Pasienio gyventojai dar neseniai nerakino namų durų, o dabar saugo net ūkinius pastatus: „Bijom“

Valdžiai užsiminus apie dar vieną galimą stovyklavietę nelegalams, priešintis bando dalis prie pat sienos su Baltarusija esančio Didžiasalio gyventojų. Vieni renka parašus ir vardija savo baimes: esą jeigu anksčiau gyveno nerakindami namų durų, dabar jau rakina net ir ūkinius pastatus, esą nežino ko tikėtis iš dokumentų neturinčių nelegalų. Kiti gi susidūrę akis į akį su jais reaguoja kiek ramiau: juokauja, esą nieko blogo iš jų nesulaukę, nebent kalnus šiukšlių, ir nuostabą, mat nelegalų sutinka pačiose netikėčiausiose vietose – savo namuose ir laukuose. 

Paliesiaus gyventoja Gitana rakina ūkinių pastatų duris. Nors sako dar visai neseniai nerakino net namų.

Baimę pasėjo masiškai į Lietuvą iš Baltarusijos plūstantys nelegalai, kurie be dokumentų, ir pasak moters yra neprognozuojami. Su keliomis dešimtimis jų prieš kelias savaites rapsų lauke susidūrė ir moters vyras.

„Nuvažiavo į laukus, purškė lyg tuo metu. Ir sako, matau, kaip eina būrys, vorele, vorele, ir jis paskambino valdžiai savo, kad pasienio numerio neturi nė vieno iš pasieniečių, ir pasakė, kad mato. Bet jie matė, kad važinėja traktorius, jie sutūpia kuriam laikui, ir vėl išlenda. Vėl sutūpia, vėl išlenda“, – pasakoja Paliesiaus gyventoja Gitana.

Vairuotojas vos spėjo skaičiuoti nelegaliai sieną kirtusius migrantus.

„Lyg aštuoni sakė. Vyrai, ir sakė, kad lyg prieky savęs nešė vaiką. Gal nešynėje, o gal kuprinėje, sakė aš kai lauke gal gerai nemačiau. Visko buvo ir vyrų ir moterų“, – priduria Gitana. 

Moteris sako labiausiai vyras išsigando, kad bedirbdamas gali sužaloti vieną ar kitą žmogų, tad tą dieną darbus sustabdė, tačiau nerimas dėl laukuose vis išnyrančių nelegalų liko. Plūdo jie, kaip paaiškėjo, pro tą vietą ne vieni.

„Jie sako eina ramiai pasivaikščiodami, sutūpia ramiai kuriam laikui, pasislepia, pasisaugoja, matyt. Girdėjau, kad buvo Paliesiaus dvare atėję, prašė prieglobsčio, ir dar perspėjo, kad vakare dar ateis aštuoni ar šeši“, – teigia ji. 

O tie, kam pavyko prasmukti laukais nepastebėtiems, brovėsi į negyvenamas sodybas. Nelegaliai sieną kirtusių svečių pėdsakus rodo pasienyje gyvenanti Bronė.

Tačiau jokios žalos neprašyti svečiai nepadarė. Nes ir imti, kaip sako moteris nebuvo ko. Jai priklausantis namas jau seniai stovi tuščias: „Dabar gi elektros nėra. Va, čia lovos gi tik ir viskas, nieko daugiau ir nėra.“

Pati moteris baimės po incidento nejaučia. Nes šalia namų patruliuoja jau ne tik Lietuvos, bet ir lietuvaims gelbėjantys pareigūnai iš užsienio.

„Aš irgi galvoju, nu jeigu man nieko nedaro, aš ir dabar nebijau. Dar teta sako: kaip tu, langas atidarytas, visą laiką, aš miegu, čia mano kambarys, nu niekas čia man nei beldė, nei nieko, ir kad mašinos pravažiuoja čia signalindamos“, – pasakoja Bronė. 

REKLAMA

Vos už kelių namų gyvenantis Alfonsas su pirmais nelegaliai sieną kirtusiais migrantais susidūrė dar žiemą.

„Pabeldė į langą, kadangi pas mane vieną tik šviesa ir dega. Pabeldė, sakau: ką valgyt nori? Jis nieko nesuprato. Pasikviečiau į namus. Nes buvo dvidešimt ir daugiau šalčio. Su vasarine striuke, paklausiau iš kur, tai supratau, kad sakė iš Turkijos, iš Kurdistano. Dokumentus turi, iš Stambulo atskridęs į Minską“, – kalba jis. 

Tiesa, vyras sako tai buvęs vienintelis atvejis, kai žmogus pasirodė tvarkingas. Kitus nelegalus tekę įspėti. Mat po savęs keliaudami jie paliko kalnus šiukšlių.

„Sakau: susirinkit šiukšles. Sako, mes nesuprantame, ką kalbu. Bet vienas suprato, ką kalbu, kai parodžiau. Nuėjo butelį… Bet tai šleifas po jų ir lieka“, – priduria Alfonsas. 

 O štai Didžiasalio centre gyvenantis Mamertas rodo buvusios gamyklos liekanas. Praėjusią savaitę Didžiasalyje apsilankęs vidaus reikalų viceministras užsiminė žmonėms, esą čia, dešimties hektarų teritorijoje, taip pat gali išdygti nelegalų stovyklavietė. Žmonės priešinasi.

„Renkam parašus. Kiek jau surinkta, nežinau. Renka bendruomenės pirmininkė. Nu bijom, viena iš priežasčių religija, aišku vienas toks, kaip faktorius, antra tradicijos, ir kaip ten bebūtų, jie visi beveik be dokumentų. Ir deportaciją vykdyti būtų sunku, grąžint kažkur į Iraką, Iraną, ar Afganistaną“, – sako jis. 

Pats vyras sako, esą vos už kelių kilometrų, o kai kur ir kelis šimtus metrų esančią sieną su Baltarusija nelegalams kirsti vieni juokai. Tad vietinai jau nesistebi kartkartėmis atvykėlius matantys tai vienoje, tai kitoje vietoje. Pats vyras su jais susidūrė prieš kelias savaites, pastebėjęs kelis sėdinčius autobusų laukimo stotelėje. Tiesa, vietiniai iškviečia pareigūnus ir į jokias diskusijas su nelegalais, nesivelia. Į Didžiasalį, kaip sako vietos gyventojas, valdžia nori atvežti pusantro tūkstančio nelegaliai sieną kirtusių žmonių.


Rašyti komentarą...
A
Asta
2021-08-04 06:54:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gerai gyvenot, mes tai visada rakinam duris,
Atsakyti
0

K
Klaiki
2021-08-04 11:05:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Beraštystė
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų