Žmonės raginami atidžiai skaityti elektros tiekėjų sutartis: kaina kils nuo kelių iki keliolikos eurų

Ir šiemet, ir kitąmet elektra brangs, kai kuriems – smarkiai. Tai patvirtina ir šiandien paskelbta skaičiuoklė, palaidojusi viltį, kad nepriklausomi tiekėjai pasiūlys mažesnes kainas. Daugiau kaip pusė milijono vartotojų pasirinkti elektros tiekėjus laiko turi jau mažiau nei tris mėnesius. O skaičiuoklė atskleidžia, kad už tą patį kilovatvalandžių skaičių, lyginant su dabar, kaina didėtų nuo keleto iki net keliolikos eurų per mėnesį.

Ekspertai skėsčioja rankomis – rinktis elektros tiekėjus žmonės turės itin nepalankiomis tarptautinėse rinkose sąlygomis. Taigi teks gerokai paplušėti ir įsiskaityti į sutarčių sąlygas.

Vaistažolių ūkį Panevėžio rajone turinčiai Milnorai – pats darbymetis. Dabar žoleles ir arbatas ji jau ruošia parduoti, tačiau prieš tai reikėjo išdžiovinti. Tam ji naudojo ir elektrinę džiovyklę. O visi įjungti elektriniai prietaisai turi savo kainą. Per mėnesį šeima už elektrą pakloja mažiausiai 70 eurų. O netrukus dar ir elektros tiekėją reikės pasirinkti.

„Šiaip tai, nieks neaišku. Nors yra pasiūlymų, internetu atėjo, į paštą įkrito, telefonu paskambina. Bet iš principo laidai tai tie patys“, – sako žolininkė Milnora Pšibišauskienė. 

Milnora svarsto, kad didelio kainų skirtumo, ar ženkliai geresnių kainų tiekėjai nepasiūlys.

„Vis tiek yra tos pačios elektrinės, kurios gamina elektrą. Galiausiai, po pusmečio ar po metų, kai baigsis pritraukimo akcijos ar reklama, kainos bus vienodos“, – tęsia ji. 

O Milnoros mama, pensininkė Zita, naują elektros tiekėją jau pasirinko.

„Pusę metų moku po 13 centų, paskui kils. Bet baigiasi tas laikotarpis ir turėsiu mokėti po 14 centų. Jau neskaitant, kiek pabrangs“, – teigia ji. 

Pasiskaičiuoti, kiek kainuos elektra pasirinkus vieną ar kitą tiekėją, gali jau visi. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba skelbia skaičiuoklę. Jei kažkas tikėjosi, kad nepriklausomi tiekėjai pasiūlys mažesnes kainas, teks nusivilti. Jei per mėnesį suvartojate 100 kilovatvalandžių elektros energijos pagal vienos laiko zonos planą, dabar per mėnesį už tai sumokate daugiau kaip 15 eurų. O pigiausias naujas variantas kitiems metams – jau dviem eurais brangesnis. Arba dar daugiau – kaina gali varijuoti net iki 33 eurų už 100 kilovatvalandžių.

Nuo tūkstančio iki 5000 kilovatvalandžių elektros suvartojantiems gyventojams pasirinkti reikia iki gruodžio vidurio. Nesuskubusieji sulauks sankcijų – elektros tarifas jiems didės 25 procentais.

„Nepilni 600 tūkst., kurie iki šiol nėra pasirinkę tiekėjo. Tikimės, kad šita skaičiuoklė padės jiems apsispręsti“, – kalba tarybos pirmininkas Renatas Pocius.

Visgi apsispręsti, akivaizdu, bus nelengva. Vien pastarąjį mėnesį elektra Lietuvoje ir šiaip brango 9 procentais.

„Esam atsidūrę labai nepalankioj situacijoj. Iš vienos pusės, kainos elektros labai išaugo tarptautinėse rinkose, kartu ir mūsų. Tuo pačiu vartotojams reikia eiti į laisvą rinką ir pasirinkti“, – aiškina energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas. 

REKLAMA

Nepalankūs elektros kainoms buvo visi šie metai. Elektros kainą augino ir tarptautinės, ir gamtinės priežastys: po pandemijos atsigavusi ekonomika, itin pabrangusios dujos ir taršos leidimai. Maža to, praėjusi vasara buvo sausa, taigi, mažai energijos prigamino hidroelektrinės. Ir ne tik.

„Vėjai buvo ne per dideli, vėjo elektrinės mažai dirbo. Ir visus kartu sudėjus turime regione elektros kainą pačią didžiausią negu kada buvo“, – priduria specialistas.

„Pikta. Maisto produktai brangsta, ką tik iš miesto. Elektra, kuras brangsta. Tai gerai, kad aš prie vaikų, nežinau, kaip pragyvenčiau, jei nebūčiau prie vaikų“, – tikina pensininkė Zita Jankauskienė. 

Tad kaip pasirinkti tinkamiausią elektros tiekėją, kai kainos neregėtose aukštumose? Ekspertai pataria itin atidžiai skaityti sutartis, nes mainais už nuolaidas tiekėjai gali neleisti nutraukti sutarties. Derėtų įvertinti elektros vartojimo įpročius. Itin gerai apgalvoti reikėtų ir ar verta rinktis fiksuotą kainą.

„Jeigu vartotojas nori stabilumo ir žinoti, kad dvejus-trejus metus kaina nesikeis ir mokamas biudžetas už elektros energiją nesikeis, tokiu atveju patartina sudaryti fiksuotą sutartį“, – kalba tarybos pirmininkas Renatas Pocius. 

Tiesa, kadangi elektra dabar brangi, aukšta bus ir fiksuota kaina.

„Jau į 14 centų niekaip nesutilpsim. Todėl drąsiai galiu prognozuoti, nors labai nesmagi prognozė, kad kitais metais kurie pirks iš „Igničio“, deja, elektra pabrangs. O tie, kurie išeina į laisvą rinką, perspektyvos irgi tokios, kad elektra jiems brangs. Geriausio varianto visiems nėra“, – tikina V. Jankauskas

Visgi ekspertai viliasi, kad pavasarį elektros kaina ims mažėti. O Lietuva įtakos esą tam neturi.

„Visgi labiau akcentuotis reikėtų į bendrą gyventojų pajamų kilimą, į konkurencijos skatinimą vidaus rinkoje, tokiu būdu pakentėti, išlaukti. Rinka turėtų padaryti savo, sugrįžti į savo vėžes“, – ramina ekonomistas Žygimantas Mauricas. 

Tiekėjų kol kas nereikia pasirinkti tik suvartojantiesiems mažiausiai elektros – iki tūkstančio kilovatvalandžių per metus. Jiems terminas ateis kitais metais. Specialistai jiems rekomenduoja neskubėti – jei kitąmet elektros kaina mažės, ir sutarčių sąlygos gali būti palankesnės.


Rašyti komentarą...
m
mmm
2021-09-26 16:42:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
pridare saraskino kontoru,ir dabar visi issijuosia grobstys liaudi,kainos ir mokesciai kils ,o atlyginimai ir pensijos ,ir toliau bus mazos,vienu zodziu, reikia nemoketi tokiu mokesciu,arba normalu mitingiuka daryti prie tu elektriku,energiju grobstytoju,,, mes mokesime ,o jie sau turtus krausis
Atsakyti
-7

Įdomu
2021-09-26 18:29:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
kokia elektros kaina Estijoje ir Latvijoje? Ar Lietuvoje ne per daug tarpininkų pereina kol pasiekia galutinį vartotoją.
Atsakyti
-2

e
egis
2021-09-26 17:13:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
turiu bendrabuti kambari, pasistatau kompa, ir pigiausia tik, pas KAZIUKA, nekelia juoko ?
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (21)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų