• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje koncertavusi geidžiamiausia pasaulio smuikininke vadinama vokiečių virtuozė Anė Sofi Muter (Anne Sophie Mutter) pirmadienio vakarą pradėjo naują Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro sezoną.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš koncertą smuiko virtuozė prisipažino, kad jai nepažįstamose salėse labiausiai nerimaujanti dėl akustikos, nes nuo skambesio priklauso visas koncertas. Antrasis smuikininkės rūpestis esanti publika, kaip ji priimanti jos atliekamą muziką.

REKLAMA

„Man labai malonu viešėti jūsų mieste, negaliu sulaukti, kol pamatysiu senąją miesto dalį, apie kurią esu daug girdėjusi“, - kalbėjo smuikininkė prieš pirmą susitikimą su Vilniaus publika. Virtuozė koncertavo su garsiuoju Pitsburgo simfoniniu orkestru iš Jungtinių Amerikos Valstijų.

REKLAMA
REKLAMA

Dviejų dalių koncertą Nacionaliniame operos ir baleto teatre pradėjo specialiai smuikininkei A. S. Muter parašytas bene garsiausio šių dienų vokiečių kompozitoriaus Volfgango Rymo (Wolfgang Rihm) kūrinys „Lichtes Spiel“ („Šviesų žaismas“), kurio pasaulinė premjera vos prieš metus nuskambėjo Niujorke. „Tai labai įdomus kūrinys, kurio pagrindą sudaro Mocarto laikų sudėties orkestras, kuriame labai spalvingai ir įdomiai yra traktuojama smuiko partija, todėl man pačiai įdomu dalyvauti tokiame išmėginime“, - kalbėjo smuikininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmoje koncerto dalyje taip pat skambėjo smuiko muzikos aukso fondui priskiriamas Felikso Mendelsono Bartoldi (Felix Mendelssohn Bartholdy) Koncertas smuikui ir orkestrui e-moll, pasak A. S. Muter, reikalaujantis didelio publikos susitelkimo ir atidos, jautrumo. „Mano nuomone, Mendelsonas dera prie jūsų miesto, prie Vilniaus. Man šis kūrinys ir šis kompozitorius yra artimi dar ir dėl to, kad Mendelsonas yra humanizmo pavyzdys, Leipcige įkūręs mokyklą, kurioje galėjo mokytis visi, nepaisant nei socialinių skirtumų, nei materialių dalykų. Būtent tas požiūris, kad menas, muzika turi būti artimas visiems, nepaisant nieko, man pačiai yra labai artimas, juo aš pati seku gyvenime“, - sakė A. S. Muter.

REKLAMA

Antroje koncerto dalyje Pitsburgo simfoninis orkestras atliko Piotro Čaikovskio Penktąją simfoniją. Geriausių pasaulio orkestrų penketuką puošiančiam Pitsburgo simfoniniam orkestrui dirigavo jo meno vadovas, austrų dirigentas Manfredas Honekas (Honeck), prieš dešimt metų dirigavęs Vilniuje ir, pasak maestro, „absoliučiai įsimylėjęs šį miestą ir jo žmones“.

REKLAMA

Pirmąkart Lietuvoje koncertuosianti A. S. Muter - viena charizmatiškiausių šių dienų pasaulio atlikėjų - koncertinę karjerą pradėjo dar būdama trylikos Liucernos festivalyje Šveicarijoje (1976), kur ją išgirdęs legendinis XX a. dirigentas Herbertas fon Karajanas jau kitąmet dirigavo pirmajam smuikininkės pasirodymui prestižiniame Zalcburgo festivalyje. Šis koncertinis sezonas pasaulio scenų garsenybei yra jubiliejinis - 35-asis, o koncertinis turas su Pitsburgo simfoniniu orkestru - jau antrasis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prabėgę dešimtmečiai atnešė atlikėjai stulbinamą profesinę sėkmę. Jos kūrybinę biografiją puošia bendradarbiavimas su tokiais orkestrais kaip Berlyno filharmonijos, Anglijos kamerinis, Niujorko filharmonijos ir kiti, diriguojant Danieliui Barenboimui, Džeimsui Livainui (James Levine), Valerijui Gergijevui, Zubinui Mehtai, Andrė Prevenui (Previn). Pastarieji du yra buvę Pitsburgo simfoninio orkestro muzikos vadovai.

REKLAMA

A. S. Muter įgrotas Kšyštofo Pendereckio (Krzysztof Penderecki) Koncertas smuikui Nr. 2, išleistas „Deutsche Grammophon“ firmos, pelnė vieną iš kelių solistės turimų „Grammy“ apdovanojimų. Garsiai smuikininkei rūpi ir jaunieji talentai - ji įsteigė fondą jiems remti; noriai dalyvauja labdaros projektuose remti sergančius ir vargstančius žmones.

REKLAMA

Klausytojus pavergiantį sodrų smuiko toną A. S. Muter išgauna grieždama aštuonioliktojo amžiaus pradžioje sukurtu smuiku, nors pripažįsta, kad šiuolaikinę muziką atlikti jai geriau su šiuolaikinių meistrų sukurtu instrumentu.

Išskirtinį koncertą Vilniuje pristatė Vladimiro Romanovo fondas, remiantis sporto ir kultūros projektus Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų