Neramumai dėl JAV prezidento rinkimų: įtampa kyla ir Amerikos gatvėse

Trumpo ir Bideno rinkiminė kova už Atlanto, rodos, nė neketina liautis. Nors toliau skaičiuojant išankstinio balsavimo biuletenius Joe Bidenas įgavo didesnį pranašumą prieš Donaldą Trumpą pastarasis pasiduoti neketina. Ir rinkimų kovą perkelia į teismus – skundžia balsų skaičiavimo procedūras keliose lemtingose valstijose ir kaltina demokratus masiniu sukčiavimu. Įtampa tarp smarkiai susiskaldžiusių žmonių kyla ir Amerikos gatvėse.

Donaldo Trumpo rėmėjai stabdyti balsų skaičiavimą reikalauja Detroite, Mičigano valstijoje. Vienoje iš kelių, kuriose išankstinio balsavimo biuleteniai ištraukė Joe Bideną į viršų po to, kai rinkimų dieną daugiau amerikiečių gyvai prabalsavo už Donaldą Trumpą.

Pareigūnai kelių dešimčių respublikonų rėmėjų į patalpas neįleidžia, esą dėl COVID užkrato plitimo pavojaus.

Atmosfera prie balsavimo apylinkių kaista ir kitose valstijose. Fynikse, Arizonoje Trumpu įtikėję rėmėjai reikalauja antros kadencijos ir keikia tendencingą prodemokratinę žiniasklaidą.

O iš paukščio skrydžio filmuoti vaizdai Portlande, Oregono valstijoje rodo, kad ne veltui, kai kurie verslininkai prieš rinkimus apkalė vitrinas faneros lakštais.

Siaučia abi stovyklas palaikantys protestuotojai. Štai Niujorke pirma taikiai reikalavę suskaičiuoti kiekvieną balsą Baideno rėmėjai galiausiai ėmė keikti policiją, kalbėti apie revoliuciją, blokuoti gatves ir susirėmė su pareigūnais. Sulaikyti apie pusšimtis žmonių.

Suskaičiuoti kiekvieną balsą Joe Bideno rėmėjai reikalauja ir Pensilvanijoje, kurioje susumavus 4/5 balsų tvirtai – bent puse milijono pirmavo Trumpas, bet pradėjus skaičiuoti beveik 2,5 mln. išankstinio balsavimo biuletenių paaiškėjo, kad didesnė dalis jų už Bideną. Tada Trumpo komanda suskubo stabdyti balsų skaičiavimą.

Į valstiją atvykusi prezidento komanda pradėjo teisinę kovą. Nori, kad būtų pašalinti dešimtys tūkstančių biuletenių pristatytų po lapkričio 2 d.

REKLAMA

„Jie bando sukčiauti, nes žino, kad tai vienintelis būdas laimėti. Todėl šiandien esame čia, susitikome su advokatais ir iškelsime bylą Pensilvanijoje“, – sako D. Trumpo sūnus, patarėjas Eric Trump.

„Nė vienas respublikonas nematė šių biuletenių. Jie galėjo atkeliauti iš Marso ar net Demokratų nacionalinio komiteto. Gal pats Joe Bidenas balsavo 50 kartų“, – pasakoja D. Trumpo asmeninis advokatas Rudy Giuliani.

Pensilvanijos gubernatorius žada kovoti ir suskaičiuoti kiekvieno piliečio balsą.

„Bandymai ardyti demokratinį procesą yra tiesiog gėdingi“, – teigia Pensilvanijos gubernatorius Tom Wolf.

Balsų skaičiavimo procedūras Trumpo komanda skundžia ir kitose rinkimus nulemti galinčiose valstijose – Viskonsine, Mičigane, Džordžijoje. Esą demokratai dabar sukčiauja visoje šalyje ir neleidžia skaičiavimo stebėti respublikonams.

„3 val. ryte atsiranda apie 120 tūkst. biuletenių. Štai prašom biuleteniai! Bet mes net nežinome ar tai biuleteniai, nežinome ar jie pasirašyti, ar tinkamai antspauduoti, ar ne vienas ir tas pats asmuo atidavė tuos 100 tūkst. biuletenių. Ir visi jie buvo suskaičiuoti. Štai taip jie ketina laimėti“, – kalbėjo D. Trumpo asmeninis advokatas Rudy Giuliani.

„Girdžiu pergalės garsus. Dievas sako, kad tai padaryta. Dievas sako – tai padaryta. Nes girdžiu pergalę, pergalę, pergalę… dangaus platybėse. Pergalė, pergalė, pergalė. Dabar paleidžiami angelai, dabar išsiunčiami angelai“, – sako D. Trumpo dvasinė patarėja Paula White.

Šiąnakt angelus iš Afrikos ir Pietų Amerikos į pagalbą Donaldui Trumpui kviečia žinoma Amerikos dvasininkė prezidento dvasinė patarėja Paula White. Viena iš šūsnio dvasinių vadovų ne kartą išreiškusių paramą prezidentui ar žadėjusių panašiomis maldomis Amerikoje sunaikinti koronavirusą.

O rinkimų žemėlapis šiandien jau atrodo štai taip. Jei vakar rinkimų baigčiai itin svarbios Mičigano, Viskonsino, Džordžijos ir Pensilvanijos valstijos dar buvo rusvos, šiandien Mičiganas ir Viskonsinas jau ryškiai mėlyni.

REKLAMA

Skaičiuojama, kad Joe Bidenas jau tvirtai užsitikrino mažiausiai 253 rinkikus iš 270-ies būtinų pergalei. Trumpas atsilieka su 214 rinkikų.

„Jau aišku, jog laimime pakankamai valstijų, kad surinktume 270 balsų reikalingų laimėti prezidento rinkimus. Nesu čia pareikšti, kad nugalėjome. Bet noriu pranešti, jog manome, kad baigus skaičiavimą būsime nugalėtojai“, – pasakoja demokratų kandidatas Joe Bidenas.

Tačiau politologai atkreipia dėmesį ir į Nevadą, ir Arizoną. Pirmoji dar nenusidažė nei raudona, nei mėlyna spalva. O antrojoje situacija esą dar gali keistis Trumpo naudai.

„Nevada ir Arizona – ten kol kas pirmauja Bidenas, bet Trumpas atsilieka labai nedaug ir tikisi, ko gero, kad jam pavyks tą pranašumą geromis aplinkybėmis sumažinti arba iš viso panaikini. Tuo metu Džordžijoje, taip pat Pensilvanijoje bei Šiaurės Karolinoje atvirkščia situacija. Ten vejasi Bidenas šiuo metu pirmaujantį Trumpą. Ir gali susiklostyti tokios aplinkybės, kurios leis Bidenui tuos rinkimus galiausiai laimėti ir tose trijose valstijose“, – teigia politologas Linas Kojala.

Taigi nors Bidenas šiuo metu atrodo pirmaujantis – šauti šampaną ir jam dar ankstoka.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų