Šiugždinienė apie 1,5 tūkst. mokytojų prašymų išleisti į pensiją: visos kompensacijos bus

Vis daugiau pensinio amžiaus mokytojų ketina išeiti iš darbo, tačiau juos reikia saugoti, teigė Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Tokią mintį ji išsakė TV3 žinių „Dienos komentare“, kur ją kalbino žurnalistė Jolanta Svirnelytė. 

Girdima, kad vis daugiau pensinio amžiaus mokytojų ketina išeiti iš darbo ir kad tokių prašymų pateikta jau 1,5 tūkst. Tai, kiek jų yra iš tiesų ir ar turėsite pinigų kompensacijoms?

Pirmiausia reikėtų paaiškinti, kad mokytojams išėjimui į pensiją visos kompensacijos, kurios yra numatytos, priklauso, ir savivaldybės, kurios išleidžia mokytojus į pensiją, jiems jas išmoka. Visos socialinės garantijos niekur nėra dingusios, jos yra ir privalo būti iš mokėtos. 

Ši programa, apie kurią jūs klausiate, buvo parengta 2015 m., kad paskatinti mokytojus ankščiau išeiti į užtarnautą poilsį ar dėl reorganizacijos, kada, pavyzdžiui, yra apjungiamos mokyklos. 

<...> Šiuo metu situacija yra kardinaliai pasikeitusi. Tam tikrose srityse mes jaučiame mokytojų trūkumą. Yra prognozuojama, kad po poros metų tas trūkumas išaugs iki 2700 mokytojų.

Bet mes ilgus metus girdėjome, kad Lietuvoje yra per daug pensininkų mokytojų, kad jie jau pasenę, kad netinkamai moko, kad jie taip greitai nesusigaudo ir kad būtina juos išvaryti, kad galėtų ateiti jaunimas. Bet dabar, kai jie bando išeiti, stengiamasi juos prilaikyti, tai kodėl?

Lietuvoje vyresnių mokytojų tikrai yra daugiau nei kai kuriose Europos sąjungos valstybėse ir vidutinis amžius yra apie 50 metų. Tačiau šiuo metu viskas keičiasi – pensinio amžiaus mokytojas ar mokytoja, kuriai yra 64 metai, tikrai gali dirbti produktyviai dar ne vienerius metus ir tokie mokytojai yra labai patyrę. 

Tikrai neturėtų būti toks tikslas, kad mes skatiname mokytojus išeiti neturėdami kuo juos pakeisti. Atleisti gali labai greitai, bet kuo pakeisti mokytoją reikia labai gerai pagalvoti, todėl tie sprendimai neturėtų būti skuboti.

REKLAMA

Mes neturėtume nešti tokios žinutės, kad mes visus pensinio amžiaus mokytojus skatiname palikti mokyklas. Jie yra labai patyrę, jie yra labai vertingi sistemai.

Kokių dalykų mokytojų trūksta labiausiai ir kokių trūktų, jei išeitų tie 1,5 tūkst. mokytojų?

Yra labai įvairiai, bet ką mes matome, tai – labiausiai trūksta gamtos mokslų, lietuvių kalbos ir literatūros, kai kur trūksta anglų kalbos mokytojų.

Didesnė pasiūla yra, jei pažiūrėtume į užimtumo tarnybos duomenis – kokie mokytojai ieško darbo, kūno kultūros, muzikos, kai kuriais atvejais kalbų mokytojų. Labai trūksta pradinių klasių mokytojų.

Ar nebus taip, kad rugsėjo 1 d. visi vaikai grįš į mokyklas, bet mokyti nebus kam?

Tikrai manau, kad nebus. Ir savivaldybės, ir mokyklos yra įsivertinę, todėl ir mes sakome, kad nebeturėtume skatinti mokytojų, sulaukusių pensinio amžiaus, palikti mokyklą. Pirmiausia turėtume žiūrėti, ar turėsime kuo juos pakeisti.

Šią problemą mes privalome spręsti, todėl Vyriausybė kitam biudžetui keis kryptį ir mes ieškosime, kaip pritraukti daugiau mokytojų ir kaip paskatinti mokytojų atėjimą.

Ar tai reiškia, kad kelsite algas? 

Mes savo Vyriausybės programoje, koalicijos programoje esame įsipareigoję didinti atlyginimus. Tai tikrai toks siūlymas bus.

Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 


Rašyti komentarą...
J
Jau
2021-06-23 17:45:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Už tokį atlyginimą nei vienas jaunas mokytojas dirbti į mokyklą tikrai neis, nes neturės už ką išlaikyti vaikus. Tik garsiai kalba, kad atlyginimai didėja. Iš tikrųjų ne.
Atsakyti
0

G
Galvoti reikėjo anksčiau
2021-06-25 19:19:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kiek mokytojų norėjusių ir galėjusių dirbti su nuoskauda paliko mokyklą vien dėl t amžiaus. Ir buvo visiškai nesvarbu kas jį pakeis Uolūs ministerijos nurodymų vykdytojai keitė ir mokytojus ekspertus ir metodininkus, jaunais, kad ir neturinčiais reikiamo išsilavinimo, nes pagrindinis mokyklų vadovų darbo vertinimo kriterijus ir buvo kiek jis pasibaigus mokslo metams atleido mokykloje dirbusių pensininkų. Ir nepadėjo niekas nei tėvų, nei mokinių prašymai palikti mokytoją, kad jis palydėtų į egzaminus abiturientus, kuriems mokykloje liko mokytis tik vieni metai. Odabar žiūrim ką turim.
Atsakyti
0

v
viva
2021-06-23 15:39:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
iki kokio lygio dagyvenom,jauni mokytojai dirba privaciose mokyklose arba usieni,o kiti vaikai mokysi pensionatuose kaip skaudu ir graudu.....
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų