Po pateikimo už įstatymų pataisas balsavo 91 Seimo narys, 5 buvo prieš, o 20 susilaikė. Dabar projektai bus svarstomi Seimo komitetuose.
Pasak pataisų rengėjų, jomis siekiama įteisinti pensijų kaupimo nutraukimą, kai jis tampa apsunkintas ar betikslis. Taip pat užtikrinti tik savanorišką kaupimą, didesnį jo lankstumą ir patrauklumą.
Kritikuojantys pasiūlytus pokyčius mano, kad juos įgyvendinus dabartinė pensijų sistema neva bus sunaikinta, o toliau pensiją kaups tik nedidelė dalis gyventojų. Esą dėl to senatvėje jie turės mažiau pinigų.
Nutraukti kaupimą ir pasiimti pinigus laikinai galės visi?
Seimo pradėtoms svarstyti pataisoms siūlomas pereinamasis laikotarpis nuo jų įsigaliojimo 2026 m. sausio 1 d. iki 2027 m. rugsėjo 30 d.
Per šį laiką gyventojai galės apsispręsti, ar nieko nedaryti ir kaupti toliau pagal naujas taisykles, ar pateikus prašymą pensijų kaupimo bendrovei nutraukti kaupimą.
Nusprendus kaupimą nutraukti, kaupiančiojo sąskaitoje esantys pensijų fondo vienetai būtų pakeičiami į pinigus.
Ju suma, kuri už žmogų buvo mokėta iš „Sodros“ ar valstybės biudžeto, būtų pervedama į „Sodrą“. Ir tik likusi dalis su investicine grąža – į žmogaus nurodytą sąskaitą (žmogus neatgaus to, ką už jį mokėjo valstybė).
Į „Sodrą“ pervedami pinigai būtų įskaitomi kaip gyventojų pensijų draudimo įmokos individualiajai pensijos daliai.
Dėl to nutraukusiems kaupimą padidėtų „Sodros“ mokama senatvės pensija, tačiau atsiėmę pinigus jie negaus papildomų išmokų už fonde sukauptą turtą.
Kaupimo nutraukimas vėliau
Įstatymo pataisos numato, kad, pasibaigus perinamajam laikotarpiui, pensijų kaupimo nutraukimas būtų leidžiamas trimis atvejais (dabar kaupimas nutraukiamas tik mirus arba sulaukus pensijos).
Pirma, kad žmogui būtų išduotas siuntimas paliatyviosios pagalbos sveikatos priežiūros paslaugoms.
Paliatyvi pagalba suteikiama pacientui, kuris serga pavojinga gyvybei, nepagydoma, progresuojančia liga. Skaičiuojama, kad pernai tokios pagalbos reikėjo 1404 asmenims, nesulaukusiems 65 metų.
Nutraukti kaupimą būtų leidžiama ir susirgus sunkia liga, dėl kurios dalyvavimas pensijų kaupime tampa itin apsunkintas ar betikslis.
Galiausiai pataisomis numatoma, kad kaupimą būtų leidžiama nutraukti jo dalyviui nustačius 70 proc. ir didesnį netektą dalyvumą (nedarbingumą, invalidumą).
Pinigų atsiėmimas nenutraukus kaupimo
Įstatymų pataisomis taip pat siūloma leisti gyventojams atsiimti dalį sukauptų pinigų nesulaukus pensijos (dabar tai draudžiama).
Jas priėmus, vieną kartą per visą kaupimo laiką žmogui būtų leidžiama atsiimti 25 proc. savo turto, bet ne daugiau negu jis pats sumokėjo savo pinigų („Sodros“ ir valstybės biudžeto įmokos nebūtų grąžinamos).
Iki senatvės pensijos amžiaus likus 5 metams ar mažiau būtų leidžiama atsiimti visą sukauptą turtą, jeigu jis neviršija 50 proc. sumos, nuo kurios atsiranda prievolė įsigyti pensijų anuitetą. Dabar tai būtų 5,4 tūkst. eurų.
Be kita ko, teikiamais įstatymo projektais siūloma atsisakyti automatinio įtraukimo į pensijų kaupimo. T. y. palikti galioti tik savanorišką prisijungimą dalyvauti pensijų kaupime.
Galiausiai pataisomis siūloma nustatyti galimybę pensijų įmokų pervedimus stabdyti pakartotinai 12 mėnesių laikotarpiui, neribojant kokiu nors bendru pensijų įmokų stabdymo laikotarpiu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
[Teisinė] praktika...
1. Turėti nekilnojamą turtą (toliau - NT) yra žmogaus prigimtinė [teisė].
2. Nesvarbu ar žmogus yra ar ne [teisiškai] išprusęs, ji/s žmogaus prigimtines [teises] vis tiek turi.
3. Žmogaus prigimtinės [teisės] yra neapmokestinamos.
4. NT neapmokestinimas jau yra įtvirtintas [LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCIJOJE (toliau - LRK), 23 str.]; „Nuosavybė neliečiama.“
Čia sąvoka: „neliečiamas“, yra naudojamas išplėstine, visą apimančia, prasme, tai reiškia, kad apima ir NT neapmokestinimą.
5. Kadangi NT neliečiamumas (ir neapmokestinimas) jau yra įtvirtintas [LRK] - [referendumas] yra beprasmis.
6. Esama naudojama [teisinė] praktika, kuri yra įtvirtinta ir [LRK 102 str.], numato, kad (kalbant apie neteisėtą NT [mokestį]) turi būti kreipiamasi į [KONSTITUCINĮ TEISMĄ (toliau - KT)].
Tad, jokie mitingai, kurie neturi jokių [teisinių] pasekmių, nei referendumai, neteisėto NT [mokesčio] nepanaikins.
7. Jei norite panaikinti NT [mokestį], tai šiuo metu, pati saugiausia ir efektyviausia priemonė yra: boikotas. Dar yra: plebiscitas, tačiau tai gali užtrukti, per tą laiką daug kas gali netekti NT.
8. Atkreipkite dėmesį į tai, kad niekas apie šiuos [teisinius] niuansus nekalba, nei BOBA VĖGĖLĖ, nei VAIŠKVILA, nei ŠIMAITIS, nei ĄŽUOLAS, nei vienas "gelbėtojas"; nei vienas [SEIMO narys] nekalba apie kreipimąsi į [KT], GRUNSKIENĖ apie viešą interesą taip pat tyli ir nesiima veiksmų, nors privalo, net priešingai: "[TEISINGUMO ministerijoje]" pasidžiaugė, kad turi teisinius svertus atiminėti iš gyventojų NT. *Susimastykite kodėl taip yra.*