Prabilo į kariuomenę šaukiamas vyras, kuris keičiasi lytį ir prisistato Zofija

Karo prievolės tarnyba šiemet susidūrė su neįprasta situacija – į šauktinių sąrašus įtraukė vyrą, tampantį moterimi. Šiemet tarp šauktinių atsidūrė Londone gyvenanti translytė ZofIja. Ji į kariuomenę eiti kategoriškai atsisako. Tačiau kariuomenės atstovai griežti: esą iš Lietuvos emigravęs jaunuolis pase vis dar vyras, todėl karinė prievolė jam priklauso, o detales aiškintis palieka medikams.

Buvęs vizažistas Egidijus Krocas, kuris jaučiasi moterimi, laikosi hormonų terapijos ir prisistato ZofIja Palenta. Iš Kybartų kilęs translytis modelis ir tinklaraštininkė pateko tarp beveik 40 tūkstančių jaunuolių nuo 18 iki 23-ejų metų, kuriuos kviečia atsiliepti Karo prievolės tarnyba. Lietuvos asmenų registre ZofIja yra įrašyta senuoju vyrišku vardu ir pavarde.

„Teisės aktai nenumato jokių išlygų tiems piliečiams, kurie norėjo pasikeisti ar pasikeitė lytį. Mes vadovaujamės karo prievolininkų, piliečių registru. Jei ten įrašyta vyro pavardė, Konstitucija numato vyrų privalomą šaukimą į karo tarnybą, dėl tos priežasties jis pateko į šaukiamųjų sąrašą. Iš anksto tikrai nežinojome apie to žmogaus norą ar siekius“, – sako Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas.

Moterimi save laikanti ZofIja dabar gyvena Londone ir tokio savo dabartinio gyvenimo į kareivišką uniformą keisti visiškai nenori. Daug atvirauti apie savo statusą nelinkusi ir žinutę mums parašiusi Zofija viliasi, kad karo prievolės tarnyba visgi atsižvelgs į jos pacifistines pažiūras ir tai, kad ji yra lyties keitimo kelyje.

„Planuoju domėtis ir kreiptis į reikalingus asmenis, jog mano šaukimas būtų atmestas. Kreiptis į savo kliniką, jog gaučiau dokumentus, bylojančius mano transiciją bei disforiją. Į tokį šaukimą neatsakyčiau teigiamai net jei būčiau vyras, kadangi mes gyvename dvidešimt pirmame amžiuje ir prievolė egzistuoti negali. Taip pat niekad nepalaikiau ir nepropaguoju karo idėjos – tai yra tragedija. Mano misijos yra vedinos tolerancijos ir taikos“, – pasakoja translytė Zofija Palenta.

REKLAMA

Zofija ketina pasikeisti pasą, tačiau tam dar reikia įvykdyti teismines procedūras. Karo prievolės tarnybos vadovas nedrįsta prognozuoti, ar Zofijai tarnyba kariuomenėje bus atidėta. Jis laukia jos atsakymo į šaukimą, kurį svarstys tarnybos komisija, o vėliau galimai prisijungs ir tarnybos medikai.

„Jis turėtų susisiekti su mūsų padaliniu, pranešti situaciją. Gali parašyti prašymą dėl tarnybos atidėjimo dėl neproporcingai didelės žalos asmeniniams ar visuomeniniams interesams. Tas bus svarstoma. Sekantis žingsnis yra sveikatos patikrinimai. Jei jis sveikatos rodiklius atitinka ir tinkamas karo tarnybai, tai viena situacija. Jei bus pripažintas netinkamas, kita situacija“, – teigia A. Balčiūnas.

Tuo metu Lietuvos žmogaus teisių centro ekspertus tai glumina. Esą nenormalu, kad translytės moterys Lietuvoje turi pereiti tokias pačias karo prievolės procedūras kaip vyrai. Žmogaus teisių gynėjai įsivaizduoja, kad translyčiams kariuomenėje būtų labai nesaugu.

„Keista, kad kariuomenė, atrodo, neturi aiškaus mechanizmo, kuriuo būtų galima įvardinti esamą situaciją ir išeiti iš tos keblios situacijos. Jei žmogus yra translytis, turint omeny tai, kad jis atpažįstamas ir koks yra visuomenės diskriminacinis požiūris, nežinau, ar kariuomenė gebėtų užtikrinti asmens saugumą, jei jis būtų pašauktas“, – kalbėjo žmogaus teisių centro atstovė Jūratė Juškaitė.

Panašių atvejų Karo prievolės tarnyboje jau yra buvę, tačiau kuo jie baigėsi, tarnyba atskleisti atsisako, argumentuodama asmens duomenų apsauga.

Visgi tarnybos vadovas sako, kad į kariuomenę tarnauti pakanka vos dešimtadalis iš beveik 40 tūkstančių šauktinių, tarp kurių pateko ZofIja, ir jų didelė dalis tarnybos nevengia. Tad neišvengiamos būtinybės Zofijai tarnauti lyg ir nebūtų.


Rašyti komentarą...
V
Vidas
2020-01-17 21:10:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kariuomenė išugdytu iš tokio vyrą.Islakstytu durnos mintys
Atsakyti
-5

M
Makaulė
2020-01-17 21:43:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kad išvengtų kariuomenės net kiaušus nusipjauna - verktiniai nėra populiarūs tarp XXI amžiaus jaunuolių.
Atsakyti
-5

.
.
2020-01-17 21:59:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ką nori tą daryk savo kūnui tačiau vistiek liksi biologiniu vyru ir nuo to nepabėgsi. Kaulų struktūra ir genetika jau nepasikeis, gimei vyru mirsi vyru.
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (36)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų