Visame pasaulyje (ne tik Vilniuje!) netyla kalbos dėl įvairiausius daiktus įamžinančių skulptūrų. Nesvarbu, ar tai būtų sužeista kareivio koja, radioaktyviosios atliekos, ar toks pravartus įrankis kaip..klizma.
1. Klizmos skulptūra Rusijoje
Sveikatingumo centras Rusijoje 2008m. birželį atidavė savotišką duoklę procedūrai, kurią jis atlieka kiekvieną dieną – jos „didenybei“ klizmai! Sveikatingumo centras, beje, specializuojasi virškinimo trakto ligų gydyme.
„Klizmos procedūrą atliekame beveik kiekvieną dieną. Todėl vienądien pasitarę su kolegomis nusprendėme: kodėl gi jos neįamžinus akmenyje?“, - apie 1,5 m. bronzinę skulptūrą kalbėjo vienas sveikatingumo centro darbuotojų. Skulptūros užsakymą atlikusi vietinė meninkė Svetlana Avakova žurnalistams sakė įkvėpimo pasisėmusi iš garsiojo Botičelio „Marso ir Veneros“ paveikslo. Tam, kad klizma būtų deramai įamžinta, iš viso prireikė per 80 000 litų.
2. Paminklas radioaktyvioms atliekoms, Olandija
Ką daryti, kai turi visą kalną radioaktyviųjų atliekų, kurias reikia 100-ui metų kažkur patalpinti ir laukti, kol sunyks jų radioaktyvumas? Atsakymą į šį klausimą rado olandai: ogi paversti radioaktyvaus šlamšto talpyklą meno kūriniu!
Didžiulė talpykla buvo nudažyta rėksminga oranžine spalva ir išmarginta Einšteino bei Planko formulėmis. Tiesa, planuojama kas dvidešimt metų pastatą perdažyti vis blankesniu oranžiniu atspalviu: tai turėtų simbolizuoti radioaktyvių atliekų lėtinį irimą arba „metamorfozę“, kaip tai įvardijo meno kūrinio autorius.
3. Apverstas Čarlsas La Trobe, Australija
2005 m. Melburno centre buvo atidengta modernistinė Čarlso La Trobe skulptūra . Vos po metų ją įsigijo to paties vardo „La Trobe“ universitetas. Čarlsas La Trobe buvo pirmasis Viktorijos valstijos gubernatorius Australijoje.
Į klausimą, kodėl miestui nusipelnęs persona dabar stypso aukštyn galva, idėjos autorius atsako, jog tokiu būdu jis norėjęs kvestionuoti viešųjų skulptūrų prasmę ir tikslą šiuolaikinėje visuomenėje.
4. Milžiniškas prerijų viščiukas, JAV
Viščiuką gigantą galima aptikti mažame Rotsėjaus miestelyje Minesotos valstijoje. „Prerijų viščiukai kantriai sekė paskui Minesotos naujakurius. Nemažai jų vis dar galima pastebėti Rotsėjaus apylinkėse“, - skelbia paminklo anotacinė lentelė.
Dargi Rotsėjaus pasididžiavimo objektas vaizduojamas ne bet kaip, o atliekantis poravimosi ritualą – dundėjimą. Milžiniškos skulptūros statyboms lėšas surinko vietinė bendruomenė.
5. Rokio Balbo skulptūra.. Serbijoje!
Įdomios skulptūros kartais piešia miesto veidą. Ypač, kai daugiau ten nėra ką žiūrėti. Šią taisyklę gerai įsidėmėjo mažo Žitištės miestelio Serbijoje gyventojai.
Kai jiems pagaliau pabodo, jog Žitištė visuomet pralysta pro turistų akis, buvo nuspręsta miestelį padabinti orginalia Rokio Balbo skulptūra. Statydami ją miestėlėnai ne tik kreipėsi pagalbos į daugiau patirties turinčias Filadelfijos institucijas, bet ir įkūrė „Rokio Balbo gerbėjų asociaciją“. Pasirodo, už viso to slypi keli motyvai.
„Norėjome suteikti miesteliui naują įvaizdį. Ilgai svarstę tam galiausiai pasitelkėme Rokį Balbo. Juk jo personažas niekada nepasiduoda, net kai iš pažiūros atrodo nugalėtas.“, - teigė miestelio meras.
6. Paminklas Benedikto Arnoldo sužeistai kojai, JAV
Dar kitaip vadinamas „Bato“ paminklas yra skirtas pagerbti nežinomo generolo kojai, kuri buvo sužeista Amerikos nepriklausomybės kovų metu. Manoma, jog po šio sužeidimo baigėsi generolo karjera besiformuojančioje JAV armijoje.
Statant skulptūrą generolą buvo atsisakyta tiksliai įvardinti (o Benedikto Arnoldo vardas pasirinktas atsitiktinai), nes vėliau paaiškėjo, jog narsuolis parsidavė britų lojalistams. Britams jis bandė perduoti vieną iš amerikiečių karinių kuopų. Nors planas ir žlugo, Benediktas Arnoldas iš britų gavo karinį laipsnį ir nemenką sumelę pinigų.
7. Į stogą įsirėžęs ryklys, Didžioji Britanija
Ryklys tapo garsiausiu Hedingtono (Oksfordo primiesčio) gyventoju, po to kai jis „rėžėsi“ į vieno iš namų stogą 1986 m.
7,5 m. ilgio ir 203 kg sveriantis ryklys ten atsidūrė ne be namo savininko, vietinio radio laidų vedėjo Bilo Heinės pagalbos. Pasak jo, ryklys įkūnija visišką bejėgiškumą, o iš nevilties ir pykčio namo stoge „pralupo“ skylę. Žmonėms jis kažką byloja apie visuotinį nusiginklavimą, branduolinę energiją, Černobylį ir Nagasakį.
Neatsitiktinai pirmąsyk ant namo stogo ryklys buvo pastebėtas minint 41-ąsias bombos numetimo ant Nagasaki metines.
8. Kiaulaitės skulptūra, Rusija
Kalačo miestas Rusijoje didžiuojasi pirmasis šalyje įrengęs paminklą..kiaulei.
„Norime išreikšti padėką šiam nuostabiam gyvūnui už tai, ką jis davė mūsų regionui.“, - trumpai drūtai paminklo esmę klojo vietinio mėsos kombinato generalinis direktorius Nikolay Astanin.
9. „Fellatio“, Pietų Korėja
Čedžu sala, priklausanti Pietų Korėjai, garsėja kaip jaunavedžių rojus. Romantinė atmosfera tiesiog tvyra ore: švelnus vėjelis, minkštas smėlis, įstabaus grožio paplūdimiai ir... teminis sekso parkas!
Be masyvių nuogų moterų skulptūrų, įvairiausių genatalijų atvaizdų, parke įamžintos ir įvairios sekso pozos. Populiariausia iš jų - „Fellatio“ kalba pati už save.
10. Skulptūra kare kritusiems gyvuliams, Londonas
Londone 2004 m. iškilo statula visiems gyvuliams, kurie „tarnavo, kentėjo ir žuvo XX a. konfliktuose“.
Skulptūros sumanytojai norėjo atkreipti dėmėsį į tai, kad vien per pirmąjį pasaulinį karą žuvo aštuoni milijonai arklių bei nesuskaitoma galybė mulų ir asilų. Be to, tarnaudami šaliai ir nešdami svarbias žinias į priekines fronto linijas krito per 100 000 tūkstančių balandžių.