Šalčininkų rajone užfiksuota migrantų grupė: ją lydi žinybinis Baltarusijos automobilis svarstomi nepaprastosios padėties scenarijai

Šalčininkų rajone užfiksuota neteisėta migrantų grupė, kurią lydi žinybinis Baltarusijos automobilis, pranešė Vidaus reikalų ministerija.

Ministerijos pranešime pažymima, kad sekmadienį Šalčininkų rajone iš operacijoje dalyvaujančio FRONTEX sraigtasparnio užfiksuota neteisėta migrantų grupę, kurią lydi žinybinis automobilis ir jame esantys asmenys.

Teigiama, kad tokio modelio transporto priemones naudoja Baltarusijos valstybinio pasienio komiteto pareigūnai.

Šis vaizdas užfiksuotas iš operacijoje dalyvaujančio Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ sraigtasparnio.

„Ir anksčiau turėjome netiesioginių įrodymų, kad neteisėtas migrantų gabenimas per Lietuvos sieną nevyksta be Baltarusijos pareigūnų žinios. Užfiksuotame vaizdo įraše aiškiai matomas neteisėtų migrantų bandymas patekti į Lietuvą. Migrantams talkina asmenys, vairuojantys tokio modelio transporto priemones, kokias naudoja Baltarusijos valstybinio pasienio komiteto pareigūnai“, – pranešime teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Minėtą vaizdo įrašą VRM paskelbė viešai.

Pranešime pažymėtina, kad Baltarusija yra priėmusi sprendimus taikyti bevizį režimą su daugeliu pasaulio valstybių ir kviečia užsieniečius į šią šalį kaip į saugią teritoriją, kurioje nevyksta jokie kariniai konfliktai.

„Taigi turizmo tikslais į Baltarusiją atvykęs užsienio valstybės pilietis turėtų išvykti taip pat legaliai, kaip į ją ir pateko. Tačiau asmenys, atvykę į Baltarusiją, yra naudojami organizuojant hibridinę agresiją prieš Lietuvą“, – tvirtina ministerija.

Svarstomi variantai įvesti nepaprastąją padėtį pasienyje – viceministras

Svarstomi variantai, kad nepaprastoji padėtis būtų įvedama ne visoje šalyje, o pasienyje su Baltarusija, sako vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius.

„Vienas variantas – penkių kilometrų pasienio ruože įvesti nepaprastąją padėtį. (...) Taip pat svarstomas variantas įvesti nepaprastąją padėtį pasienio savivaldybėse“, – antradienį lrt radijui teigė jis.

Viceministras pabrėžė, kad kol kas jokio sprendimo dėl nepaprastosios padėties nėra ir neaišku, ar bus priimtas.

Jo teigimu, nepaprastosios padėties įvedimas leistų operatyviau imtis būtinų veiksmų.

„Tai leistų šiek tiek supaprastinti pirkimo procedūras ir kariuomenės panaudojimą, taip pat – kitų priemonių panaudojimą“, – sakė jis.

Kita vertus, A. Abramavičius atkreipė dėmesį, kad nepaprastosios priemonės pasienyje jau priimtos. 

Pirmadienį vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pasirašė įsakymą, kuriuo leido pasieniečiams apgręžti į Lietuvą vykstančius neteisėtus migrantus ir nukreipti juos į pasienio punktus ar diplomatines atstovybes.

Viceministro teigimu, ar bus skelbiama nepaprastoji padėtis, pirmiausia priklausys nuo to, kiek Lietuva turės vietų apgyvendinti neteisėtus migrantus.

„Pirmiausia lems apgyvendinimo vietų poreikis. Būtent nepaprastosios padėties situacija leistų lengviau pasirinkti vietas, esančias arti sienos, ir jose apgyvendinti“, – sakė jis.

REKLAMA

Po praėjusią savaitę Šalčininkų rajone, Rūdninkų poligone, įvykusio incidento, kai keliasdešimt žmonių protestuodami prieš migrantų apgyvendinimą teritorijoje blokavo kelią ir nuo jo buvo pašalinti jėga, Vidaus reikalų ministerija pasiūlė Vyriausybei įvertinti, ar pasienio savivaldybėse nereikia įvesti nepaprastosios padėties.

Nepaprastoji padėtis yra ypatingas teisinis režimas, leidžiantis taikyti laikinus naudojimosi fizinių asmenų teisėmis ir laisvėmis apribojimus, įvesti komendanto valandą.

Nepaprastoji padėtis gali būti įvedama, kai dėl valstybėje susidariusios ekstremalios situacijos ar krizės kyla grėsmė konstitucinei santvarkai ar visuomenės rimčiai ir šios grėsmės neįmanoma pašalinti nepanaudojus Konstitucijoje ir įstatyme nustatytų nepaprastųjų priemonių.

Į Lietuvą šiemet jau pateko apie 4 tūkst. neteisėtų migrantų, dėl jų antplūdžio Lietuva yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Šalies pareigūnai laikosi pozicijos, jog išaugę migracijos srautai yra organizuota Minsko režimo akcija prieš Lietuvą.

Jėgos naudojimas prieš migrantus pasienyje priklausys nuo jų elgesio

Pasieniečiai gali naudoti visas būtinąsias priemones stabdant nelegalią migraciją, sako vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius.

Jo teigimu, jėgos panaudojimą gali lemti tam tikros susiklosčiusios aplinkybės, agresyvus migrantų elgesys.

„Priemonės pirmiausia yra būtinosios. Per mėnesį tik prieiname prie jų taikymo, priimant už faktorių, kad Lietuva nebegali jau priimti nuolat didėjantį migrantų srautą, ir imant domėn, kad valstybės sienos kirtimas yra neteisėtas veiksmas“,  – antradienį lrt radijui sakė viceministras.

Jis teigė, kad pirmiausia užsieniečiams turėtų būti geranoriškai paaiškinama, jog jie turi grįžti į Baltarusiją.

„Pirmiausia turbūt nurodoma migrantams, kad jie pasiklydo, kad jie atvyko į puikiąją šalį Baltarusiją ir grožėjosi jos gamta, pasiklydo vietovėje ir turistinį maršrutą gali tęsti Baltarusijos Respublikoje toliau“, – sakė viceministras.

REKLAMA

„Ar gali būti panaudota jėga, tikriausiai tai priklauso nuo tam tikrų aplinkybių, kiek agresyviai elgiasi tie piliečiai“, – tvirtino A. Abramavičius.

Jo duomenimis, kol kas nė vienam užsieniečiui nesuteiktas prieglobstis Lietuvoje.

Kita vertus, viceministras pabrėžė, kad didžioji dalis prašymų dar neapdoroti. 

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pirmadienį pasirašė įsakymą, kuriuo leido pasieniečiams apgręžti į Lietuvą vykstančius neteisėtus migrantus ir nukreipti juos į pasienio punktus ar diplomatines atstovybes.

„Asmenys, tyčia bandantys kirsti valstybės sieną draudžiamose vietose, turi būti vertinami kaip asmenys, kurie ketina padaryti nusikalstamą veiklą – neteisėtą valstybės sienos perėjimą“, – tvirtino ji.

Praėjusią parą, pirminiais duomenimis, sulaikyti 185 migrantai, neteisėtai kirtę Baltarusijos ir Lietuvos sieną, antradienį skelbia Statistikos departamentas.

Iš viso šiemet į Lietuvą nelegaliai pateko 4026 užsieniečiai.

Lietuva dėl išaugusios neteisėtos migracijos yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Šalies pareigūnai laikosi pozicijos, jog išaugę migracijos srautai yra organizuota Minsko režimo akcija prieš Lietuvą.


Rašyti komentarą...
V
Vanda
2021-08-03 10:32:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
Siūlau mažiau svarstyti,O pagaliau veikti!
Atsakyti
-1

S
Simple
2021-08-03 11:04:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nėra vizos į LT - apsukti ir atgal.
Atsakyti
-4

a
as
2021-08-03 11:10:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Svarstau vis ir svarstau, myli, nemyli, dabar pamiegojau, valgyti noriu, dabar pavalgiau, eisiu pamiegoti, dirbti is anksto nusibodo, zenytis noriu.Apsizenysiu, vel beda, gal nusibos, todel ir svarstau vis, vis svarstau..
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (21)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų