Viskas dėl per šiltos žiemos: Lietuvoje graužikai negali užmigti ir tai nemaloniai atsilieps

Rekordiškai šilta žiema sujaukė, tiksliau, smarkiai pagerino graužikų ir įvairiausių vabzdžių gyvenimą. Štai pelės ir žiurkės šiuo metu turėtų lindėti šilai tvartuose ar žmonių namuose, o dabar laisvai laksto. Mat nešalta, o ir maisto randa. Dėl to gali didėti jų populiacija, o kartu gali padaugėti ir graužikų pernešamų ligų. Gamtininkai sako, kad šią žiemą gamta ne tik kad anksčiau pabudo, bet nebuvo ir visai užmigusi. Žmonės mato ir debesis uodų.

Marijampolės savivaldybėje Dambavos kaimo gyventojas Kazimieras iš trobos atneša spąstus pelėms gaudyti. Jų kasmet prireikdavo, kai lauke atšaldavo ir graužikai susikraustydavo žiemoti į ūkinius pastatus ir net namus. Šiemet graužikų praktiškai nėra, pasakoja vyras:

„Pagavau kokias dvi. Privertė mane pagauti. Taip, kokias dešimt ir daugiau pagaudavau.“

Tą patį sako ir Kazimiero žmona Aldona. Moteris bijo pelių ir žiurkių, tad džiaugiasi, jog šiemet netenka matyti jų šmirinėjančių aplinkui:

„Mažiau… Kad jas kur, nenoriu aš jų visai, žinokit. Kad jas bala.“

Štai netoli Marijampolės esančios Varnabūdės girininkijos miškininkas sako, kad žmonės graužikus savo namuose rečiau mato greičiausiai todėl, kad didelė dalis jų žiemoja gamtoje – nesibrauna į ūkinius pastatus ir namus, kaip įprasta.

„Savo lizduose kažkur turėtų susisukę, žiemos atsargomis maitintis, o dabar po laukus laksto dar. Šmirinėja. Tekę matyti tikrai, šią vadinamą žiemą, tikrai tekę matyti“, – sako girininkas Valdas Vasiliauskas.

Tačiau šilta žiema gali pridaryti kitokių bėdų. Dėl palankaus oro daugiau graužikų išgyvens, o tai reiškia, kad jų populiacija bus didesnė nei įprasta. Neatmetama, kad pelės ir žiurkės jau ir dabar dauginasi.

„Žiemos nėra, sniego nėra, šalčio nėra, maisto yra normaliai. Turėtų būti daugiau ir graužikų ir šiaip visokių kenkėjų. Daugiau gal blogoji pusė.Tai ir ligos visokios. Parazitai šitie, graužikai ligas pernešą, viską“, – pasakoja V. Vasiliauskas.

REKLAMA

Anot gamtininkų, šiltos žiemos palankios ir kitiems gyvūnams. Tarkim, lapėms. Jų populiacija Lietuvoje ir taip didelė. Rudauodegės žmonėms pridaro didelių nuostolių – pjauna naminius paukščius. Štai miškininku daugybę metų dirbęs Vincas ant medžių prikabino maišelių. Kad lapes atbaidytų.

Rudosios yra nugvelbusios daugybę Vinco vištų:

„Lapes tai reikia naikinti, kaip galima. Na, jas ir leidžia naikinti. Yra daug.“

Žmonės negali atsistebėti. Net vyresni nepamena tokios žiemos, kai vasario viduryje uodai jau debesimis skraido:

„Nenormalu. Vakar praeinu pavakare, tai kas uodų… Debesys. Išvien.“

„Uodų tai… Ant saulutės šokinėja kazoką.“

Anot meteorologų, ši žiema šilčiausia per daugiau nei du šimtus metų. Ir tai – akivaizdu. Štai miškininkas Vincas rodo savo sode augančią slyvą. Visas medis apsikrovęs pumpurais. Rodos, dar kiek ir pražys.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų