Ugniagesiai gelbėtojai vardija, ką būtina atlikti prasidedant šildymo sezonui

Ugniagesiai gelbėtojai įspėja – prasidedant šildymo sezonui, būtina susitvarkyti krosnis, išsivalyti kaminus. Kasmet netvarkinga šildymo sistema gaisrų šalyje padidina maždaug tūkstančiu, neišvengiama ir mirčių ar rimtų traumų. Tačiau kai kurie privačių namų savininkai vis dar moja ranka į ugniagesių įspėjimus, ir kaminus tvarko itin retai.

Šalia Vilkaviškio, Giedriuose gyvenanti Genovaitė jau pradėjo šildymo sezoną. Moteris sako vėstant vakarams namie norisi jaukumo. Tiesa, sako per daug šildymo sezonui pati nesiruošė, nes kaminas valytas prieš dvejus metus, nedūmina ir ramu. Nors prisipažįsta žinanti, kad valyti jį reikia kur kas dažniau.

„Nu žinau, žinau, bet pensininkei labai brangu“, – sako Giedrių gyventoja Genovaitė Masaitienė.

(9 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Ugniagesiai gelbėtojai įspėja, ką būtina atlikti prasidedant šildymo sezonui

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovai pagrūmoja. Kaminus būtina valyti kur kas dažniau, kitaip kyla gaisro grėsmė. Kasmet šalyje dėl netvarkingų dūmtraukių ar krosnių kyla apie tūkstantį gaisrų. Pernai užregistruota aštuoni šimtai penkiasdešimt penki. Juose žuvo keturiolika, o rimtesnes traumas patyrė penkiolika tautiečių.

„Dažniausiai žmonės pasirenka… Kūrena netinkamu kuru, perkūrena krosnis. Laiko neišvalytus dūmtraukius. Ko pasekoje ir kyla gaisras“, – pasakoja departamento atstovas Aurelijus Česūnas.

Nacionalinio Visuomenės sveikatos centro specialistai paaiškina, dėl ko kilus būtent tokiam gaisrui išsigelbėja retas. Mat nevalytame kamine užsidegus suodžiams, namie susidaro mūsų organizmui pavojinga anglies viendeginio koncentracija.

„Bėda yra ta, kad anglies viendeginis yra bekvapis. Jis neturi tokio, kaip žinot… Graužtų akis, ar nosies gleivinę. Jis neturi jokių tokių požymių, kad mes galėtume suprasti, kad esame patalpoje kurioje yra anglies viendeginio“, – teigia centro atstovė Irena Taraškevičienė.

REKLAMA

Žmogus nualpsta, arba labai dažnai iš karto miršta. Esant nedidelei monoksido koncentracijai, žmogus gali jausti simptomus panašius į gripą. Tai jaučia jau ne tik žmonės, bet ir gyvūnai. Štai todėl, kaip sako žinovai, būtina šildymo sezonui pasiruošti atsakingai. Kaminus ir krosnis valančios įmonės atstovai sako žmonių, kurie rūpinasi šildymo sistema – daugėja. Štai ir dabar kaminkrėčiai vos spėja važiuoti iš vienos vietos į kitą. Prasidedant šildymo sezonui, iškvietimų daugėja.

„Trauka būna suprastėja. Po to kas ten dar būna… Na… Dūmina žmogų… Smirda. Būna, kad įdeklą įdeda. Kaminas būna išmūrytas nevienodai, per siauriausią vietą susiaurėja ta anga, ir tada ta trauka sumažėja“, – kalbėjo kaminkrėtys Gediminas.

Per dieną darbuotojai pavyksta išvalyti apie penkis kaminus. Paslaugos kainuoja – vieno kamino išvalymas šeimininkui atsieina apie 35 eurus. Jeigu šeimininkai paprašo, valoma krosnis, atliekami kiti darbai, tad suma auga. Gali žmonės ir savarankiškai valyti kaminus. Tik, Gediminas sako, profesionalų patarimų vis tiek reikėtų:

„Mėgėjai valosi patys, tai randam visko tuose kaminuose. Būna užstrigdina, paskui reikia traukti ir geležis visokias, ir plytgalius. Nežinau, visko būna randam. Ir paukščių randam.“

Ugniagesiai gelbėtojai sako vykdantys ir patikrinimus. Ne taip dažnai, kaip norėtų, nes ir koronaviruso grėsmė yra, ir įstatymai neleidžia jėga brautis į privačius namus. Bet jeigu per tokius patikrinimus Jeigu namie randama netvarkinga krosnis, per daug degių daiktų šalia – šeimininkui gresia bauda nuo trisdešimties iki šešių šimtų eurų.


Rašyti komentarą...
A
As
2020-10-24 12:47:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nevalaujaupenkismetusirnieko
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų