REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kauno mokyklos chemikai ištyrė keliose mokyklose iš mokinių konfiskuotas elektronines cigaretes. Rezultatai pribloškė net ir mokslininkus: kiekvienos cigaretės skystyje nikotino dozė viršijo normą – kai kur net 7 kartus. Esą ilgiau parūkius tokią cigaretę moksleiviui gali net sustoti širdis.

Kauno mokyklos chemikai ištyrė keliose mokyklose iš mokinių konfiskuotas elektronines cigaretes. Rezultatai pribloškė net ir mokslininkus: kiekvienos cigaretės skystyje nikotino dozė viršijo normą – kai kur net 7 kartus. Esą ilgiau parūkius tokią cigaretę moksleiviui gali net sustoti širdis.

REKLAMA

Maža to, kas 3 cigaretėje rasta narkotinių medžiagų – itin pavojingų, neprognozuojamo poveikio sintetinių kanabinoidų ir tarp nepilnamečių išplitusio narkotiko – „Smile“. Toksikologai perspėja – vartojant tokias medžiagas paauglystėje sulėtėja smegenų raida, moksleiviui sunku mokytis, atsiranda psicholiginių problemų.

Pastaruoju metu į medikų rankas papuola vis daugiau apsinuodijusių moksleivių. Paaugliai mokyklose ar už jų ribų rūkydami elektronines cigaretes prisišaukia bėdos – vieni netenka sąmonės, kitiems pasidaro bloga. Tad vilnietė Lina, auginanti dvi mergaites, sako su nerimu laukia kol jos vyresnioji dukrelė Emilija už 2 metų eis į mokyklą.

REKLAMA
REKLAMA

„Baimė yra, kad vaikas pradės rūkyti, pripras, galbūt vėliau ir prie normalių cigarečių, tai visi šie dalykai yra ne į sveikatą, žalos save ir aplinkinius“, – sako Lina.

REKLAMA

O štai mažoji Emilija mamą ramina.

„Niekada nerūkysiu“, – tikina Emilija.

O tai, kad mokyklose nepaisant daugelio apsinuodijimo atvejų, elektroninės cigaretės su neaiškiais skysčiai vis dar plinta, parodė ir naujas Kauno tvirtovės VII forto mokykloje atliktas tyrimas. Mokyklos darbuotojai ištyrė 20 elektroninių cigarečių skysčių, kurias mokytojai konfiskavo iš vaikų 7 skirtingose Lietuvos mokyklose.

Rezultatai pribloškė, mat absoliučiai visose jų buvo gerokai viršyta nikotino norma: „ES nustatyta nikotino norma 1 mililitre skysčio – 20 mg. O tiriamuose skysčiuose ji siekė nuo 50 iki 150 mg.“

REKLAMA
REKLAMA

„Tai viršija visas taisykles 7,5 karto. Užtenka 500 mg, kad žmogus mirtų. O jie didžiuliais kiekiais, tai nėra trumpas parūkymas pas paauglius, jie išeina ten 10, 20 minučių, pusvalandžiui, ištisai traukia tuos dūmus ir gauna didžiulius nikotino kiekius, vieno papildomo lašo gali trūkti, kad sustotų širdis“, – teigia chemijos analitikė Marta Marčiulionytė.

Kita problema, kad kas 3 ištirtame skystyje rasta narkotinių medžiagų – pavojingų, neprognozuojamo poveikio sintetinių kanabinoidų ir labai populiaraus tarp nepilnamečių narkotiko – „Smile“.

„Smile“ koncentracija kartais viršija nikotino koncentraciją. Dedamas į elektronines cigaretes tam, kad sukeltų lengvumo, euforijos jausmą. Tačiau tai narkotinė medžiaga, prie kurios organizmas dar greičiau pripranta nei prie nikotino. Jei nikotiną sąlyginai lengva mesti, tai su „Smile“ išsivysto stipri greita priklausomybė“, – tvirtina M. Marčiulionytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Toksikologė Gabija Mikulevičienė primena, kad vartojant bet kokias psichoaktyvias medžiagas tuomet, kai smegenys dar tik formuojasi ir yra labai pažeidžiamos, galima sulaukti liūdnų pasekmių.

„Medžiagos gali keisti raidą, ją sulėtinti. Ypatingai priekinės smegenų sritys, kurios atsakingos už emocijas, už tai, kaip priimame sprendimus, vertiname riziką. Tai ta dalis labai svarbi“, – aiškina toksikologė Gabija Mikulevičienė.

O smegenys, anot toksikologės, vystosi net iki 25 metų, tad net iki šios amžiaus ribos jas vartoti pavojinga. O jei tai daroma anksčiau nei 18 metų – rizika natūraliai dar didesnė.

„Neuronai, nervų ląstelės jungiasi ir pan. Jei tuo metu yra vartojama bet kokia medžiaga, kuri tas smegenis veikia, tai reiškia, kad greičiausiai ateityje irgi reikės tų pačių medžiagų“, – kalba G. Mikulevičienė.

REKLAMA

Vilniuje psichoaktyviomis medžiagomis apsinuodiję vaikai patenka į Antakalnio klinikinės ligoninės intensyvios terapijos skyrių. Skyriaus vedėja Lina Survilaitė sako suaktyvėjimą pajautusi dar praeitų metų rudenį.

„Pradėjo atvykti daug jaunuolių, kurie rūkė elektronines cigaretes ir dėl to patyrė apsinuodijimo požymių, tokių kaip spaudimo pokyčiai, svaigimai, alpimai, širdies plakimai, haliucinogeninius poveikius ir didelį nerimą“, – aiškina L. Survilaitė.

„Pirmiausia valstybė turėtų rūpintis, kad mokyklose nebūtų tokių priemonių. Manau reikia ieškoti kaip pašalinti tą juodąją rinką, gaudyti, analizuoti“, – sako vilnietė Lina.

Lietuvoje mirčių nuo elektroninių cigarečių rūkymo kol kas neužfiksuota. Tačiau tokių atvejų jau buvo užfiksuota daugely kitų šalių, tarp kurių JAV, Olandijoje, kaimyninėje Lenkijoje.

Tai aukos ant laisvės partijos aukuro.
Vakar mokykla dalyvavo turistiniame žygyje. Aiškiai mačiau, kad nuo priekyje einančių paaugliukų pakilo kvapnaus garo debesėliai. Pareikalavau atiduoti cigaretes, tai jos, lyg kokios patyrę kišenvagės, sugebėjo jas pradanginti rankovėse, Pareikalavau leisti apžiūrėti rankoves, sulaukiau atsako, kad neturiu teisės. Kadangi šioms mergaitėms nedėstau, liepiau pasakyti savo pavardes. Pavardžių nesužinojau, bet vakare sulaukiau neprisistačiusios mamos skambučio, kuri pusvalandį man kniso smegenis apie tai, kaip aš įskaudinau jos vaiką ir apie tai, kur ji dar skambins ir rašys. Žinote ką, kitą kartą panašioje situacijojje demonstratyviai nusisuksiu.
Taliberastai taip visa tauta baigia isnaikinti, ne tik su atbuliniu seksu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų