Specialistai įvertino lietuvių mitybos įpročius: įvardijo didžiausią problemą

Vis daugiau žmonių ima domėtis sveika gyvensena. Viena svarbiausių jos dalių yra sveika, pilnavertė mityba. Pasak TV3 televizijos laidoje „Sveikata.lt“ kalbintų specialistų, Lietuvos gyventojų mityba nėra pati sveikiausia, o ir organizmui reikalingų medžiagų ne visada rasime ant savo pietų stalo.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Rimantas Stukas pripažino, kad pagirti šiuolaikinio žmogaus mitybos įpročių negali.

„Nors maisto prekių parduotuvėse ir turguose pasirinkimas didelis, deja, bet Lietuvos gyventojai, ypač tie aktyvūs, dirbantys, jie valgo ne taip, kaip reikia. Apibendrinant galima sakyti, kad suaugusių Lietuvos gyventojų mityba šiandien yra palanki lėtinėms, netinkamos mitybos sąlygotoms ligoms plisti“, – kalbėjo profesorius ir pripažino, kad gyventojų žinios apie sveiką mitybą yra neblogos, tačiau praktiškai netaikomos.

Specialistas džiaugėsi, kad didesnė dalis žmonių rinkdamiesi maistą, pradeda galvoti ir apie sveikatą.

„Šiaip vyravo pagrindinis kriterijus – skonis, po to kaina, po to sveikata. Dabar sveikata antroje vietoje, pirmoje išliko skonis“, – sakė R. Stukas.

Didžiausia problema – skubėjimas

Dešimties metų darbo patirtį turinčios dietistės Indrės Trusovės teigimu, didžiausia problema yra šiuolaikinis gyvenimo ritmas.

„Visi kažkur skuba, visi kažkur bėga, lyg ir niekur nespėja, bet nieko lyg ir nepadarė. Tad dažnai tenka susidurti, kai žmogus įvardina, kad „aš neturiu laiko“ ir jo visos dienos mitybą galima apibrėžti per valandą, dvi, kas vyksta vakare. Žmogus visą dieną visur laksto su kavos puodeliu, apie vandenuką be abejo negalvoja, o vakare prasideda puota“, – kalbėjo dietistė.

Pasak specialistės, vienos tikslios reikalingų produktų normos apskaičiuoti neįmanoma, viskas priklauso nuo pačio žmogaus.

„Kiekvienas žmogus skirtingas, turi skirtingus antropometrinius duomenis ir kiekvieną dieną maistas turėtų būti įvairus. Paėmus vienos dienos meniu, kuris yra puikus, mes nežinome ką kitą dieną tas žmogus valgo. Taip pat, jei kiekvieną dieną valgo tą patį, tai irgi nėra gerai. Tačiau maisto reikia suvalgyti daug ir įvairaus“, – kalbėjo I. Trusovė.

REKLAMA

Rekomenduoja rinktis universalius papildus

Profesorius R. Stukas atkreipė dėmesį ir į tai, kad su maistu visų organizmui reikalingų medžiagų negauname – techniškai apdorojant maistą, sumažėja jo biologinė vertė. Neturintiems galimybių maitintis įvairiai, specialistas patarė vartoti maisto papildus.

„Pradžioje reikėtų atrasti mėgiamus maisto produktus, o jei yra tokia situacija, kad žmogus kažko nevalgo arba kritiškai įvertinęs savo mitybą mato, kad ji neįvairi, šiai dienai yra labai platus maisto papildų pasirinkimo spektras. Aišku, maisto papildas negali pakeisti visavertės mitybos, bet į organizmą įveda biologiškai aktyvias medžiagas ir papildo mūsų mitybą ir tuomet organizmo fiziologinės funkcijos sustoja į savo vietas ir organizmas funkcionuoja gerai“, – kalbėjo profesorius.

R. Stukas atkreipė dėmesį, kad renkantis maisto papildus, reikia turėti omenyje, kad organizmui reikia įvairių medžiagų.

„Jei norime stiprinti imuninę sistemą, vieno vitamino C gali nepakakti. Žmonės kartais nori natūralių, tai yra ežiuolė, nervų sistemai reikalingi B grupės vitaminai. Pats žmogus to komplekto nesusidarys“, – sakė specialistas.

Visą pokalbį su specialistais žiūrėkite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Sveikata.lt“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 9:00 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Sveikata.lt“.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų