• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visuomenėje vis pasigirsta pasiūlymų atsisakyti dabartinės Lietuvos trispalvės ir valstybės simboliu palikti tiktai Vytį. Šios minties šalininkai turi ir savų argumentų – esą trispalvėje naudojamos spalvos yra netinkamos heraldikos požiūriu ir užsieniečiams savo spalvingumu yra panaši į Afrikos valstybėlių vėliavas. Be to naudojant Vytį būtų pagerbiama šešis šimtmečius trukusi Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės istorija. Taip pat primenama kad tarpukario Lietuvoje vėliava buvo patvirtinta paskubomis, be deramo pagrindimo ir ginčai dėl jos tinkamumo nesiliovė iki pat okupacijos.

REKLAMA
REKLAMA




Tačiau nemažai argumentų galima surasti ir trispalvės naudai. Ši vėliava jau turi beveik šimto metų istoriją, pažymėtą karais, kovomis, represijomis, ir daugeliu kitų didelių įvykių. Egzistuoja ištisa karta žmonių, kuriems Lietuva asocijuojasi būtent su trispalve. Atsisakydami trispalvės vėliavos mes iš esmės užbrauktume ištisą šimtmetį Lietuvos istorijos - nepriklausomybės kovas, partizaninį karą, Sąjūdžio judėjimą, daugybę sporto pergalių ir pasiekimų ir daugelį kitų dalykų, nes trispalvė yra viso to simbolis.

REKLAMA




Iš kitos pusės, negalima sakyti, kad senoji LDK vėliava yra visiškai panaikinta. Jos pagrindu sukurtas kitas pagrindinis Lietuvos simbolis - herbas. Be to, įstatymiškai yra įtvirtintas šios vėliavos kaip istorinės Lietuvos vėliavos statusas. Taigi, šios vėliavos, ir su ja susijusios istorijos neatsisakoma, tiesiog atskiriami du dalykai - istorinė praeitis ir šiuolaikinė moderni valstybė. 1918 metais Lietuvos tautinė valstybė buvo ne atkurta, o įkurta. Tiek istorinė LDK, tiek vėliau Abiejų Tautų Respublika niekuomet nebuvo tautinės valstybės - tai buvo imperijos. Negalima sakyti, kad tai nebuvo lietuvių valstybės, nes lietuviai ilgą laiką buvo šių valstybių valdovai ir vaidino didelį vaidmenį jų istorijoje. Tačiau šių valstybių istorija yra ne tik lietuvių, bet ir daugelio kitų tautų istorijos dalis. Dabartinė Lietuvos valstybė nėra ta pati senoji LDK, nebent pakeisdami vėliavą mes tuo pačiu planuojam atkurti kunigaištinę monarchiją, atgaivinti karingų bajorų kastą, santuokom ir grasinimais bei vienu kitu karu prisijungti Baltarusiją, Ukrainą, pradėti garbinti Perkūną ir Co. ir nukirsti galvą kiekvienam, kuris nepriims mūsų tikėjimo kaip vienintelio teisingo.

REKLAMA
REKLAMA




Taip pat galima būtų paklausti, kodėl būtent Vytis pasirinktas kaip LDK atminimo simbolis? Kodėl visiškai pamirštami Gediminaičių stulpai, kurie savo laiku taip pat buvo LDK vėliavos dalis? Šis simbolis yra visiškai išstumtas iš Lietuvos valstybės simbolikos, tačiau lyginant su Vyčiu jis netgi labiau lietuviškas, nes jį naudojo būtent lietuviai valdovai, tuo tarpu Vytis kartu buvo ir ne vienos lenkų, baltarusių bajorų šeimos simbolis. Juk Gediminaičių stulpai lygiai taip pat simbolizuoja tą 500 m. praeitį, kurią visi norime prisiminti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA




Paskutinis argumentas yra labiau asmeninis. Buvau dar visiškai mažas, kai prasidėjo Sąjūdžio judėjimas ir net 1990-tųjų įvykius prisimenu blankiai, nes tada buvau šešerių. Tačiau keletas tuometinių simbolių giliai įsirėžė į mano sąmonę. Kaip trispalvė tapo brangiu ir patriotizmo, Tėvynės, Lietuvos simboliu, taip raudona spalva, nepriklausomai nuo atspalvio, man asocijuojasi su komunistais, Sovietų Sąjunga, okupacija, sausio 13-osios įvykiais. Jei turėsime raudoną vėliavą, psichologiškai man tai bus žingsnis atgal, į tarybinius laikus, todėl labai sunkiai priprasčiau prie tokios vėliavos ir ji man vargu ar keltu tokius patriotiškus jausmus, kaip trispalvė… Tikiu, kad tokių žmonių yra nemažai.

O ką manote Jūs?


Iliustracijos iš Wikimedia Commons archyvo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų