REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panika Trakuose – į vieną darželių galimai įsisuko mirtinai pavojinga žaibinė meningokoko infekcija. Į reanimacijos palatą ji paguldė keturmetę mergaitę. Darželio bendruomenė šokiruota, mat dar penktadienį mergytė buvo guvi ir jokių ligos požymių esą nebuvo nė pėdsako.

Panika Trakuose – į vieną darželių galimai įsisuko mirtinai pavojinga žaibinė meningokoko infekcija. Į reanimacijos palatą ji paguldė keturmetę mergaitę. Darželio bendruomenė šokiruota, mat dar penktadienį mergytė buvo guvi ir jokių ligos požymių esą nebuvo nė pėdsako.

REKLAMA

Medikai apie mergytę daugiau informacijos neteikia, tačiau neslepia – situacija sudėtinga. Ir priduria, esą Lietuvoje įvedus privalomą skiepą nuo meningokoko susirgimų žaibine šios infekcijos forma sumažėjo. Mažiau ir vaikų mirčių.

Trakų darželyje „Ežerėlis“ įprasto pirmadieninio vaikų klegesio negirdėti. Pasirodžius informacijai, kad vieną darželinukių – keturmetę – į ligos patalą paguldė žaibinė, mirtinai pavojinga, meningokoko infekcija, tėvai įspėti šiandien mažylių į darželį, jeigu įmanoma, nevesti.

Apie tai, kad darželinukę paguldyti galėjo galimai meningokoko infekcija, darželio vadovybė sako sužinojusi sekmadienį, vėlai vakare. Jiems neva apie tai pranešė mergytės mama.

REKLAMA
REKLAMA

„Parašė į grupę, kad įvyko labai staigiai. Parašė, kad buvo neseniai sveiki, o jau šiandien gulime reanimacijoje. Tai reiškia, įvyko viskas labai žaibiškai“, – teigia Trakų savivaldybės atstovė Agata Beliak.

REKLAMA

Tad nuo ankstaus ryto grupėje, kur penktadienį su dar septyniais darželio vaikais žaidė keturmetė, pluša auklėtojos: dezinfekuoja kiekvieną daiktą – nuo žaislų iki knygelių. Ir tik puse lūpų prasitaria – jokių požymių, kad vaikas stipriai susirgs prieš savaitgalį nebuvo: „Sveika, visiškai, tikrai sveika. Jokių požymių.“

Tačiau daugiau jokių detalių į kamerą nei auklėtoja, nei darželio vadovė neišduoda. Personalas gavo rekomendaciją pasitikrinti sveikatą, kai kuriems teks gerti antibiotikus nuo ūmios bakterinės ligos. O darželinukų tėvai socialinėje erdvėje piktinasi – pasklidusi informacija apie susirgusią mažylę baugina, nes oficialiai esą vietos valdžia apie tai tyli, ir kaip elgtis toliau plintant tokiai infekcijai, nepaaiškina. Savivaldybė ginasi, esą dar nespėjo.

REKLAMA
REKLAMA

„Kiek žinau, sveikatos biuras turi pateikti jau tėveliams, kaip elgtis, kaip stebėti, kokie galėtų būti simptomai“, – teigia A. Beliak.

O Santaros klinikų vaikų ligoninės medikai dėl asmens duomenų apsaugos detalių apie mažylės sveikatą teikti negali. Tačiau neslepia, situacija sudėtinga. Dar ryte vaikas buvo gydomas Santaros klinikų vaikų ligoninės intensyviosios terapijos skyriuje.

„Ir labai sunku prognozuoti, ji serga tik viena para. Bet tiek, kad gyvybinės funkcijos yra valdomos“, – teigia Santaros klinikų gydytoja Virginija Žilinskaitė.

O žaibinės meningokoko infekcijos simptomai, kaip sako medikai, labai sunkiai pastebimi, ir kartais tėvai juos pamato per vėlai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Karščiavimas būna labai aukštas, iki 39 ir daugiau. Ir kai jau pradeda atsirasti bėrimo elementai, tie vadinamieji hemoraginiai, kuris paspaudus neišnyksta, tai liga būna pažengusi taip toli, kad mes ne visada ir išgelbstime. Tai ne pirmas požymis, o rodantis, kad liga labai žaibiškai vystosi“, – aiškina V. Žilinskaitė.

Specialistai neišduoda ir ar mergytė buvo skiepyta nuo meningokoko. Tačiau sako, esą po to, kai skiepas nuo mirtį sėjančios infekcijos buvo įtrauktas į privalomų skiepų kalendorių, sunkių meningokoko atvejų, ligoninėje gerokai sumažėjo. Pavojinga ši infekcija ir namiškiams, esantiems šalia sergančio vaiko. Tad medikai rekomenduoja nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasitikrinti tuos, kas turėjo kontaktą su sergančiais.

REKLAMA

O Nacionalinis visuomenės sveikatos centras skaičiuoja, pastaraisiais metais meningokokas į ligos patalą guldo vis mažiau žmonių. 2019 metais susirgo 37 žmonės, 6 mirė. O jau po metų – 2020 ir 2021 – buvo vos dvylika ir 11 susirgimų, mirčių nebuvo. Keliais atvejais daugiau registruota pernai. Tiesa, vaikus infekcija aplenkia jau rečiau nei suaugusius. Specialistai mano, kad prie to prisidėjo ir privalomasis vaikų skiepijimas.

„Sergamumas pasislinko truputėlį į vyresnių amžiaus grupę. Jau dabar nėra, kad sudarytų 90 procentų, kaip anksčiau, palyginti su suaugusiais, vaikų sergamumas sudarydavo 90 procentų, dabar jau sudaro 35–40 procentų“, – teigia užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rasa Liausėdienė.

O skiepijami vaikai nuo meningokoko infekcijos jau nuo trijų mėnesių. Vėliau penkių mėnesių, o stiprinamąja doze vaikai skiepijami nuo metų iki pusantrų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų