REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas naikina prievolę tėvams amžinai saugoti pagalbiniam apvaisinimui sukurtus embrionus amžinai mokant už jų saugojimą. Saugoti embrionus tėvai galės, kiek norės, jeigu už tai patys susimokės. Valdžia nuo šiol reikalaus embrionus saugoti tik dvejus metus, o vėliau juos bus galima išmesti.

Seimas naikina prievolę tėvams amžinai saugoti pagalbiniam apvaisinimui sukurtus embrionus amžinai mokant už jų saugojimą. Saugoti embrionus tėvai galės, kiek norės, jeigu už tai patys susimokės. Valdžia nuo šiol reikalaus embrionus saugoti tik dvejus metus, o vėliau juos bus galima išmesti.

REKLAMA

Pataisas remiantys parlamentarai teigia, kad toks sprendimas atitinka pasaulinę praktiką, tačiau apie trečdalis seimūnų tam prieštaravo – jie embrionų sunaikinimą prilygina gyvybės žudymui. Skysto azoto šaldikliuose Kauno klinikos minusinėje beveik 200 laipsnių temperatūroje šiuo metu saugo per 1000 embrionų.

Visus embrionus įstatymas jau pusšeštų metų liepia saugoti amžinai, o per metus pagalbos kreipiasi apie šimtą moterų, tad šio centro šaldikliai vis pilnėja, mat medikai kiekvienai moteriai sukuria po keletą atsarginių embrionų.

REKLAMA
REKLAMA

„Saugomi pertekliniai embrionai, kurie nesunaudoti pagalbiniam apvaisinimui, saugomi poros ateities vaisingumui. Nuostata amžino embrionų saugojimo išskiria Lietuvą tarptautiniame, Europos kontekste, nė vienoje šalyje nėra amžino embrionų saugojimo. Jis terminuotas, terminas 5–10 metų“, – teigia Kauno klinikų Reprodukcinės medicinos centro vadovė Eglė Drejerienė.

REKLAMA

Saugoti embrionus amžinai, anot medikų, neverta, nes po dešimtmečio kito jie praranda savo gyvybingumą. Tad Seimo pirmininkė ragina Lietuvoje atsisakyti amžino embrionų saugojimo.

„Tai bus palengvinimas, atsisakymas nereikalingų apsunkinimų. Siūlome suteikti galimybę ir vaikams išsaugoti vaisingumą, kai patiria medicinines intervencijas, kurios gali sukelti pavojų likti nevaisingiems ateityje“, – sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Seimas atšaukė valstiečių įvestą amžiną embrionų saugojimą. Dauguma parlamentarų pritarė, kad nuo liepos Lietuvoje embrionai privalomai būtų saugomi dvejus metus. Ilgiau jie liks šaldikliuose tik jei sutuoktiniai ar partneriai pateiks tokį prašymą ir sumokės už saugojimą. Embrionus donorystei iki 10 metų galės saugoti ir valstybė.

REKLAMA
REKLAMA

„Visose pažangiose valstybėse yra iki 10 metų šaldomi ir saugomi embrionai, Kanadoje 15 metų, bet ilgesnio laiko nenumatyta“, – tvirtina Seimo narė, valstietė Rimantė Šalaševičiūtė.

„Amžinybės sąvoka iracionali, nieko amžino nėra ir žemė nėra amžina, tokias nuostatas traukti į įstatymą nelogiška. Ląstelėse užšaldytose gyvybiniai procesai vis tiek vyksta, ląstelės degeneruoja, embrionai praranda gyvybingumą“, – aiškina Seimo narė, konservatorė Jurgita Sejonienė.

Visgi apie trečdalis parlamentarų balsavo prieš embrionų amžino laikymo atsisakymą arba susilaikė – tokių buvo ne tik opozicijoje, bet ir tarp valdančiųjų. Štai krikdemas Paulius Saudargas siūlo embrionus privalomai saugoti bent 80 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ne trumpiau 80 metų, tokia yra vidutinė žmogaus gyvenimo trukmė, tokiu būdu mes nepasmerktume embrionų sunaikinimui“, – tikina P. Saudargas.

„Tai yra gyvybės sunaikinimas. Nėra aišku, niekas duomenų negali patiekti, kiek embrionas gali išlikti gyvybingas. Tai tik svarstymai. Kol tokios informacijos nėra, nelogiška atsisakyti saugojimo“, – teigia Seimo narys, valstietis Aurelijus Veryga.

„Man labai apmaudu, sumažinta embrionų gyvybės apsauga. Neteisingas dalykas, kad įstatymu embrionų saugojimą valstybė kompensuos tik 2 metus. Žmonės net nutraukiant finansavimą bus skatinami embrionų nesaugoti, atiduoti sunaikinimui“, – sako Seimo narė Agnė Širinskienė.

REKLAMA

„Man apskritai nepatinka šaldymas, nors jis taikomas, kai kurių medikų manymu, tinkamas, man jis nepatinka. Mes net kai kurių produktų nenorime šaldyti galvodami, kad jie bus ne tokie geri“, – kalba Seimo narė, konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė.

O štai pagalbinio apvaisinimo siekiančių šeimų asociacija Seimo priimtų pataisų labai laukė ir sveikina.

„Galim pasidžiaugti, kad pagaliau visos teisės už sukurtus embrionus, laikymą, saugojimą, ką daryti, kai jie nebegali būti saugomi, grįžta patiems žmonėms, belieka pasveikinti politikus ir nevaisingas šeimas“, – teigia Vaisingumo asociacijos vadovė Rūta Vyšniauskaitė-Marcinkevičienė.

REKLAMA

Dabar už embrionų saugojimą partneriai arba sutuoktiniai turi mokėti per metus nuo 160 eurų valstybinėse įstaigose iki pusės tūkstančio eurų privačiose. Įsigaliojus pakeitimams, pirmus dvejus metus už embrionų saugojimą valstybinėse įstaigose žmonėms mokėti nebereikės, o privačiose mokestis gali sumažėti, mat embrionų saugojimas bus kompensuojamas biudžeto lėšomis.

Visgi po dvejų metų, jei norės embrionus toliau saugoti, pacientai jau turės mokėti, išskyrus, jei juos atiduos donorystei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų