REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Poliklinikose netyla skambučiai – pacientai teiraujasi nuo gruodžio ministerijos žadėtų nemokamų antikūnų testų. Tačiau gydymo įstaigos teisinasi, kad nespėjo pasiruošti – esą reikia ir darbuotojus apmokyti, ir patikrinti pacientų informaciją.

Poliklinikose netyla skambučiai – pacientai teiraujasi nuo gruodžio ministerijos žadėtų nemokamų antikūnų testų. Tačiau gydymo įstaigos teisinasi, kad nespėjo pasiruošti – esą reikia ir darbuotojus apmokyti, ir patikrinti pacientų informaciją.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija atšauna, kad kiekvienam žmogui, pasiskiepijusiam dviem dozėmis, priklauso vienas nemokamas antikūnų tyrimas. O susidomėjimas tokiais testais didžiulis – kai kuriose poliklinikose jau šią savaitę nebeliko laisvų vietų.

Antakalnio poliklinikoje apgultis – jau nuo ryto netyla skambučiai. Pacientai teiraujasi dėl nemokamų antikūnų tyrimo, kurie dviem dozėmis pasiskiepijusiems gyventojams priklauso jau nuo šiandien.

Žmonės sako su mielu noru išsitirtų antikūnus ir tuomet galėtų apsispręsti, ar jiems reikia trečio skiepo:

„Ar būtų įdomu susižinoti, kiek tų antikūnų prisigamino? Gal ir įdomu, gal to trečio skiepo ir nereikėtų.“

REKLAMA
REKLAMA

„Aišku, savaime, kad būtų įdomu, matyt, reikės ir pasidaryti tik tiek, kad dar porą savaičių čia teks luktelėti.“

„Būtinai pasidarysiu, su viskuo sutinku.“

„Gal ir gerai, aišku, bet dar geriau būtų, jei ir testai būtų nemokami.“

Nemokamų antikūnų testų tvarka galioja nuo gruodžio, tačiau Antakalnio poliklinika be jokio mokesčio pacientams atliks nuo ketvirtadienio. Kol kas už juos dar tenka atseikėti – 13 eurų.

REKLAMA

Tiesa, laisvų vietų nemokamiems antikūnų testams šią savaitę jau nebeliko – žmonės masiškai registruojasi. O anot poliklinikos, naujajai tvarkai dar reikia pasirengti.

„Iš tiesų pasiruošti, ir darbuotojus turėjome apmokyti, kokią informaciją reikėjo patikrinti, kaip viskas vyksta, kur E.sveikatoje pasižiūrėti, ar tikrai tam pacientui yra praėję 120 dienų po paskutinio skiepo ir tiesiog susidėlioti procesus, rytoj pradėsime dirbti“, – kalba komunikacijos koordinatorė Rūta Vanagienė.

Aiškėja, kad daugelis gydymo įstaigų dar nespėjo tinkamai pasiruošti sveikatos apsaugos ministerijos naujovėms.

REKLAMA
REKLAMA

Antikūnų tyrimus „Affidea“ klinikoje žmonės atlieka nuolatos – vieni persirgę koronavirusu, kiti – po skiepų. Privačiose klinikose antikūnų tyrimai kainuoja brangiau nei poliklinikoje – čia už tyrimą teks atseikėti apie 20 eurų. Pasak klinikos pavaduotojos, sudarius galimybę gyventojams pasitikrinti antikūnus nemokamai, srautas dar labiau išaugs.

„Daro tyrimus ir labai gausiai, nes žmonėms tiek po persirgimo, tiek po skiepų tikrai yra aktualu žinoti, kiek jų turi“, – sako „Affidea“ klinikos pavaduotoja Rita Kibirkštytė.

Antikūnų tyrimai bus atliekami vieną kartą gyventojams, ne anksčiau kaip praėjus 120 dienų po vakcinacijos, pasiskiepijus dviem dozėmis. Tiesa, ar nemokamai pacientams atlikti antikūnų tyrimus gydymo įstaigos apsispręs pačios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarbu žinoti, kad tokia galimybė yra. Jeigu jūs esate pasiskiepiję ir abejojate, ar jums reikia pastiprinančiosios dozės, tai tą tikrai bus galima padaryti“, – kalba sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Kol kas Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad apie 10 gydymo įstaigų jau yra pasirengusios nemokamai atlikti antikūnų tyrimą. Pačios poliklinikos ar privačios įstaigos turėtų kreiptis į ministeriją.

„Įstaigos, norinčios atlikti šiuos tyrimus, tai yra nemokamai tirti nustatytus asmenis turi apie tai pranešti ministerijai. Sulaukiame paklausimų, tvarka yra viešinama ir aktyviai platiname tą informaciją“, – teigia farmacijos politikos skyriaus specialistė Monika Girdvainytė.

REKLAMA

O nuo gruodžio įsigalioja ir daugiau pokyčių. Galimybių pasą galima gauti tik su neigiamu brangesniu PGR tyrimu, jis galios 72 valandas nuo ėminio paėmimo. Tiesa, baiminamasi, kad nemažai apsukruolių, norinčiųjų išsiimti galimybių pasą, skambins į karštąją liniją ir simuliuodami simptomus turės galimybę pasidaryti PGR tyrimą mobiliame punkte. Ministras Arūnas Dulkys pripažįsta – spraga yra, tačiau viliasi, kad piktnaudžiaujančių bus mažai.

„Jaučiantiems simptomus reikės ir sirgti, reikės ir izoliuotis. Tai apgalvokime visus savo veiksmus ir na, nustokime, mes apgauname tik patys save ir savo sveikatos sąskaita“, – tikina A. Dulkys.

REKLAMA

„Nematėme, kad čia būtų kažkoks masinis reiškinys, nėra blogai prasitestuoti, bet geriausia yra skiepytis. Šiandien kaip tik pasiskiepijau trečia doze“, – kalba ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

O privačiose klinikose ir antigenų, ir PGR testų apimtys auga jau kuris laikas.

„Labai domisi darbdaviai, kurie nori testuoti savo darbuotojus, tai iš jų tą susidomėjimą tikrai jaučiame. Darbdaviai darosi sąmoningesni ir noriai prisideda prie darbuotojų sveikatos ir gerovės“, – sako R. Kibirkštytė.

Kai kurie darbdaviai PGR arba antigeno tyrimus darbuotojams kompensuoja visa kaina arba sumoka pusę jos. Periodiškai darbuotojai turi testuotis kas 7-10 dienų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų