REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nukerti vieną galvą, o vietoje jos išauga dvi – Hidros metafora puikiai tinka apibūdinti kovą su interneto piratais, kurie net ir teismų priremti prie sienos neskuba sudėti ginklų ir randa naujų būdų, kaip verstis piratine veikla.

REKLAMA
REKLAMA

Buvęs bylų dalijimo svetainės „Linkomanija.net“ administratorius Kęstas Ermanas apskundė Vilniaus apygardos teismo sprendimą, pagal kurį „Linkomanija“ bendrovei „Microsoft“ turi sumokėti 130 tūkst. litų ir uždaryti svetainę.

REKLAMA

Anot „Linkomanijai“ atstovaujančios advokatų kontoros „Tark Grunte Sutkiene“ advokato Gyčio Mekionio, pagrindinis apeliacinio skundo motyvas – teismas nepakankamai įsigilino į tai, kaip veikia „Linkomanijos“ projektas.

„Linkomanija“ – tik tarpininkė, svetainėje vartotojai keičiasi bylomis ir jeigu būtų pranešta apie autorių teisių pažeidimus, tuomet jiems kiltų atsakomybė. Tačiau „Linkomanija“ tokio pranešimo nebuvo gavusi, o teismas padarė prielaidą, kad jis buvo gautas“, – sakė G. Mekionis. Advokatas pasakojo, kad, remiantis priimtu teismo sprendimu analogiški nutarimai galėtų būti taikomi ir kitoms svetainėms, kuriose galima dalytis bylomis – „Youtube“, „Facebook“ ir t. t. Be to, pasak kai kurių specialistų, įdomu, kad pati „Microsoft“ taip pat turi bylų dalijimosi svetainių, pavyzdžiui, „SkyDrive“.

REKLAMA
REKLAMA

„Microsoft“ įgaliotos advokatų kontoros „IPnovus Law“ atstovai neatsakė į klausimus dėl apeliacinio skundo ir pagrindinių „Linkomanijos“ bei kompanijai „Microsoft“ priklausančių bylų dalijimosi svetainių skirtumų – esą jie dar nėra matę apeliacinio skundo ir į tokius klausimus atsakinėti būtų nekorektiška.

Piratus keičia piratai

Pasak technologijų specialisto, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dėstytojo Džiugo Paršonio, tarp „Linkomanijos“ ir „Microsoft“ priklausančių bylų dalinimosi svetainių esminių skirtumų nėra. „Abiejų programų paskirtis – informaciją padaryti viešai prieinamą, o kaip jos bus panaudotos, sprendžia vartotojas, o ne sistemos kūrėjas. Gali skirtis nebent programų kūrėjų ketinimai“, – pasakojo D. Paršonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistas aiškino, kad panašios problemos dėl galimai neteisėto turinio iškyla ir su paieškos sistemomis – „Microsoft“ valdo paieškos tarnybą „Bing“, tarp kurios rezultatų yra nemažai nuorodų į turinį, kurį atsisiuntus būtų pažeistos autorių teisės. Ir iš tiesų – „Bing“ paieškos sistemoje suvedę atitinkamus raktinius žodžius rasite nuorodų į svetaines, kuriose galima tiesiogiai nemokamai atsisiųsti net „Windows“ operacinę sistemą.

„Esu beveik 100 proc. tikras, kad ilgai neužtruktumėme ieškodami abejotino turinio kiekvienoje tarnyboje, kuri leidžia vartotojams pasirinkti skelbiamą informaciją. Tik kyla klausimas, ar radęs nesankcionuotą tekstą, publikuojamą kokiame nors tinklalapyje, galėtume sukelti tokią griūtį, kad būtų uždarytas portalas“, – sakė D. Paršonis.

REKLAMA

Esą pasaulinė praktika rodo, kad uždarius vieną piratinį tinklalapį atsiranda kelios dešimtys naujų, todėl jei Lietuvos apeliacinis teismas nuspręstų palikti galioti Vilniaus apygardos teismo sprendimą uždaryti „Linkomaniją“, kažkas pasinaudotų atsiradusia laisva vieta. „Gal sprendimas uždaryti „Linkomanijos“ tinklalapį guodžia kažkieno moralines nuotaikas ar nuostatas, bet kad jis neturės įtakos praktikai, tai faktas. „Linkomanijos“ vieta – labai geidžiama, jau dabar yra tokių, kurie gvieštųsi jos ir rizikuotų“, – sakė pašnekovas.

REKLAMA

Ne vėjo malūnai

Lietuvos antipiratinės veiklos asociacijos (LANVA) pirmininkas Vytas Simanavičius aiškino, kad mūšis su interneto piratais nėra tas pats, kas kova su vėjo malūnais. Esą piratai neretai kuria ne atskirus tinklalapius, o visą tinklą, ir sučiupus vienus iškart gali būti uždaromi keli piratiniai tinklalapiai.

„Argumentas, kad uždarius piratinius puslapius nesumažės pažeidimų, nėra teisingas – „Linkomanijoje“ šiuo atveju yra 200 tūkst. vartotojų ir jei jie netektų galimybės parsisiųsti iš šio tinklalapio, nemanau, kad visi pereitų į kitą tinklą“, – aiškino V. Simanavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, pagrindinis skirtumas tarp tokių svetainių kaip „Youtube“ ar kitų, kur vartotojai kelia turinį, yra tas, kad „Youtube“ turinį gali kurti visi norintieji, o „Linkomanijoje“ ar kituose „peer to peer“ (vartotojas siunčia vartotojui – red. past.) tipo tinklalapiuose jį neva kuria tik tam tikri žmonės, kurie atitinka specialius administracijos nustatytus kriterijus.

„Tokių puslapių administracija priima žmones tam, kad jie skelbtų galimai neteisėtą turinį, jose viskas suskirsta į kategorijas, yra taisyklės ir nurodymai, kaip ir kokią informaciją publikuoti,“ – kalbėjo V. Simanavičius.

REKLAMA

Kovos nesėkmingos

Kad mūšis su nelegaliais piratais nesuteikia tiek naudos kiek su piratais kovojančių organizacijų atstovams norėtųsi, rodo ir buvusios „Megaupload“ bendrovės įkūrėjo Kimo Dotcomo (anksčiau – Kimas Schmitzas) pavyzdys. Daugiau nei prieš metus uždarius bylų dalijimosi svetainę „Megaupload“ dėl joje skelbiamos piratinės informacijos K. Dotcomas savo žinomumą panaudojo kurti naujam projektui. Naujojoje Zelandijoje įregistruota bendrovė pavadinta panašiu vardu kaip ir anksčiau – „Mega“ ir buvo pristatyta kiek daugiau nei prieš savaitę.

REKLAMA

Pasak K. Dotcomo, atidarius tinklalapį per 14 valandų jame užsiregistravo 500 tūkst. vartotojų. Šįsyk K. Dotcomas mėgins patraukti vartotojus itin mažomis duomenų publikavimo kainomis. Visiems iškart prisijungusiems bus leista nemokamai įkelti 50 gigabaitų duomenų, o už didesnį duomenų kiekį bus imamas gana mažas mėnesinis mokestis. Pavyzdžiui, už beveik 40 JAV dolerių (apie 100 litų) mėnesinį mokestį lankytojai galės įkelti 4 terabaitus duomenų. Naujoji svetainė turės tokių technologijų, kurios neužtikrins šimtaprocentinės įmonių ar vartotojų apsaugos nuo autorių teisių pažeidėjų, tačiau šįkart autorių teisių turėtojams vartotojus susekti bus sudėtingiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Faktai „Linkomanijos“ byla

Nesutarimai tarp „Microsoft“ ir „Linkomanijos“ prasidėjo 2009-aisiais, kai LANVA sučiupo 106 „Linkomanijos“ vartotojus, kurie nemokamai atsisiuntė operacinę sistemą „Microsoft Windows 7 Ultimate“

Iki 2009 m. bendrovė „n5“, kuriai vadovauja Kęstas Ermanas, valdė „Linkomaniją“. Vėliau svetainė buvo perduota Seišeliuose įsikūrusiai įmonei „Vitality International Investment“

Pernai gruodžio mėnesį Vilniaus apygardos teismas patenkino „Microsoft“ ieškinį ir priteisė bendrovei „n5“ sumokėti 130 tūkst. litų bei uždaryti „Linkomaniją“. K. Ermanas šį teismo sprendimą apskundė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų