Kaip ir kada su mergaite kalbėti apie mėnesines?

Menarchė arba pirmosios menstruacijos yra visiškai normalus, tačiau daugelį mergaičių (ir jų tėvelius) šiek tiek gąsdinantis brendimo procesas. Ką svarbu apie jį žinoti? 

Mama ir dukra (nuotr. Shutterstock.com)

Apie mėnesines reikėtų kalbėti dar prieš jų pradžią 

Lietuvoje ir vakarų šalyse gyvenančios mergaitės pirmųjų menstruacijų sulaukia vidutiniškai 12-13 metų amžiaus, tačiau normalu mėnesinėmis pirmą kartą „susirgti“ anksčiau, t.y. 10-11 metų ar kiek vėliau, 14-15 metų. 

Tėvams apie mėnesinės su dukra reikėtų pasikalbėti dar prieš jų pradžią - juolab, kad kiti lytinio brendimo požymiai (pradeda augti krūtys, apvalėja klubai, padidėja kūno plaukuotumas ir kt.) ima reikštis dar prieš mėnesines. 

REKLAMA

Mergaitei svarbu suprasti jos kūne vykstančius procesus 

Kalbantis apie mėnesines labai svarbu paaiškinti, kad tai natūralus reiškinys su kuriuo kiekvieną mėnesį susiduria visos vaisingo amžiaus moterys, tad jo tikrai nereikia bijoti ar gėdytis. 

Bręstančiai mergaitei (o taip pat ir kiekvienai moteriai) labai svarbu pažinti savo kūną ir suvokti, kas yra mėnesinių ciklas ir mėnesinės - kiekvieno ciklo metu moters kūne keičiasi hormonų lygis, bręsta kiaušinėlis bei storėja gimdos gleivinė, kuri, jeigu kiaušinėlis nėra apvaisinamas (t.y. jeigu moteris nepastoja), atsidalina ir pasišalina (t.y. prasideda mėnesinių kraujavimas). 

Mergaitei reikia papasakoti, kas yra normalu (pavyzdžiui, kad pirmaisiais metais mėnesinių ciklas bus chaotiškas), o kada reikėtų sunerimti ir kreiptis į gydytoją (pavyzdžiui, jeigu 15-16 metų paauglei niekada nebuvo mėnesinių). 

Būtina paskatinti mergaitę užduoti klausimus ir pasistengti į juos kuo išsamiau atsakyti. Dažniausiai paauglėms kyla šie ir panašūs klausimai: Ar per mėnesines galima maudytis ežere? Ar nekalta mergaitė gali naudoti tamponus? Kodėl per mėnesines skauda pilvą? 

Daugiau naudingos informacijos apie pirmąsias mėnesines rasite straipsniuose: „Pirmosios mėnesinės: ką turėtų žinoti kiekviena paauglė“ ir „Ar per mėnesines galima maudytis ežere ir kiti dažniausi klausimai“.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų