REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje smarkiai išaugo sergamumas erkių platinama Laimo liga – per pusmetį užsikrėtė pusantro karto daugiau žmonių nei tuo pačiu metu pernai. Specialistai primena – liga klastinga, simptomų iš pradžių galima ir nepastebėti, tad grįžus iš lauko būtina gerai apsižiūrėti kūną.

Lietuvoje smarkiai išaugo sergamumas erkių platinama Laimo liga – per pusmetį užsikrėtė pusantro karto daugiau žmonių nei tuo pačiu metu pernai. Specialistai primena – liga klastinga, simptomų iš pradžių galima ir nepastebėti, tad grįžus iš lauko būtina gerai apsižiūrėti kūną.

REKLAMA

Naujienų portalo tv3.lt žurnalistė Erika Fuks apie Laimo ligą žino daugiau, nei pačiai norėtųsi. Erkių sukeliama infekcija sirgo ir pati Erika, o pradinukę dukrą Laimo liga užklupo jau antrą kartą. Skirtingai nei prieš porą metų, šįkart raudonos dėmės ant odos net nebuvo.

„Šiais metais, kai dukra susirgo Laimo liga antrą kartą, mes tiesiog pasidarėme profilaktinį tyrimą, kaip ir kasmet, ir parodė, kad ankstyva Laimo ligos forma. Tada kreipėmės į gydytoją, gydytoja pasakė, kad reikia gerti antibiotikus dar kartą“, – TV3 žinioms pasakojo ji.

Uždelsta liga gali smogti ir po poros metų. Žmones pakerta ir erkinis encefalitas – Santaros klinikose du pacientai gydomi intensyviosios terapijos skyriuje, o į Klaipėdos ligoninę per vieną dieną pateko net keturi erkių užkrėsti pacientai. Medikai primygtinai ragina nuo erkinio encefalito pasiskiepyti.

REKLAMA
REKLAMA

Vilnietė jau taip pat spėjo įsitikinti, kokia klastinga gali būti ši infekcija, nuo kurios skiepų nėra.

„Ta liga nebūtinai turi dėmę, kitą kartą gali net nežinoti, kad sergi, o paskui, po dvejų metų, kai pradeda silpti raumenys ar nutirpsta pusė veido, prasideda raumenų spazmai, paaiškėja, kad kažkada esi užsikrėtęs Laimo liga“, – sakė gerai su šia liga susipažinusi moteris.

REKLAMA

Skaičiuojama, kad šiemet Laimo liga jau užkrėtė net trimis šimtais žmonių daugiau nei per pirmą pusmetį pernai.

„Šiais metais vos ne per dvigubai daugiau per pusmetį registruota Laimo ligos atvejų“, – teigė entomologė Milda Žygutienė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro medicinos entomologė Milda Žygutienė aiškina, kad erkių platinamoms ligoms būdingas savotiškas bangavimas. Šiemet ta banga kaip tik ir kyla.

„Dveji praeiti metai buvo kaip tik metai, kai stebėjom sumažėjimą tiek vienos, tiek kitos ligos. 2022 metais Laimo ligos jau šiek tiek buvo daugiau. Aš taip įsivaizduoju, kad dar viskas prieš akis mums – liepa, rugpjūtis, rugsėjis“, – pridėjo M. Žygutienė.

REKLAMA
REKLAMA

Klaidinga manyti, kad erkės įsisiurbia tik brendant per aukštą žolę. Gyvename endeminėje zonoje ir po bet kokio pasivaikščiojimo lauke būtina iškart apsižiūrėti, ar neparsinešėme pavojingo gyvio, nes laikas čia itin svarbus.

„Laimo liga yra baisi liga. Jos tikrai reikia saugotis – purkštis nuo erkių, saugotis nuo encefalito ir tikrintis. Užleidus Laimo ligą komplikacijos gali iš esmės sugadinti gyvenimą“, – tvirtino E. Fuks.

Entomolgės M. Žygutienės teigimu, jeigu jums įsisiurbusi erkė buvo infekuota, bet neišbuvo ant kūno ilgiau nei parą, yra tikimybė, kad ji neperdavė sukėlėjo.

„Kai praleidžiama pirma stadija, kuri pasireiškia lokaliai, odos manifestacija, gali pereiti į lėtines stadijas“, – sakė M. Žygutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, dauguma susirgusiųjų gydosi namuose, ligoninės neprireikia. O štai erkinis encefalitas smogia dar smarkiau. Sostinės Santaros klinikose dėl šios ligos dabar gydomi keliolika pacientų.

„Šiuo metu maždaug trečdalis pacientų Infekcinių ligų skyriuje yra dėl erkinio encefalito. Ir yra du itin sunkūs atvejai“, – teigė Santaros klinikų infekcinių ligų gydytoja Daiva Radzišauskienė.

Į Klaipėdos universiteto ligoninę praėjusią savaitę vos per vieną dieną pateko net keturi erkiniu encefalitu užsikrėtę Žemaitijos gyventojai. Pacientų būklę Klaipėdos medikai įvardija kaip vidutinišką.

„Jiems visiems reikalingas aktyvus stacionarinis gydymas, infuzoterapija, kineziterapija“, – sakė infekcinių ligų gydytoja Rūta Pundinienė.

REKLAMA

Kaip ir įprasta, beveik visi erkiniu encefalitu užsikrėtę žmonės nesiskiepiję, nors vakcina itin veiksminga. O ligos pasekmės gali likti visam gyvenimui.

„Atminties, miego sutrikimai, koordinacijos sutrikimai“, – ligos simptomus vardijo R. Pundinienė.

„Tai yra galvos smegenų uždegimas, o galvos smegenys atlieka labai daug funkcijų ir pagrindines gyvybines funkcijas. Pati sunkiausia forma – kai paralyžiuojamos galūnės, kvėpavimo raumenys“, – pridėjo gydytoja D. Radzišauskienė.

Erkiniu encefalitu šiemet užsikrėtė apie šimtą tautiečių, nežymiai daugiau nei pernai. Specialistai mano, kad Lietuvos teritorijoje ligas perneša maždaug kas ketvirta erkė.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų