Aiškindama kriminalinių romanų puslapiuose gvildenamos paslapties trauką, psichologė psichoterapeutė Agnė Matulaitė sako, kad ji žmones traukė visais laikais.
„Žmones apskritai gundo paslaptis. Kai mažėja žmonių galimybės viską suprasti, tuomet detektyvai yra geriausiais būdas pamatyti, jog gali būti ir kitaip: juose užduodamas klausimas ir pateikiamas atsakymas. Paslapties atskleidimas padeda suvokti, kad pasaulis gali būti struktūruojamas. Kuo daugiau chaoso, tuo labiau gąsdina realybė ir tuo didesnis noras ją struktūruoti. Detektyvai būtent ir suteikia šią galimybę“, – teigia psichologė psichoterapeutė.
Atliktos apklausos duomenys taip pat atskleidė skirtumus tarp vyrų ir moterų motyvų. Nors prioritetine kriminalinių romanų skaitymo priežastimi abiejų lyčių atstovai nurodo per visą knygą nenutrūkstančią intrigą (vyrai – 41,7 proc., moterys – 43,3 proc.), tačiau kaip antraeilę priežastį vyrai nurodo galimybę atitrūkti nuo darbų (20,8 proc.), o moteris patraukia specifiniai kriminalinių romanų herojai (21,10 proc.).