„Mūsų funkcija – patikrint tą patalpą, kad jinai būtų saugi, tai, aišku, tai nėra vien tik sprogmenų paieška, mes turim užtikrint, kad nebūtų nei branduolinių, nei cheminių jokių medžiagų.
Tai mūsų darbas, kaip kinologo, įeina ne tik sekti šunį, bet mes taip pat lygiai turim taip pat dirbt ir kaip kiti mūsų kolegos, kurie dirba mūsų skyriuje, bet be šunų, taip pat turim tam tikras priemones tai radiacijai užtikrinti, chemijai ir taip toliau, visiem šitiem dalykam“, – TV3 laidai „Gyvūnų pasaulis” pasakos Vadovybės apsaugos tarnybos Pajėgų valdymo valdybos J2 skyriaus vyresnysis agentas kinologas Vladimiras Babičevas kartu su keturkoju Nitro.
Darbo užkulisiuose – sprogmenų paieška ir saugumo užtikrinimas
„Pagrindinis mūsų darbas – tai sprogmenų paieška. Tai reiškia, kad mes visąlaik atvykstam į objektą, į kurį turi atvykt mūsų saugomas asmuo, visą laiką atvykstam pirmi, pasitikrinam, užtikrinam toliau saugumą tam objekte ir išvažiuojam paskutiniai.
Lygiai taip pat transporto priemonių, paieška sprogmenų transporto priemonėse, daiktų patikrinimas, lygiai taip pat kolektyvas iš objektų apsaugos, jeigu pastebėjo aplink saugomą objektą kažkokį tai įtartiną daiktą, išsikviečia mus patikrinti, ar tai nėra kažkoks tai spragmuo ar ginklas.“
Vadovybės apsaugos tarnyboje Vladas su Nitro dirba visai neseniai. Tačiau kaip kinologas šis pareigūnas turi daugiau nei šešiolika metų patirties. Prieš tai Vladas dirbo Valstybės sienos apsaugos tarnyboje:
„Iki 10-os klasės negalvojau, kad būsiu pareigūnas. Paskui nuo 10-os klasės taip kažkaip pradėjau mąstyt, kad gal norėčiau kažką susiet save su pareigūnu, su pareigūno darbu.
Taip išėjo, kad bandžiau įstoti į vieną įstaigą mokymosi, ten pritrūko truputį balo, nebuvau labai geras mokinys, ir įstojau į pasieniečių mokyklą, ir ten prasidėjo tokie mano kaip pirminiai žingsniai to pareigūno, ten susipažinau su kinologija, pamačiau, kaip tas darbas per praktiką vykdomas, ir pagalvojau, kad būtų visai faina.“
Gaudydavo nelegalius migrantus, kontrabandininkus
Beveik prieš dvidešimt metų Vladas, prisižiūrėjęs „Komisaro Rekso“ serijų, ir pats nusprendė būti pareigūnu. Pirmas pareigūno šuo buvo belgų aviganis Bosas:
„Sena mokykla, buvo 2008–2009 metai, tai sena mokykla, nebuvo tokia iš tikro pažengusi, kaip dabar. Anksčiau buvo ta sovietinė mokykla, galima sakyti posovietinė, kada nei instruktoriai, nei kinologai nežinojo, kaip tiksliai ką daryti, nebuvo viskas sistemingai sudėliota ir darėm taip, kaip gaunasi, kaip sugalvojai, ką pataria vyresni kinologai, kažką bandai pritaikyt, klaidų darai.
Žodžiu, tokia makalynė buvo gana stipri, bet šunys buvo anksčiau gana stiprūs psichologiškai, atlaikė tikrai daug visokių dalykų ir nelabai sąžiningų prieš juos, tiesiog taip. Buvo ir gerų aiškių dalykų, bet palaipsniui, metai–du, jisai suprato, ko aš iš jo noriu ir gana gera komanda manau patapom mes su juo. Manau buvę kolegos iš pasienio galėtų paantrint, kad tikrai geras šuo buvo.“
Valstybės sienos apsaugos tarnyboje Vladas su Bosu kasdien gaudydavo nelegalius migrantus, kontrabandininkus ar ieškodavo paklydusių grybautojų:
„Tų kiekių tikrai nemažai, tu nelegalių rūkalų, kurie įnešami į Lietuvą, tai tikrai nemaži kiekiai sulaikyta ir tai nelabai gal matoma. <...> Nebuvo, gal sakykim, tokių gelbėjimo operacijų pasiklydusių žmonių, neteko sudalyvaut, kur tikrai būtų jau atrasta ir išgelbėta.
Su negerom pabaigom buvo tų, kada žmonės rasti, bet jau žmogaus kaip ir nėra, tai tokių dalykų buvę, bet čia tik pagalba žmonėm, kad jau atrast ir viskas.“
Bosas su Vladu pasienyje ištarnavo keturiolika metų. Taip, išgirdote teisingai. Belgų aviganis Bosas išgyveno net keturiolika metų. Vladas sako, kad ši istorija jam – itin skaudi, o atsisveikinimo su Bosu istorija suvirpins ne vieną širdį.
Apie tai, kokios Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnų pareigos, koks buvo Vlado kelias į šią sritį ir kaip elgtis pamačius Vadovybės apsaugos tarnybos kinologą – jau šį šeštadienį, 9:30 val., TV3 laidoje „Gyvūnų pasaulis“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Nu ok, prezidentas….bet seimo pirmininkas, premjeras, kiti ministrai.. velniam jiems ta apsauga??????
Galų gale, kam tiek biurokratijos? Aš žinau kokie pinigai mokami eiliniams patarėjams visuose sluoksniuose, nuo seimo nario iki diplomato. Įsivaizduokite 160 seimo narių ir visi jie turi ne po vieną patarėją!!!!!!!
Vargas tau jeruzale:(