigia kelionių agentūros vadovas Tadas Rimkus.
1 patarimas: atostogas pradėkite planuoti bent prieš du mėnesius
T. Rimkus tvirtina, kad vasaros sezonas yra didžiausias kelionių pikas, darantis gana didelę įtaką kelionės kainai. Kadangi orai Viduržemio jūros regione jau nuo balandžio vidurio yra vasariškai šilti, nereikėtų pamiršti pavasario ir rudens kelionių, kurios gali atsieiti daug pigiau.
„Vertėtų įsidėmėti vieną iš pagrindinių taisyklių – kuo arčiau kelionė, tuo didesnė kainos augimo tikimybė. Todėl patariama pradėti planuoti savo kelionę likus bent dviems mėnesiams iki atostogų arba dar anksčiau – tik tokiu atveju galima iš anksto susimedžioti geriausias paslaugų kainas. Žinoma, kartais pasitaiko ir labai patrauklių „paskutinės minutės“ pasiūlymų, tačiau tokio tipo atostogos būna spontaniškos ir iš anksto nesuplanuotos. Išankstinio planavimo taisyklė galioja ir kitoms paslaugoms. Pavyzdžiui, norint išsinuomoti automobilį, daug pigiau jį iš anksto užsisakyti internetu ar kelionių agentūroje, nei nuvykus į nuomos kompaniją“, - pasakoja kelionių agentūros „TopTravel.lt“ vadovas T. Rimkus.
2 patarimas: dažnai pravartu užsisakyti pilną viešbučio paketą
Pasak kelionių eksperto, jeigu planuojama atostogauti su vaikais ir visą atostogų laiką viešėti tame pačiame viešbutyje, dažnai pravartu rinktis pilną viešbučio paketą su įskaičiuotu maitinimu ir pramogomis. Pietaujant viešbutyje, kuomet maitinimas jau yra įskaičiuotas į kelionės kainą, galima sutaupyti gerokai daugiau, nei perkant maistą visai šeimai atskirai.
„Svarbu nepamiršti, kad vaikai dažnai būna jautrūs maistui – ypač svetimoje šalyje. Viešbučiai dažniausiai leidžia patiems išsirinkti pietus ir jeigu maistas nepatinka, be jokio papildomo mokesčio pasiimti kitą patiekalą. Sutaupysite ne tik pinigų, bet ir nervų. Vertėtų paminėti, kad didesni viešbučiai Turkijoje, Graikijoje, Kipre ir kt. turi platų pramogų pasirinkimą, todėl patogiau ir pigiau būtų išbandyti viešbutyje esančius vandens kalnelius, nei eiti į šalia esantį vandens parką“, - pataria T. Rimkus.
3 patarimas: mokėkite už tokį bagažo dydį, kokio iš tikrųjų reikia
Skirtingi vežėjai taiko skirtingas bagažo taisykles – vieni į kelionės kainą įskaičiuoja tik rankinį, kiti – didelį registruotą bagažą. „Pigių skrydžių avialinijos registruotą bagažą dažniausiai parduoda kaip papildomą paslaugą. Todėl reikėtų nepamiršti, kad kiekvienas keleivis turi galimybę užsisakyti tiek bagažo, kiek jam iš tikrųjų reikia – galbūt pakaktų tik vieno didelio lagamino visai šeimai ir rankinio bagažo, kuris dažnai siekia net 10 kg vienam žmogui. Viską kruopščiai apskaičiavus ir atsisakius antrojo būtinumo daiktų, galima šiek tiek sutaupyti“, - tvirtina T. Rimkus.
4 patarimas: rezervuojant viešbutį patikrinkite kelis šaltinius
Didžiąją viešbučio kainos dalį nulemia ne jo lokacija, bet kategorija. Nutolęs nuo jūros kranto geros kategorijos viešbutis bus brangesnis nei žemesnės kategorijos – šalia paplūdimio. Pasak T. Rimkaus, kuo anksčiau rezervuosite viešbutį, tuo pigiau už jį mokėsite. Viešbučiai turi ribotą kambarių skaičių, todėl jiems užsipildžius dažnai neįmanoma rezervuoti norimo numerio net ir už labai didelius pinigus.
„Kuomet rezervacinės sistemos rodo, kad jums patinkantis viešbutis yra pilnai užpildytas, verta kreiptis į kelionių organizatorius, kurie turi galimybę patikrinti vidines duomenų bazes. Dažnai pasitaiko atvejų, kuomet randame laisvų kambarių tokiame viešbutyje, kurį viešose sistemose rodo kaip pilnai užpildytą.
Dar vienas patarimas – jei viešbutį rezervuojate ne kelionių agentūroje, o savarankiškai viešbučių rezervacinėje svetainėje, patikrinkite kelis šaltinius. Nustebsite pamatę, kaip skiriasi kainos skirtingose viešbučių rezervacinėse svetainėse. Svarbu suprasti, kad ne visuomet populiariausios paieškų svetainės siūlo geriausią paslaugų kainą. Vertėtų paieškoti ir nišinių šaltinių“, - įsitikinęs kelionių ekspertas.
5 patarimas: įvertinkite savarankiškos kelionės ir turistinių maršrutų naudą
Kai kuriems keliautojams labiau patinka savarankiškai planuoti savo laiką ir pramogas kelionės metu, kiti renkasi jau patikrintus turistinius maršrutus ir gidų paslaugas. Pasiteiravus, kuris pasirinkimas yra pigesnis, kelionių ekspertas patvirtino, kad vienos taisyklės čia nėra ir viskas priklauso nuo atostogų krypties.
„Pavyzdžiui, keliaujant į Egiptą, pačiam savarankiškai organizuotis ekskursijas ir keliones dažnu atveju būtų neracionalu ar netgi brangiau. Tačiau atostogas suplanavus Kanarų salose, reikėtų būtinai pasvarstyti apie savarankišką kelionę po salą su nuomota mašina – leidžiant sau bet kada nuklysti nuo iš anksto suplanuoto maršruto ir daugiau laiko praleisti tose vietose, kurios labiausiai žavi“, - pasakoja T. Rimkus.
Nepaisant pastarųjų pavyzdžių, kelionių ekspertas įsitikinęs, kad visi šie pasirinkimai yra labai individualūs ir priklausantys ne tik nuo pinigų, bet ir nuo keliautojo poreikių. Vieniems keliautojams daug patogiau patiems vairuoti automobilį, nei rinktis turistinį autobusą, kitiems – tai kelia stresą dėl baimės vairuoti ne savo automobilį svetimoje ir nepažįstamoje šalyje.