Nors atėjo ruduo, Lukiškių paplūdimio smėliukas vis dar audrina politikus

Nė nelaukęs Vilniaus savivaldybei duoto dešimties dienų termino pabaigos, ar ši sugebės Lukiškių aikštėje užtikrinti gerą moralę, Ramūnas Karbauskis jau bando įstatymu aikštės valdymą perleisti Genocido ir rezistencijos centrui. Pirmąjį balsavimą valdantieji laimėjo nesunkiai. Užtat Seimo salėje užvirė tikras žodžių mūšis. Parlamentarai svaidėsi epitetais, tačiau valstiečių atsakymo, kiek valstybei kainuos aikštės perleidimas biudžetinei įstaigai, taip ir neišgavo.

„Jau pradedu galvot, kad Lukiškių aikštė yra tam tikra Ramūno Karbauskio, jūsų lyderio, erotinė fantazija, be kurios jis negali“, – sako liberalė Aušrinė Armonaitė.

„Aš esu istorikas, o ne erotikos specialistas“, – pasakoja valstietis Arūnas Gumuliauskas.

(31 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Laisvalaikis Vilniaus Lukiškių aikštėje

Tokiu dialogu prasideda dar viena, jau eilinė, valdančiųjų ir opozicijos diskusija, tiksliau, rietenos, dėl Lukiškių aikštės. Viskas prasidėjo nuo birželį čia supilto paplūdimio. O dabar valstiečiai užsispyrė antrą kartą per pora mėnesių keisti įstatymą ir šįkart jau priverstiniu būdu liepti savivaldybei aikštę perleisti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui.

Tiesa, vos prieš savaitę Vyriausybės darbo grupė savivaldybei davė 10 dienų pakeisti panaudos sutartį ir aikštėje užtikrinti „rimtį bei gerą moralę“, būtent taip skamba ankstesnis įstatymo pakeitimas. Terminas dar nesibaigė, tačiau valstiečiai susiprato, kad savivaldybė gali kreiptis į teismą.

„Mes aiškiai supratom, kad, jeigu tai padarysim Seime, jokių teisminių procesų nelieka“, – teigia valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

(29 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Vilniuje atidaromas pliažas Lukiškių aikštėje

Tiesa, salėje Karbauskis neištaria nė žodžio. Atsakinėti į opozicijos klausimus prie tribūnos valstiečiai siunčia savo kolegą. O klausimai pilasi vienas po kito.

„Ar galit paminėti bent vieną precedentą, kad kurioj nors šaly centrinė sostinės aikštė priklausytų mokslinių tyrimų institucijai?“, – kalbėjo konservatorius Jurgis Razma.

REKLAMA

„Prašom pasakyti, kiek kainuos valstybei šito objekto priežiūra“, – sako konservatorė Irena Haase.

To valstiečiai neatskleidžia nei salėje, nei balsavimui jau pasibaigus.

„Aš negaliu tos sumos įvardyti, nes aš nemanau, kad ją reikia dabar įvardyti“, – pasakoja R. Karbauskis.

Pirmąjį iš trijų balsavimų valdantieji laimi lengvai. Tačiau dėl neatsakytų klausimų, kiek aikštės valdymas kainuos biudžeto finansuojamai įstaigai, kyla šurmulys.

„Viskas tvarkoj su logika, su jūsų atsakomybe, pareigomis, priesaika, kurią jūs davėte?“, – teigia konservatorius Vytautas Juozapaitis.

„Apgailėtina, antikonstitucinis projektas, tikrai atsidurs Konstituciniam Teisme“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Valstiečių projektą palaikė ir du konservatoriai. Esą smėlis ir gultai šalia buvusios partizanų kankinimo vietos žeidžia kovotojų už laisvę atminimą.

„Kas pradėjo visą šitą cirką? Kiek buvo energijos ir laiko sugaišta, kai pripylėt smėlio?“, – sako konservatorius Paulius Saudargas.

„Savivaldybė pasirodė neįgali parengti ir išlaikyti statusą, derantį šitai aikštei“, – pasakoja konservatorius Audronius Ažubalis.

Pasak Ažubalio, rasti pinigų aikštei bus seimūnų garbės reikalas.

„Pliažas kainavo virš 50 tūkst. eurų, kiek atsimenu. Šitai mokesčių mokėtojai, taip pat – ir jūs, ir aš – sumokėjom. Mes to norėjom? Ne, mūsų niekas neklausė. Dabar ir jūs neklausiat. – Aš tik bandau pasakyt, kad visi pinigai – ar savivaldybės, ar Genocido ir rezistencijos centro – yra mokesčių mokėtojų pinigai“, – teigia R. Karbauskis.

Tiesa, kiek kainuoja nuolatinė aikštės priežiūra – jos tvarkymas, apželdinimas, medžių genėjimas – nėra tokia jau didelė paslaptis.

„Visa Lukiškių aikštės priežiūra per metus mums kainuoja apie 112 tūkst. eurų“, – kalbėjo Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas.

Vilniaus meras ir vicemeras, kartu su Armonaite atstovaujantys Laisvės partijai – būsimai valstiečių varžovei rinkimuose – įvykius apibendrina šitaip.

REKLAMA

„Tai yra keistas valstiečių ir jo lyderio Ramūno Karbauskio rinkiminis tango prieš liūdną pabaigą. Mes esam atviri dialogui dėl panaudos sutarties pakeitimo. Tuo pačiu metu Seime registruotas įstatymas, kuris visas mūsų pastangas pervažiuoja volu“, – sako V. Mitalas.

Savo ruožtu Genocido ir rezistencijos centro vadovas sako dar neskaičiavęs, kiek įstaigai atsieitų aikštės priežiūra. Tačiau naujos funkcijos imtųsi. Tik reikėtų papildomų pajėgų – žmonių, išmanančių, ką su aikšte visgi daryti.

„Sukurti specialų skyrių ir priimti į darbą žmones, kurie išmanytų valstybės protokolą. Nes aikštė pagal įstatymą yra svarbiausia Lietuvos aikštė. Bet viskas padaroma, ne šventieji puodus žiedžia“, – pasakoja centro vadovas Adas Jakubauskas.

Valstiečiai įstatymą viliasi priimti artimiausiu metu, iki antrojo Seimo rinkimų turo.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų