• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Auklėjimo tradicijos kinta kone kasmet. Kokios motinystės tendencijos pastebėtos Lietuvoje 2009-taisiais?

REKLAMA
REKLAMA

Nors žmonės nuo pat Adomo ir Ievos laikų pradėjo gimdyti ir vienaip ar kitaip auklėti vaikus, iki šiol universalaus auklėjimo metodo, bausmių ir paskatinimų sistemos, kuri tiktų absoliučiai visiems ir visais atvejais, neatrasta.

REKLAMA

Užtai motinystės/tėvystės mados ir auklėjimo tradicijos kinta kone kasmet. Kas nors išleido naują sensacingą knygą apie vaikų priežiūrą? Mokslininkai paneigė seniai įsigalėjusį mitą apie vaiko priežiūrą? O gal šou pasaulio padangėje sužibo žvaigždė, puoselėjanti ypatingas tradicijas? Kur buvę, kur nebuvę, sulig naujais vėjais naujas tiesas ir tradicijas perima jaunos mamos ir naujai iškepti tėčiai. Kokios motinystės tendencijos pastebėtos Lietuvoje 2009-taisiais?



1.    Sekimas giminės tradicijom.
Dar visai neseniai tai, kaip vaikus augino močiutės ir mamos, buvo triukšmingai paneigta ir atmesta. Šiemet tendencija mokytis iš vyresniosios kartos pastebimai stiprėjo. Jaunos mamos sparčiai mokosi ne tik liaudiškomis priemonėmis gydyti įvairius vaikiškus negalavimus, bet ir aktyviai domisi savo senelių, prosenelių vardais, gyvenimo būdu, noriai duoda vaikams senoviškus lietuviškus vardu

s, atgaivina primirštas giminės šventes, papročius. Maža to – užklupus krizei būtent iš savo mamų ir močiučių skuba mokytis ekonomiškos buities, taupymo paslapčių.



2.    Prisipažinimas: nesu ideali mama.
Atrodo, 2 metų motinystės atostogos, platus ankstyvojo ugdymo būrelių asortimentas ir informacijos apie vaikų auklėjimą gausa žiniasklaidoje bei internete turėjo visas mamas paversti supermamomis. Daugybė jų kaip tik tokios ir tarėsi besą. Tačiau pastaruoju metu vis daugiau mamų lengviau atsikvepia ir pripažįsta: nesu ideali mama, bet stengiuosi būti bent jau gera mama. Draugių, vyresnių giminaičių pavyzdžiai jau parodė, kad net ir nuo kūdikystės muzikos ir matematikos mokytas, grūdintas ir taisyklingiausiai augintas vaikas ūgtelėjęs vis tiek parodo savų kaprizų, vis tiek kartkartėmis suserga, o pasiekęs paauglystės amžių ima maištauti. Tad ar verta žūtbūt stengtis su juo visur suspėti, viską aprėpti, ničnieko nepraleisti? Gal kartais vertėtų leisti sau patinginiauti, atsipalaiduoti ir užuot tapus tobula būti tiesiog gera mama? Būkim atviri: atleidus sau menkas mamiškas nuodėmes gyvenimas tampa paprastesnis ir lengvesnis.



3.    Neregėta laisvė.
Gerokai šokiruodamos savo tėvų kartą, jaunosios mamos stengiasi vaikams leisti išties daug, besivadovaudamos principu „kas nepavojinga – tas galima“. Mažylis nori palaipioti ant skulptūros? Užlipti ant scenos prieš spektaklį? Paspardyti priešais esančią sėdynę viešajame transporte? Dabar išties tik vyresnioji karta pašnairuotų į visas šias nuodėmes toleruojančią leidžiančią mamą. „Juk jis – tik vaikas“, - šypteltų dauguma jaunų mamų ir nėmaž nesuktų sau galvos dėl to, kas joms pačioms vaikystėje buvo tabu.

REKLAMA
REKLAMA

4.    Rėkti galima. Tiek vaikui ant tėvų, tiek... tėvams ant vaikų. Kuo toliau, tuo labiau propaguojamas fizinių bausmių atsisakymas neliko be atsako ir mūsų šalyje. Deja, daugybė tėvų aklai perima šį principą kaip bausmių atsisakymą apskritai. O vaikai, deja, lieka vaikais – jie linkę tikrinti tėvų kantrybės ribas po dešimtis kartų kasdien. Kaip išlieti susikaupusias neigiamas emocijas? Atsisakius pliaukštelėjimo per užpakalį lieka vienintelis būdas – kaip reikiant išsirėkti. Ar tai gerai? Pasak psichologų, tikrai ne. Ką daryti? Teks pasidomėti ne tik alternatyviomis bausmėmis, bet ir savitvardą stiprinančiais pratimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5.    Domėjimasis ekologija. Atrodo, net ir ekonominė krizė šiuo atveju – į sveikatą. Vis daugiau jaunų šeimų ima domėtis ekologijos problemomis, sveika mityba ir sveiku, aktyviu gyvenimo būdu. Pasivaikščiojimų po prekybos centrus ir pramogų jų žaidimų kambariuose era baigėsi. Tai nepopuliaru ir... nepigu. O sveikos, lietuviškos, dažniausiai senelių ir tėvų soduose išaugintos daržovės, laisvalaikis gryname ore bei namuose ruoštas maistas atgimė iš naujo.

6.    Internetas tėvams. Ne paslaptis: daugybė jaunų mamų ir tėčių informacijos apie vaiko auklėjimą ir priežiūrą visų pirma ieško internete. O ją radę neskuba išjungti kompiuterio. Internete dalinamasi motinystės ir tėvystės patirtimi, šeimos kelionių, pramogų įspūdžiais, semiamasi stiprybės, kantrybės ir išminties. Dienos pradžia su puodeliu kavos ir naujausiu laikraščiu – jau praeitis. Dabar daugumos mamų diena prasideda anksti ryte, kol mažylis dar miega, patyliukais įsijungus kompiuterį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų