Sacharos dulkės – jau Lietuvoje: dėl oro taršos patariama nebūti lauke iki sekmadienio

Visoje Lietuvoje smarkiai padidėjo oro tarša. Sostinėje saugią normą užterštumas viršija daugiau nei du kartus. Specialistai sako, kad tai lemia Europą pasiekusi nešvari oro masė su Sacharos dulkėmis, taip pat mažas kritulių kiekis ir įspėja šiomis dienomis vengti pasibuvimų gryname ore.

Snaudžiantis ir padūmavęs – taip nuo Trijų Kryžių kalno šiandien atrodo Vilnius, o iš Kauno atvažiavusi Monika su sūnumi Arminu nė neįtaria, kas sostinėje tokį blausų grožį lemia: „Aptarinėjom, kad čia taip garuoja žemė visa, kad tirpsta viskas.“

Tačiau tai – taršos kietosiomis dalelėmis pasekmė, kuri Vilniuje normą viršija daugiau nei du kartus.

„Gal kai mes su kaukėmis, labai sunku pastebėti. Gal jos šiek tiek ir apsaugo. Nežinau, tikrai nepastebėjau kažkokio didelio skirtumo“, – sako vilnietė Giedrė.

„Nepajutau, kad šiandien kažkuo ypatinga diena, palyginus su vakar diena ar kitomis, bet pavažiavus į užmiestį jaučiasi akivaizdžiai, nes žmonės kūrena nežinia kuo“, – pasakoja vilnietis Egidijus.

Vidutinė vėžį sukelti galinčių kietųjų dalelių koncentracija ore neturėtų viršyti 50-ies mikrogramų kubiniame metre, tačiau šiandien Vilniuje šis rodiklis siekia net 117. Situacija ne ką geresnė ir kituose Lietuvos miestuose.

„Užterštumas Lietuvoje kietosiomis dalelėmis yra didelis arba labai didelis praktiškai visose oro stebėjimo stotelėse, išskyrus Kėdainius. Ten yra vidutinis užterštumas“, – teigia visuomenės sveikatos specialistė Irena Taraškevičienė.

Padidėjusia tarša skundžiasi ir kauniečiai:

„Vakarais negalima išeit į lauką, pakvėpuoti grynu oru net, todėl kad kaminai eina, dūmai eina. Siaubas, kas darosi pas mus.“

„Jaučiasi. Tokį smalkių, degėsių. Jaučiasi. Žiemą ypač.“

„Aš manyčiau, kad čia yra nuo pečių. Žinot, jeigu žmonės geriau gyventų, jie dujomis šildytųsi.“

Tačiau specialistai sako, kad pagrindinė padidėjusios taršos priežastis – didžiąją Europos dalį nuklojusi nešvari oro masė.

REKLAMA

„Aišku, ne tik atneštinė tarša turi poveikį, bet ir vietiniai šaltiniai. Aišku, veikia ir transportas, ir šildymo įrenginiai, energetikos įmonės. Tai viskas susideda, ir oro kokybė visoje Lietuvoje iš tiesų labai pablogėjo pastarosiomis dienomis“, – kalbėjo Aplinkos apsaugos agentūros atstovė Vilma Bimbaitė.

Padidėjusią taršą lemia ir itin mažas kritulių kiekis.

„Vasario pirmą ir antrą dešimtadienį iškritęs kritulių kiekis yra vos apie 20 procentų tos įprastos mums normos ir nebuvo kas iš to oro mums šildantis, kūrenant krosnis išvalo tas kietąsias daleles, jas nusodina“, – sako sinoptikė Vida Ralienė.

Be to, Lietuvą jau pasiekė ir vėjo atneštų dulkių debesys iš Sacharos dykumos.

„Jei stebite saulėlydžius, tai vat vakar ir šiandien tikriausiai bus labai raudonas saulėlydis, tai čia yra efektas Sacharos dulkių. Dėl atmosferos chemijos vyksta tokie reiškiniai“, – pasakoja V. Bimbaitė.

Visgi toks grožis turi savo kainą. Sacharos dulkės kenkia sveikatai.

„Jos užsilaiko kvėpavimo takuose, sukelia tokius viršutinių kvėpavimo takų dirginimo simptomus – čiaudulį, erzinantį poveikį, kosulį“, – teigia I. Taraškevičienė.

Sinoptikai prognozuoja, kad aukšta oro tarša Lietuvoje išsilaikys visą savaitę, o kietosios dalelės ims sklaidytis tik sekmadienį, kai sustiprės vėjas ir iškris krituliai.

„Tikrai rekomenduojame aktyviai, ypač lauke, neveikti. Rinktis žalesnes vietas kažkokiam pabuvimui lauke, rekomenduojame nevėdinti patalpų, na, ir gera žinia yra ta, kad visi nešiojame kaukes ir tos kaukės mus saugo ne tik nuo virusų, bet ir nuo oro taršos“, – kalbėjo aplinkos apaugos skyriaus specialistė Jurga Pakrosnienė.

Tačiau šiomis dienomis reikia dar labiau rūpintis kaukių higiena – medicinines dažniau keisti, o medžiagines – skalbti.


Rašyti komentarą...
j
jdjd
2021-02-23 21:20:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Buvau toj Sacharoj per visa pervaziavau nesmirda tos dulkes dykumos. O kaip ralis ten vyksta? O kaio vietiniai gyvena? Smarve lauke vakar ir siandien lyg siuksles degintu. Ir ant sniego smelio dulkiu nemaciau. Jau greiciau siuksles kuriu neturi kur del JAV sudegino ir atpute vejas. Nes Kinija nebesuperka siuksliu konteineriais nuo Sausio 1d.
Atsakyti
0

A
AUGIS
2021-02-23 20:29:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
KAUKĖS SAUGO MŪSU NUO ORO TARŠOS DULKIU BET NE NUO KARONOS???TIESIOG MANIPULIACIJA VYKSTA TAI KAUKĖS MEŽIAGINĖS NETINKA TAI PILNOS VAISTINĖS REIKIA PINIGUS SURINKTI BIZNIS ????ŽINOT VIENA KAUKĖ KAINUOJA 10ercentu neminėsiu šalies o čia geras biznis valio
Atsakyti
-2

M
Mes
2021-02-23 21:30:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dulkes tai gerai kad yra oro tarsa tai uz masinu tarsa surinkot tai piskit plevele ant lietuvos ir baikta problema
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų