Vyras iš Vilniaus parkritęs ant šaligatvio neranda sau vietos ir vis tikrina, ar kur nepametė lytinio organo. Dar vienas dieninis vaizdas, tik jau iš Kauno centro – vyras tarsi sustingęs prie apšvietimo stulpo.
Visa tai – galimai fentanilio, sumaišyto su kitais opioidais, ir žmogų paverčiančio tarsi zombiu, poveikio pasekmė.
Iš šono vaizdas toks, kad šie žmonės tarsi atsidūrė paralelinėje erdvėje ar sulėtintame filme – tokia realybė jau kraupina ne tik Jungtinių Amerikos Valstijų gatves. Deja, tokie suzombėję žmonės jau fiksuojami ir Lietuvoje.
Pasitaiko ir žinomų žmonių
Kauno socialinių paslaugų centro vadovė Roberta Motiečienė pastebi, kad nakvynės namų klientūra taip pat keičiasi – jei anksčiau patekdavo kone vien alkoholio padauginę asmenys, dabar čia vis dažniau atvežami apsvaigę nuo psichotropinių medžiagų, tarp jų pasitaiko žinomų žmonių.
„Specialių testų neatliekame, bet esame apmokyti atpažinti. Tai akys pasako, judesiai, nerišli kalba, nejunti alkoholio kvapo, tai supranti, kad žmogus apsvaigęs nuo psichotropinių medžiagų. Turime ir labai garsių žmonių, atpažįstamų veidų, turime ir stereotipinių atvejų – tai šios durys atviros visiems, kam reiks saugiai išmiegoti“, – sakė centro vadovė.
Policijos pareigūnai patvirtina, kad aplinkoje nesiorientuojančius asmenis vis dažniau tenka pavėžėti iki Nakvynės namų.
„Po greitosios pagalbos apžiūros, jei nėra būtina atlikti medicininį tyrimą ar suteikti pagalbą, tada sprendžiama, ar gali pats savimi pasirūpinti. Jei ne, tai naudojamės nakvynės namų paslaugomis ir pristatom šitą žmogų į šituos namus. Vos ne kiekvieną dieną prireikia jų pagalbos“, – teigė Kauno policijos Reagavimo valdybos viršininkas Aleksejus Chraminas.
Plečia paslaugas
Socialiniai darbuotojai skaičiuoja, kad laikinos nakvynės Kauno nakvynės namuose prireikia iki 10 žmonių per parą.
„Pavargusių“ asmenų po vakarėlio, po apsilankymo koncertuose, užsieniečių, tiesiog neprisimena adreso kaip grįžti į namus – tai vidurkis yra apie 10 asmenų kasdien“, – sakė R. Motiečienė.
Tad Kaunas atidaro didesnį nakvynės namų pastatą ir plečia paslaugas. Ten saugų laikiną prieglobstį vienai nakčiai ar ilgesniam laikui ras gerokai daugiau žmonių.
Pasak darbuotojų, pastaruoju metu daugėja ir moterų, neturinčių, kur apsistoti.
„Tai lėmė visokios priežastys, ne tik priklausomybės,. Tam tikri sprendimai jaunystėj padaryti, nesirūpinant nekilnojamu turtu, turto praradimas, nepasisekęs verslas, netinkamas elgesys – aplinkybių yra labai įvairių. Tai turėsim 25 vietas tokioms moterims“, – kalbėjo R. Motiečienė.
Kaunas – vienintelis miestas Lietuvoje, kur veikia ir mobili komanda, kurios darbuotojai patys vyksta pas benamystę patiriančius žmones, kuriems reikia pagalbos. Įtikinti keisti gyvenimo būdą pavyksta ne iš pirmo karto.
„Ne mes laukiam, kada žmonės ateis pagalbos, bet mes važiuojame į tas vietas, kur jie apsistoję, patys siūlome pagalbą ir patys parsivežame šiuos žmones. Tenka kartais ir 20 kartų važiuoti, kad tą žmogų motyvuotume, kad jį prisijaukintume, kad jis nebijotų“, – pasakojo Laikino apgyvendinimo skyriaus vedėja Neringa Gudėnaitė.
Pastato rekonstrukcija ir pritaikymas socialinėms reikmėms truko pusantrų metų ir atsiėjo 2 milijonus 240 tūkstančių eurų.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



















































































































































































































































