„Tai buvo tikras, tikrų tikriausias stebuklas!“ – sakė jo mama.
Užklupus audrai, 19-metį nutrenkė žaibas
Šių metų birželio 29 dieną Craigas, jo mergina, jos tėtis ir pusbrolis leido laiką Craigo valtyje Logan Martino ežere, kai netikėtai užėjo stipri audra.
„Nieko neprisimenu. Netgi negirdėjau garso, kai trenkė žaibas. Bet pamenu, kad atsibudau, kai mane vežė iš nudegimų skyriaus į intensyvios terapijos skyrių. Tiesą sakant, tai buvo gana baisu“, – pasakojo Craigas.
Į Craigą trenkė žaibas. Niekas kitas iš valtyje buvusių žmonių nenukentėjo, o jo merginos tėtis tik vėliau jam papasakojo, kas nutiko.
Valtis nuo žaibo užsidegė, bet netoliese buvęs žmogus pripučiama valtimi greitai atplaukė į pagalbą, rašo uppermichiganssource.com.
Turbūt lemtis nulėmė, kad toje pačioje pripučiamoje valtyje buvo ir slaugytoja, kuri nedelsdama ėmė daryti dirbtinį kvėpavimą Craigui, kol visi buvo nugabenti į krantą, kur jų jau laukė greitosios pagalbos medikai.
Chrisas buvo nugabentas į skubios pagalbos skyrių. Jo mama iškart paskambino jo mamai, Amandai Christopher.
„Turite išlikti rami, bet Craigą nutrenkė žaibas“, – teištarė mergina.
Kai Craigo mama atvyko į ligoninę, jį jau vežė į intensyvios terapijos skyrių.
Interviu „Good Day Extra“ laidoje Craigas sakė: „Aš meldžiausi begales kartų ir tiesiog tikėjau, kad yra priežastis, dėl kurios šiuo metu esu reanimacijoje, o ne morge.“
Šeima įspėja visus
Tuo metu jo mama jautėsi bejėgė ir su ašaromis akyse stebėjo, kaip sūnus kenčia siaubingus skausmus.
„Tai buvo tikriausiai sunkiausias dalykas, kurį man kada nors teko patirti, ir tikiuosi, kad niekada nereikės patirti nieko blogesnio.
Jis toks stiprus. Gydytojų komanda atėjo, pakalbėjo su mumis, nustatė, kur buvo įėjimo ir išėjimo taškai ir patvirtino, kad jo smegenys nebuvo pažeistos, organai taip pat.
Tai buvo tikras, tikrų tikriausias stebuklas. Žaibas įėjo per alkūnę, išėjo per pėdą“, – kalbėjo Craigo mama.
Mama pabrėžia – daugelis net neįvertina, koks pavojingas gali būti žaibas, ypač būnant vandenyje, todėl skleidžia žinią su priminimu saugoti save žaibuojant.
Nors Craigas jau atsigauna ir tai vyksta itin greitai, jam dar reikės daug laiko visiškai pasveikti. Tačiau jis sako, kad tai pakeitė ne tik jo požiūrį į gyvenimą, bet ir sustiprino tikėjimą.
„Tai priverčia vertinti net tas akimirkas, kurios anksčiau atrodydavo nesvarbios. Pavyzdžiui, kai sėdi ant sofos su šeima ir nerviniesi, nes verčiau būtum su draugais – dabar tokios akimirkos yra itin brangios ir norisi, kad jos tęstųsi kuo ilgiau, kad galėtume pabūti kartu ilgiau“, – sakė 19-metis.
Primena, kaip elgtis žaibuojant
Tokios ir panašios istorijos primena, kaip svarbu saugoti save ir kitus žaibuojant. Anksčiau naujienų portalas tv3.lt dalijosi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento patarimais, kaip vertėtų elgtis žaibuojant.
Specialistai išskyrė šias taisykles:
1. Likite namuose, uždarykite langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacijos angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti žaibą.
2. Būtina išjungti elektros prietaisus.
3. Jeigu audra užklupo lauke, nesislėpkite po aukštais pavieniais medžiais. Ypač pavojinga būti prie vandens telkinių.
4. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, nedelsdami skubėkite į krantą.
Svarbiausi patarimai užklupus perkūnijai
Kaip elgtis perkūnijų metu, pateikiama ir Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) svetainėje meteo.lt.
Perkūnija – tai galinga elektrostatinė iškrova tarp debesų arba tarp debesų ir žemės, lydima žaibo ir griaustinio. Perkūnija susidaro esant labai dideliam atmosferos nepastovumui, kai šiltas, drėgnas oras kyla aukštyn ir veržiasi pro šaltesnį oro sluoksnį. Elektros iškrovos – žaibai – yra vienas iš pačių pavojingiausių meteorologinių reiškinių, atimantis daug žmonių gyvybių
Žaibas gali kelti pavojų žmonių ir gyvūnų gyvybei bei pakenkti sveikatai: jo smūgis dažnai sukelia vidaus organų ir raumenų pažeidimus, galimas laikinas sąmonės praradimas, orientacijos sutrikimas, gali sutrikti gebėjimas šnekėti, judėti, taip pat gali atsirasti galvos svaigimas, raumenų traukuliai, žmogus gali neprisiminti, kas įvyko. Pažeidus smegenis sutrinka kvėpavimas, žmogus pradeda dusti, gali sustoti širdis.
Perkūnija daro didelę žalą ir turtui – sukelia pastatų, miškų gaisrus, gali pakenkti elektros linijoms, sutrikdyti elektros tiekimą.
Dažniausiai žaibo iškrovos sugadina gyventojų elektrinę techniką: perdega kompiuteriai, televizoriai, automatinių vartų, garažų sistemos, šildymo katilai, vandens tiekimo ir valymo įranga, sugenda šaldytuvai, skalbimo mašinos, apsaugos signalizacija ir kt.
Žaibo iškrova nebūtinai sukelia gaisrą, bet gali apgadinti langų apdailą, apsvilinti kaminą ar kitas namo konstrukcijos dalis.
Kaip apsisaugoti nuo perkūnijos?
- pastatus nuo perkūnijos apsaugos teisingai įrengta ir tvarkinga žaibosaugos sistema;
- mokykite vaikus, kad griaustinis nėra pavojingas, bet žaibas – itin pavojingas reiškinys;
- būkite įkrovę savo mobilųjį telefoną, tačiau be reikalo juo nesinaudokite;
- jei reikėtų išsikviesti skubią pagalbą, skambinkite telefonu 112.
Jei per perkūniją esate patalpoje:
- būkite pasirengę galimiems elektros energijos tiekimo sutrikimams;
- uždarykite pastatų duris ir langus, įvairias ventiliacines angas – taip apsisaugosite nuo skersvėjų, kurie gali pritraukti kamuolinį žaibą;
- pamatę kamuolinį žaibą, stenkitės išlikti ramūs, nedarykite staigių judesių, nesiartinkite prie jo, nebandykite jo paliesti kokiu nors daiktu, nes gali įvykti sprogimas. Nebandykite bėgti, nes oro srovė gali žaibą pritraukti prie jūsų;
- ištraukite buitinius prietaisus iš maitinimo šaltinio ir nesinaudokite kištukiniais lizdais;
- nekurkite ugnies krosnyje, nes dūmai yra geras elektros laidininkas ir pritraukia žaibą.
Jei per perkūniją esate lauke:
- jei įmanoma, kuo greičiau grįžkite į patalpą, padėkite vyresniems ir sergantiems žmonėms patekti į saugią vietą;
- jei esate išvykę automobiliu, apsisaugoti nuo žaibo galite ir būdami jame – uždarykite langus ir nesilieskite prie metalinių konstrukcijų;
- nebūkite šalia pavienių medžių, metalinių stulpų ar sodų – blyksnio smūgio tikimybė ten didesnė;
- jei griaustinis jus užklupo vandens telkinyje, nedelsdami plaukite į krantą, nes vanduo yra geras elektros laidininkas ir traukia žaibus;
- jei esate pievoje, kurioje žemė ir žolė įmirkusi nuo lietaus, nebėkite, o judėkite mažais žingsneliais, laikydami koją prie kojos.
Papildomi patarimai:
- jei pastebėjote tiesioginio pavojaus riziką, nedelsdami skambinkite pagalbos numeriu 112;
- jei žaibas trenkė į žmogų, nedelsdami kvieskite medikus – net jei žmogus toliau kalba ir yra sąmoningas, žaibas galėjo pakenkti vidaus organams. Laiku suteikus kvalifikuotą pagalbą nemaža dalis žaibo smūgį patyrusių žmonių išgyvena.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!