Baigusi Stanfordo universitetą, ji įkūrė 9 mlrd. dolerių (8,3 mlrd. eurų) vertinamą įmonę, kuri neva sukėlė revoliuciją ligų diagnozavimo srityje.
Bendrovė „Theranos“ žadėjo, kad jos sukurtas „Edison“ testas leis greitai ir be adatų nustatyti tokias ligas kaip vėžys ir diabetas. Valdybos nariais buvo svarbūs asmenys - nuo Henry Kissingerio iki generolo Jameso Matiso.
Tačiau 2015 m. viskas ėmė byrėti, o po metų Holmes buvo demaskuota kaip klastotoja. Jos reklamuojama technologija visiškai neveikė, o 2018 m. jos įkurta bendrovė žlugo.
Sausį Kalifornijoje prisiekusieji ją nuteisė pagal keturis kaltinimus sukčiavimu, už kiekvieną iš jų numatyta maksimali 20 metų laisvės atėmimo bausmė.
Prisiekusieji pripažino ją nekalta dėl keturių kitų kaltinimų ir nepriėmė sprendimo dėl dar trijų kaltinimų. Holmes, kuri dėl visų kaltinimų kaltės nepripažino, siekė naujo teismo proceso, tačiau šie prašymai buvo atmesti.
Visgi 2022-aisiais ji buvo nuteista 11 metų ir trims mėnesiams kalėjimo.
Teismo proceso metu Holmes apkaltino savo buvusį draugą ir verslo partnerį Rameshą „Sunny“ Balwani emociniu ir seksualiniu smurtu įtariamų nusikaltimų metu, kuris pakenkė jos psichinei būklei.
56 metų Balwani, kuriam buvo pateikti tokie patys kaltinimai sukčiavimu, 2022 m. buvo nuteistas. Jis pavadino šiuos teiginius „piktinančiais“.
Spėlionės dėl aferos
Nors apie skandalą parašyta knyga, sukurtas dokumentinis filmas, televizijos serialas ir filmas, vis dar neaišku, kodėl Holmes rizikavo naudodama technologiją, kuri, kaip žinojo, neveikia.
Pasak ją pažinojusių žmonių, ji augo Vašingtone, pasiturinčioje šeimoje ir buvo mandagus, bet uždaras vaikas.
81 metų išradėjas ir verslininkas Richard Fuisz spėliojo, kad Holmes turėjo patirti didžiulį spaudimą dėl sėkmės.
Jo šeima daugelį metų gyveno greta Holmsų šeimos, tačiau jie susipyko, kai 2011 m. „Theranos“ padavė jį į teismą dėl ginčo dėl patento (vėliau jis buvo išspręstas).
Holmes tėvai didžiąją savo karjeros dalį dirbo biurokratais, tačiau „jie labai domėjosi statusu“ ir „gyveno ryšiais“, sakė jis BBC.
Jos tėvo prosenelis sukūrė „Fleischmann's“ mieles, pakeitusias Amerikos duonos pramonę, ir šeima labai rūpinosi savo kilme, sakė jis.
Būdama devynerių, jaunoji Elizabeth parašė laišką savo tėvui, kuriame teigė, kad „gyvenime ji iš tikrųjų nori atrasti kažką naujo, kažką, ko žmonija nežinojo, kad įmanoma padaryti“.
2002 m. įstojusi į Stanfordo universitetą studijuoti chemijos inžinerijos, ji sugalvojo pleistrą, kuris galėtų nuskaityti, ar jo nešiotojas nėra užsikrėtęs virusu, ir prireikus išleisti antibiotikų.
Būdama 18 metų, ji jau rodė tvirtą požiūrį, kuris, matyt, tęsėsi ir paskatino įmonę, kurią ji įkūrė kitais metais. Stanfordo klinikinės farmakologijos ekspertė Phyllis Gardner prisiminė, kaip aptarinėjo Holmes odos pleistro idėją ir sakė jai, kad ji „neveiks“.
„Ir ji atrodė visiškai įsitikinusi savo genialumu. Ji nesidomėjo mano žiniomis, ir tai ją nuliūdino.“
Staigus pakilimas
Po kelių mėnesių Holmes, būdamas 19 metų, metė studijas Stanforde ir įkūrė "Theranos“, šį kartą pasiūlęs akivaizdžiai revoliucinį būdą tirti kraują paprasčiausiu dūriu į pirštą.
Įtakingi žmonės buvo sužavėti ir investavo nematydami audituotų finansinių ataskaitų. Tarp jos rėmėjų buvo JAV iždo sekretorius George'as Schultzas, žiniasklaidos magnatas Rupertas Murdochas ir turtingiausia Amerikos šeima Waltonai.
Parama suteikė jai pasitikėjimo, kaip ir jos elgesys.
„Žinojau, kad ji turėjo puikią idėją ir kad jai pavyko įtikinti visus šiuos investuotojus ir mokslininkus“, – sakė buvęs Harvardo medicinos mokyklos dekanas daktaras Jeffrey Flier, kuris 2015 m. susitiko su ja pietų.
„Ji buvo pasitikinti savimi, bet kai uždaviau jai kelis klausimus apie jos technologiją, neatrodė, kad ji kažką supranta“, – pridūrė daktaras Flieras, kuris niekada oficialiai nevertino jos technologijos. „Ji atrodė šiek tiek keista, bet aš neatvykau manydamas, kad ji sukčiauja“.
Dr. Flieras galiausiai pakvietė ją prisijungti prie Medicinos mokyklos stipendininkų tarybos, dėl ko apgailestauja, nors kilus skandalui ji buvo pašalinta.
Jos istorija pradėjo byrėti 2015 m., kai informatorius išreiškė susirūpinimą dėl „Theranos“ pagrindinio testavimo prietaiso „Edison“. Laikraštis „The Wall Street Journal“ parašė keletą demaskuojančių straipsnių, kuriuose teigė, kad rezultatai nepatikimi ir kad įmonė daugumai tyrimų naudojo komercinius kitų gamintojų aparatus.
Pasipylė ieškiniai, partneriai nutraukė ryšius, o 2016 m. JAV reguliavimo institucijos dvejus metus uždraudė Holmes teikti kraujo tyrimų paslaugas.
2018 m. įmonė „Theranos“ buvo likviduota.
Tų pačių metų kovą Holmes patenkino finansų priežiūros institucijų civilinius kaltinimus, kad ji apgaulės būdu iš investuotojų pritraukė 700 mln. eurų.
Tačiau po trijų mėnesių ji kartu su J. Balwani buvo suimta dėl baudžiamųjų kaltinimų sukčiavimu naudojant technologijas.
Prokurorai teigė, kad ji sąmoningai klaidino pacientus dėl testų ir gerokai pervertino įmonės veiklos rezultatus finansiniams rėmėjams.
„Theranos" skandalui pasiekus teismą, komentatoriai teigė, kad stebėtina, kaip tvirtai Holmes laikėsi savo pirminės versijos, o ją pažinoję žmonės sakė abejojantys, ar ji pasikeitė.
Nuo teismo proceso Holmes gyvena Kalifornijoje su partneriu 27 metų Williamu „Billy" Evansu, „Evans Hotel Group" paveldėtoju.
2021 m. liepą jiems gimė sūnus, 2022-aisiais ir antras vaikas.
Šiuo metu moteris atlieka 11 metų bausmę Bryano (Teksaso valstija) kalėjime.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!