Oršos mūšio 500-ąsias metines Lietuvos dailės muziejus pažymėjo ukrainiečio dailininko Andrijaus Cholomeniuko batalinių kūrinių paroda, kuri veiks iki rugsėjo 7 dienos. Ji buvo iškilmingai atidaryta Radvilų rūmų muziejuje dalyvaujant aukštiems svečiams – užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui, krašto apsaugos ministrui Juozui Olekai, Ukrainos ambasadoriui Lietuvoje Valerijui Žovtenko, Lietuvos dailės muziejaus direktoriui Romualdui Budriui.
Pasak LR ambasadoriaus Ukrainoje Petro Vaitiekūno, simboliška, kad būtent Ukrainos menininkas sudėtingu jo tėvynei laiku nutapė tokį reikšmingą istorinį įvykį kaip Oršos mūšis. „Tada Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė sugebėjo susitelkti bei atsispirti tolesnei Rusijos ekspansijai. Maskva paskui ilgai nebedrįso pulti Lietuvos, šis atokvėpis leido mūsų protėviams ne tik atsigauti, sustiprėti, bet ir pasistūmėti pirmyn. Būtent tuo laikotarpiu sukurtas Pirmasis Lietuvos statutas, pastatyti renesansiniai Valdovų rūmai, pradėtas knygų spausdinimas, sklido renesanso ir reformacijos idėjos“, – aiškino Oršos mūšio 1514 m. svarbą P.Vaitiekūnas. Ukrainos nusipelnęs dailininkas A.Cholomeniukas, gimęs 1957 m. Černovcuose, jau kelis dešimtmečius kantriai ir nuosekliai tapo įspūdingas patriotines drobes karo tematika. Batalinėse kompozicijose, skirtose didvyriškai XVI–XVII a. Ukrainos istorijai, vaizdžiai perteikiami Chotyno ir Konotopo mūšiai, o pagrindiniai tapytojo kompozicijų herojai įrašė ne vieną šlovingą ir didvyrišką puslapį Ukrainos istorijoje. Ukrainiečio paveikslais jau žavėjosi meno gerbėjai Kijeve, Toronte (Kanada), Sidnėjuje (Australija), Vienoje, Klagenfurte (Austrija), Sofijoje, Varnoje (Bulgarija), Vokietijos miestuose ir kitur.
A.Cholomeniukas ne tik puikiai valdo teptuką, bet ir gilinasi į savo šalies istoriją bei kultūrą, yra nuodugniai išstudijavęs istorinius faktus, to meto buitį, kultūrą ir meną, eilinių kazokų, lenkų, lietuvių ir turkų bei jų karvedžių aprangą. Išraiškingi spalvingi kūriniai, kuriuose kruopščiai nutapyta kiekviena karo technikos, ginklų, aprangos ir buities reikmenų detalė, stulbina istorine tiesa ir meniniu tobulumu.