REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
4
Gintarė Pietutytė-Stalmokienė apie ilgai kęstą negalavimą: „Atsikelti su skausmu man buvo norma“

Sveiki ir spindintys dantys – daugelio svajonė, tačiau gamta toli gražu ne kiekvieną apdovanoja nepriekaištinga šypsena. Tačiau pažeisti dantys – ne tik estetinė problema, sukelianti psichologinį diskomfortą. Dantų problemos gali išprovokuoti uždegimo atsiradimą net ir už burnos ertmės ribų.  

4

Sveiki ir spindintys dantys – daugelio svajonė, tačiau gamta toli gražu ne kiekvieną apdovanoja nepriekaištinga šypsena. Tačiau pažeisti dantys – ne tik estetinė problema, sukelianti psichologinį diskomfortą. Dantų problemos gali išprovokuoti uždegimo atsiradimą net ir už burnos ertmės ribų.  

REKLAMA

Sveikos gyvensenos ir sveikatos aktualijų laidoje „Sveikas rytojus“ buvo diskutuojama su kokiomis dantų problemomis dažniausiai susiduria pacientai, kaip jų išvengti ir kokių taisyklių reikėtų laikytis, norint turėti sveikus dantis, rašoma pranešime spaudai. 

Su dantų skausmu ne kartą susidūrusi nuomonės formuotoja, grožio specialistė Gintarė Pietutytė – Stalmokienė laidoje buvo itin atvira. Moteris teigė maniusi, kad su prasta dantų sveikata susiduria ir visi aplinkiniai. 

„Studijų laikais kiekvieną dieną atsikelti su dantų skausmu man atrodė norma. Tačiau ne dėl to, kad tų dantų neprižiūrėčiau. Man tiesiog atrodė, kad taip turi būti. Jei valantis dantis kraujuodavo dantys, man atrodydavo, kad tai normalu“, – apie buvusią niūrią kasdienybę atviravo G. Pietutytė – Stalmokienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Moteris pasakojo, kad ją nuolatos kamuodavo viena ir ta pati problema.  

„Aš daugiausiai problemų turėdavau su dantenomis. Jose labai dažnai išsivystydavo uždegimas, dantenos imdavo kraujuoti. Nuo to gesdavo ir patys dantys“, – pasakojo Gintarė. 

REKLAMA

Pašnekovė atviravo, kad pasiekusi kritinį tašką, ji nusprendė daugiau su tokiu gyvenimu nebesitaikstyti. 

„Su dantų skausmu gyvendavau kiekvieną dieną. Pradėjo kamuoti ir galvos skausmai. Tuomet supratau, kad nebegaliu. Kiekvieną mėnesį pradėjau investuoti į savo dantų būklę, susitvarkydama vis po vieną dantį. Pamačiau, kad galima gerai jaustis, kad nebereikia slėptis nuo kitų pradėjus kraujuoti dantenoms ar atsiradus blogam burnos kvapui“, – apie pokyčius pasakojo grožio specialistė.  

Kamuojantį dantenų uždegimą Gintarei pavyko įveikti tik chirurginės operacijos pagalba, operuojant apatinį žandikaulį. Vėliau sekė dantų gydymas ir protezavimas.  

REKLAMA
REKLAMA

Anot pašnekovės, jei norima, kad procedūros praeitų be baimės, tam yra labai svarbus vienas dalykas. 

„Bėgant laikui supratau, kad atliekant procedūras labai veikia psichologinis faktorius – nusiteikimas. Atsimenu, kad dantų protezavimo procedūros metu „Fi Clinica“ aš tiesiog miegojau. Čia, manau, buvo labai didelis įvertinimas ir klinikai, ir daktarams. Supratau, kad galiu atsipalaiduoti“, – pasakojo nuomonės formuotoja. 

Žinoma moteris teigė, kad susigrąžinus dantų sveikatą, jos gyvenimas nusidažė visai kitomis spalvomis. 

„Man atrodo, kad prie pasitikėjimo savimi vienareikšmiškai prisidėjo gera dantų sveikata“, – mintimis dalinosi grožio specialistė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laidoje apie dantų problemas kalbėjo ir „Fi Clinica“ gydytoja periodontologė Laura Zablockienė. Anot specialistės, mūsų organizmas yra harmoninga sistema ir nuo burnos sveikatos bei dantų būklės priklauso kitų organų veikla. Netinkama burnos priežiūra gali tapti įvairių ligų priežastimi.  

„Dantys, kaip ir visa burna – pirmoji virškinimo trakto dalis. Jos pagrindinė funkcija – maisto smulkinimas. Kuomet yra prastai susmulkinamas maistas, apkraunamas virškinamas traktas, sutrinka virškinimo sistemos veikla. Dantų šaknų kanalų arba dantenų uždegimas gali sukelti uždegiminius procesus ir visame organizme. Per pažeistą dantenų sienelę bakterijos, kurios sukelia ligas, gali keliauti į kraują ir į kitus organus tokius, kaip širdis, inkstai bei kiti ir ten sukelti nepageidaujamus procesus. Visa tai taip pat yra pavojinga ir nėštumo metu“, – dėstė gydytoja L. Zablockienė. 

REKLAMA

Periodontologė pastebėjo, kad dažniausiai žmonės odontologinės pagalbos kreipiasi tik tada, kai neapsikenčia dantų skausmo. Tačiau, anot specialistės, dantų pakitimai prasideda kur kas anksčiau. 

„Ar dantys pažeisti ėduonies, geriausiai nustato tik gydytojas odontologas. Patys mes galime matyti tik tada, kai jau yra didelė kariozinė ertmė. Dažniausiai, ankstyvos stadijos ėduonis pasireiškia baltų dėmių ant dantų atsiradimu, kurio be apšvietimo ir be instrumentų nustatyti pats žmogus negali, todėl tam reikalingi profilaktiniai apsilankymai“, – kalbėjo gydytoja. 

Periodontologė laidoje teigė, kad ankstyvas dantų gydymas gali užkirsti kelią rimtesnėms dantų procedūroms. 

REKLAMA

„Kuo mes ankščiau pradedame gydyti dantų ėduonį, tuo turime mažiau problemų ir gydymas tampa kur kas paprastesnis. Pradėję dantimis rūpintis anksčiau, galime išvengti dantų šaknų kanalų gydymo. Didelė kariozinė ertmė gali pažeisti danties nervą ir tuomet bus reikalingas endodontinis gydymas. Jeigu jis nepritaikomas laiku, atsiranda periodontitas – uždegimo židinys ant danties šaknies viršūnės. Tai gali sukelti ir bendrojo pobūdžio uždegimus. Infekcija gali nukeliauti ten, kur mes nenorime“, – apie negydomų dantų rizikas kalbėjo „Fi Clinica“ gydytoja L. Zablockienė. 

Siekiant išvengti burnos ir dantų ligų, pasaulio specialistai vieningai teigia, kad geriausia apsauga – ne tik profilaktiniai patikrinimai, bet ir tinkama dantų higiena. Dantis reikėtų kruopščiai valyti du kartus per dieną. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai žmogus kokybiškai išsivalo dantis, tai labai matosi. Mes negalime 10 minučių valytis dantų ir nieko neišsivalyti. Tačiau tokios situacijos pasitaiko dažnai. Tuomet pacientas sako, kad dantis valosi labai ilgai, naudoja viską, o vis tiek rezultato nėra. Dantų valymas turėtų susidėti iš dantų šepetėlio ir tarpdančių valymo priemonių – dantų siūlo arba tarpdančių šepetėlių. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad tarpdančių šepetėlius teisingiausiai parenka burnos higienistas arba gydytojas odontologas, nes šios valymo priemonės yra skirtingų dydžių ir pritaikomos kiekvienam individualiai“, – kalbėjo specialistė. 

Tuo tarpu skalavimo skysčiai gali pakenkti. Jie yra būtini po chirurginių burnos intervencijų ir tik tada, kai rekomenduoja gydytojas. 

REKLAMA

„Noriu pastebėti, kad skalavimo skystis neatstoja kokybiško dantų valymo. Taip pat skalavimo skysčiai, kurie turi veikliųjų medžiagų tokių, kaip alkoholis ar choreksidinas, naikina visą burnos mikroflorą. Tam, kad mūsų burnoje ir organizme būtų balansas, burnoje turi būti ir gerųjų bakterijų, ir patogeninių. Taigi, ištisinis dantų skalavimas, mano nuomone, yra netikslingas“, – kalbėjo gydytoja. 

Šiandien šiuolaikinė odontologija gali atkurti kiekvieną prarastą dantį, net iš danties šaknų suformuoti naują, tačiau odontologės Lauros Zablockienės teigimu, geriausiai parinkti reikiamą gydymą gali tik patyręs specialistas. 

„Periodontologija tam ir yra skirta. Jeigu iš danties yra likusi tik šaknis, vienu atveju galima šalinti šaknį ir pakeisti dantį implantu, o kitu atveju, jeigu likusi šaknis yra pakankamai kokybiška, galima gydyti šaknies kanalą ir atstatyti dantį tiesiog protezavimo pagalba, dedant dantų vainikėlį ar įklotą ir turėti atstatytą dantį. Tačiau tai yra individualūs sprendimai. Kiekvieną dantį reikia vertinti atskirai“, – apie dantų atkūrimo galimybes pasakojo gydytoja.

REKLAMA

Sveikatos ir sveikos gyvensenos laida „Sveikas rytojus“ – ilgą darbo patirtį medicinos srityje sukaupusių 4 specialistų pokalbis su laidos žiūrovais apie geros sveikatos profilaktiką, gyvenimo būdo patarimus,  naudingiausias ir aktualiausias medicinos, farmacijos aktualijas bei sveiko gyvenimo būdo puoselėjimą.  

Ilgametė laidos vedėja gydytoja Irena Pivoriūnienė dalina laiko patikrintus sveikatos patarimus, plastikos chirurgijos specialistas, vienas iš „Fi Clinica“ įkūrėjų Vygintas Kaikaris pasakoja apie sveiką grožį, psichoterapeutas, „Eglės sanatorijos“ direktorius medicinai Arvydas Balčius kalba apie geros sveikatos profilaktiką, o grožio terapijos studijų dėstytoja, veido masažų instruktorė, „Fi Clinica“ grožio specialistė Ramunė Skurkienė pasakoja apie sveiko gyvenimo paslaptis bei gražios odos puoselėjimą. 

„Sveikas rytojus“ – 12 val. per TV8 televiziją! 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų