Ne veltui tingėjimas vadinamas liga. Simptomai panašūs. Per pirmąjį stadiją jaučiame lyg lengvą negalavimą, lyg nuovargį. Tai atsakomoji organizmo reakcija į nuolatinį užimtumą - reikia poilsio.
Tačiau yra ir kitas variantas: dar šiek tiek pagulinėsiu, ir jau tuoj ko nors imsiuosi. Tik štai dar nenusprendžiau kuo. Tuo tarpu susirašinėjimas žinutėmis su draugais, internetiniai blogai ir svetainės nesudomina įdomia informacija. Panašu, jog bendrauti jau nėra su kuo ir nėra apie ką.
Antrąjį etapą tingėjimas paguldo jus į lovą ir įbruka į rankas pultelį nuo televizoriaus. Prasideda beprasmis kanalų perjunginėjimas.
Ir štai mes jau imame erzintis be priežasties, mums nuolat kažko norisi, bet visiškai neaišku, ko konkrečiai, ir galiausiai prasideda "depresonas": padidėja veido plaukuotumas (vyrams), o sveikata - blogėja... Tai nugarą maudžia, tai sprandą, tai kojas...
Jei pastebėjote minėtus požymius, metas gydytis.
Efektyviausi metodai
1. Kad liautumėtės tingėję, liaukitės ką nors veikę. Kad ir kaip paradoksaliai tai skamba.
Jums tik atrodo, kad niekuo neužsiimate. Bet jūs gi valgote, gaminatės maistą, skaitote, klausotės muzikos, mąstote galų gale!
Atsistokite vidury kambario ir apmirkite. Patikėkite - tai ištvers ne kiekvienas. Praeis 10 minučių, ir jūs pavargsite, o po 15 - 20 mintį apie reikalingą atlikti darbą pasitiksite susižavėję.
2. Turite suprasti, kam jums visa tai.
Suvokti, kaip svarbu yra tai, ką jūs darote, yra didis dalykas. Ar tikrai to reikia? Pasverkite visus už ir prieš, sudarykite veiksmų algoritmą, apmąstykite etapus.
Kitaip tariant, suplanuokite savo laiką. Pirmiausiai nuspręskite, kokių sieksite tikslų. Tuomet apmąstykite užduotis ir detales.
3. Neatidėkite rytojui.
Žinote, kuri sunkiausia savaitės diena? Ne, ne pirmadienis. Rytojus. Jis labiausiai apkrautas, visi reikalai sudėti būtent į šią dieną. Tad verčiau pradėti šiandien, nes pabaigti, ką pradėjai, lengviau nei pradėti ką nors nauja.
4. Kas anksti pakyla rytą, tas...
... turi daugiau laisvo laiko dieną. Kuo anksčiau pradėsite, tuo geriau, nes rytą galva veikia greičiau, o laisva minutėlė dieną kur kas naudingesnė nei rytą.
5. Nepasitikėkite intuicija, kai tingite.
Kartais mes prisiverčiame ką nors daryti, o paskui paaiškėja, kad to daryti visai nereikėjo. Tai intuityvusis tingulys. Jis kartais sutaupo laiko - už tai esame jam dėkingi. Bet rimtoje tingėjimo stadijoje jis gali jus sužlugdyti.
6. Penkios minutės gali būti išganingos.
Prisiversti dirbti sergant tinginiu labai sunku. Bet jeigu sau pasakytumėte, kad būsite aktyvūs vos 5 minutes... Pradėję darbą, norėsite jį pabaigti. Arba pratęsti artimiausiu metu.
7. Suskaldykite didelius darbus į dalis.
Iš karto išspręsti kokią nors didelę problemą sunku: nuo kurio galo pradėti? Įsivaizduokite, kad darbas, kurį privalote padaryti, - tai didelis dramblys, kurį reikia išvirti. Ką darysite? Žinoma, pirmiausiai jį supjaustysite gabalais. Atlikite viską paeiliui - bus paprasčiau.
8. Tingulys užkrečiamas.
Tingėjimas nėra tik jūsų dvasios būklė. Jis perduodamas žmogaus žmogui. Patekę į kolektyvą, kuriame įprasta simuliuoti, veikiai ir jūs aptingsite. Verčiau mažiau bendraukite su tinginiais.
9. Apdovanokite save
Bet koks darbas turi būti atlygintas. Kad ir ką nuveikėte, - pagirkite save. Atlikote darbą - išgerkite puodelį kavos su mėgstamais sausainiukais. Arba pailsėkite 5 minutes. Tai geras įprotis.
Margarita Vagner, "Stylemania"