Skiepų centruose – senjorų antplūdis dėl atvežtos „Pfizer“ vakcinos: „Nebesinori rizikuoti“

Vilniaus skiepų centruose – senjorų antplūdis. Šiandien jie skubėjo pasiskiepyti „Pfizer“ vakcina. Kai kuriems teko grūstis ir eilėje lauke, kad gautų norimą vakciną. Pensininkai džiaugiasi, mat nenorėjo skiepytis „AstraZeneca". Situacija su britiška vakcina jau pamažu tampa absurdiška – mat būtent senesnio amžiaus gyventojams ji rekomenduojama ir labiau veiksminga, o pas mus ja eina skiepytis jaunesni.

Vilniaus Žirmūnų vakcinavimo centre nuo ryto buvo sujudimas. Nutįso eilės, senjorai vienas po kito noriai skiepijasi nuo koronaviruso. Ir aiškiai sako kodėl:

„AstraZeneca“ nenorėjau, o „Pfizer“ laukiau.“

„Man anksčiau skambino seselė iš klinikos, bet siūlė „AstraZeneca". Aš atsisakiau.“

„Paskaitėm, kad „Pfizer“ dozę gavo didelę ir kviečia senjorus, tai ir užsiregistravom.“

„Nebesinori rizikuoti kažkaip.“

„Dukra užregistravo žmoną ir mane.“

„Čia toks šansas, tai reikia išnaudoti.“

„Laukiau Pfizerio.“

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Senjorai džiaugiasi gavę galimybę skiepytis „Pfizer“: „Nebesinori rizikuoti kažkaip“

Paskelbus, kad sostinės senjorai galės pasiskiepyti „Pfizer“ vakcina, pastarieji labai skubėjo registruotis.

„Šiandien turėjome atidarę registracijai 1080 vietų, vakar per 2 val. visos tos vietos užsipildė. Tai šiandien ir planuojam paskiepyti 1080“, – sako Antakalnio poliklinikos atstovė Rūta Vanagienė.

O užsiregistravus kai kuriems džiaugsmo teko ir lauke žvarbiu oru palaukti. Senjorų grūstis buvo prie savivaldybės, kai kuriems kantrybės stinga:

„Ateinu visada anksčiau, kad nepavėluočiau, bet yra, kaip yra. Jau laikas praktiškai atėjo pagal registravimą.“

„Na, kažkaip galėtų padaryti, kažkokias juostas, užtverti. Būtų gal paprasčiau – dabar visi krūvoj.“

Būtent dėl „AstraZenecos" – dabar vadinamos „Vaxzevria" nepopuliarumo Lietuvoje iki šiol smarkiai stringa senjorų vakcinavimas. Anot vakcinavimo centrų, dauguma Vilniuje „Pfizer“ skiepo atėjusių pensininkų – tie, kas atsisakė britiškos vakcinos.

„Šiai savaitei esame gavę apie 15 tūkst. „Pfizer“ vakcinų, tai ketvirtadienis buvo išskirtinai išskirtas senjorams. Planuojame suskiepyti 2500 senjorų, rytoj užsiregistravo 1,5 tūkst. Ir tada atversime registraciją kitoms prioritetinėms grupėms, mokytojams, abiturientams, dėstytojams, lėtinėmis ligomis sergantiems“, – pasakoja savivaldybės administracijos direktorė Lina Koriznienė.

REKLAMA

O Klaipėdoje ir britiška vakcina populiarumu tikrai nesiskundžia. Tiesa čia „Vaxzevria“ skiepytis skuba ne senjorai, o mažmeninės prekybos darbuotojai. Jaunų lietuvių eilė prie vakcinavimo centro nutįso paskelbus, kad su klientais bendraujantys prekybininkai ketvirtadienį ir penktadienį bus vakcinuojami be eilės:

„Nekyla klausimas, kodėl. Kuo greičiau! Pirma proga ir atbėgom. Ne pirmi atbėgom.“

„Kaip visi jauni žmonės – aš noriu keliauti, pamatyti pasaulį, apkabinti draugus. Dėl to ir skiepijuosi.“ 

Eilėje tenka ir valandą, ir ilgiau palaukti. Bet jauni žmonės sako – verta. Ir visai nesvarbu, kokia vakcina.

Situacija Lietuvoje su „Vaxzevria" vakcina rodosi kiek iškreipta: senjorai jos nenori – nors jiems. pasak mokslininkų, ši vakcina visiškai saugi; o jaunesni tik gavę progą skiepijasi.

Trečiadienį Europos Vaistų Agentūrai patvirtinus, kad britiška vakcina gali būti susijusi su itin retais kraujo krešėjimo atvejais jaunesniems žmonėms, ypač moterims, dar šūsnis šalių nusprendė ja skiepyti tik vyresnius gyventojus. Į jų gretas stojo ir britai – iki šiol visaip gynę savo vakciną, nuo šiol ja neskiepys jaunesnių nei 30 m. žmonių. Mūsų kaimynai estai „Vaxzevria" skiepys tik vyresnius nei 60 gyventojus.

Panašius apribojimus nustatė ir kai kurios kitos Europos ir Skandinavijos šalys. Mūsų vyriausybė poreikio ką nors keisti nemato.

„Žmonės, kurie nenorėjo skiepytis „AstraZeneca", tie ir nenorės, deja. O kas norės – bus supažindinti su informacija ir priims patys tą sprendimą“, – kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.

EVA išskiria konkrečius simptomus, kuriuos pajutus per kelias sav. nuo pasiskiepijimo britiška vakcina reikėtų nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Tai ir dusulys, krūtinės skausmas, kojų tinimas, nenutrūkstantys pilvo, galvos skausmai, regėjimo sutrikimai ar kraujosruvos.

REKLAMA

Tuo pat metu mokslininkai skelbia, kad senjorams po „Vaxzevria" skiepo susidaro ir stipresnis, nei jauniems žmonėms – net 85 proc. – atsparumas koronavirusui.

„Aš labai norėčiau paraginti vyresniuosius mūsų populiacijos gyventojus, senjorus virš 60 m. – panašu, kad ši vakcina yra tiesiog jums skirta lyginant su jaunesniaisiais“, – sako onkoimunologas Marius Strioga.

O ir jaunesniems „Vaxzevria" rizika itin maža – iš 25 mln. ES „Vaxzevria" paskiepytų žmonių, kraujo krešuliai susidarė tik maždaug 80-čia atvejų: tikimybė yra 1 iš kone 300 tūkst. Kai, tarkime, vartojant kontraceptines tabletes – kraujo krešulių tikimybė yra 1 iš 2500, t.y., 120 kartų didesnė.

Lietuvos valstybinė vaistų kontrolės tarnyba pristatė naujausius duomenis apie šalutinius vakcinų nuo koronaviruso poveikius registruotus mūsų šalyje.

„Comirnaty“ vakcinuoti asmenys pranešė 150 įvykių. „Moderna“ – 63 įvykius. Ir „AstraZeneca“, „Vaxzevria“ – 326 pranešimai“, – pasakoja Vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis.

Vaistų kontrolieriai gavo ir 8 pranešimus apie nuo koronaviruso pasiskiepijusių asmenų mirtis.

„Tačiau, mūsų vertinimu, visos praneštos mirtys iš esmės buvo su prognozuojama šių pacientų gyvenimo baigtimi. Dalis pacientų buvo slaugomi namuose, jau lėtinėmis ligomis sergantys ligoniai, vienas iš globos namų, kur susirgo Covid-19 liga ir mirė, nepaisant to, kad buvo vakcinacija atlikta“, – kalbėjo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos specialistė Rugilė Pilvinienė.

Pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas gausą „Vaxzevria" vakcinos adresu kontrolieriai aiškina dėl šios vakcinos kilusiu ažiotažu. Pranešimų apie kraujo krešulius, kuriuos galėtų sukelti britiška vakcina, vaistų kontrolieriai Lietuvoje nefiksavo.


Rašyti komentarą...
K
Klausimas
2021-04-09 09:24:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Astros Zenekos gamintojai pristatė šią vakciną, kaip geriausiai tinkančią nuo 18 metų iki 55 metų, tai kodėl dabar plokšele apsivertė. Ką norite apgauti? Juk pradžioje vyresniems, nei 55-eri metai, ji nebuvo rekomenduojama, o ir tyrimai buvo atliekami su jaunesniais, tai kaip čia dabar suprasti....
Atsakyti
-1

R
R
2021-04-09 09:26:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jos visos vienodos!Visu vienodos pasekmes!Juk skiepija nuo to pateis!
Atsakyti
-1

J
Jane
2021-04-09 07:35:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mano kaimynė pasiskiepijo. Buvo geros sveikatos ,žvali. Po savaitės sunkiai paeina
Atsakyti
-6

SKAITYTI KOMENTARUS (19)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų