• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Norintieji mesti rūkyti jau gali skambinti į specialią pagalbos liniją. Atsiliepęs specialiai apmokytas specialistas patars, kaip atsikratyti žalingo įpročio. Rūkoriai gali gauti penkias konsultacijas, kurių pirmoji gali trukti iki 45 minučių, kitos iki 20-ies.

Norintieji mesti rūkyti jau gali skambinti į specialią pagalbos liniją. Atsiliepęs specialiai apmokytas specialistas patars, kaip atsikratyti žalingo įpročio. Rūkoriai gali gauti penkias konsultacijas, kurių pirmoji gali trukti iki 45 minučių, kitos iki 20-ies.

REKLAMA

Paskambinęs į pagalbos liniją žmogus taip pat gaus praktinių patarimų, kaip susiplanuoti metimą, ką daryti, kad nesinorėtų rūkyti.

Rūko kone trečdalis lietuvių

Lietuvoje rūko kas trečias suaugęs žmogus. Rūkančių vyrų triskart daugiau nei moterų. Trys procentai rūko elektronines cigaretes. Iš rūkančiųjų, kaip rodo statistika, daugiau nei 70 procentų svarsto arba bandė mesti rūkyti.

„38 procentams tai pavyko atsikratyti šito įpročio, tačiau 35 procentai bandė tą padaryti ir nesėkmingai“, – TV3 Žinioms sakė laikinoji Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Gražina Belian.

REKLAMA
REKLAMA

Anot specialistų, mesti rūkyti yra sunku, nes 80 procentų rūkančių žmonių turi fiziologinę priklausomybę nuo nikotino, o kai metant rūkyti jo ima trūkti, tą pačią ar po kelių dienų žmogus pradeda jausti stiprius abstinencijos simptomus.

REKLAMA

„Iš pradžių buvo tos vadinamos „lomkės“, bet tai vėlgi eidavo viskas iš smegenų, vat kažką darai, reikia kažką paimt, parūkyt, apsiramint“, – apie bandymą mesti rūkyti ir pojūčius metant sakė kalbintas vilnietis.

„Padidėja nerimastingumas, nervingumas, susierzinimas, gali būti ir galvos skausmai, miego sutrikimai, dėmesio koncentracijos sutrikimai“, – teigė psichoterapeutė Eglė Adomavičiūtė.

Kainuos 1,5 milijono eurų

Žmonės, norintys mesti rūkyti, nuo šiol gali skambinti numeriu 1819. Tai nauja pagalbos linija, kurioje dirbantys specialistai patars, kaip tą lengviau daryti, palaikys metant. Vienam žmogui numatytos 5 konsultacijos, kurių pirmoji gali trukti iki 45 minučių, kitos iki 20. Pirmiausia specialistas vertins pasiryžimą mesti rūkyti.

REKLAMA
REKLAMA

„Rūkymas kenkia ir aplinkiniams, ir man, kažkaip nusprendžiau dėl to atsisakyt, dėl vaiko, ir apskritai pastebėjau, kad šiuo metu labai brangu pasidarė.

Jei žmogus pasiryžęs neberūkyti, su specialistu nustatys metimo rūkyti dieną, aptars planą, kaip atsispirti rūkymui, ar reikia vaistų ir dar porą mėnesių vyks pokalbiai, kaip sekasi gyventi be tabako. Kaip tikina linijos kūrėjai, niekas rūkančiųjų nemoralizuos, o suteiks informacijos ir paneigs mitus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skambinti naująja linija gali sulaukę 16 metų nuo 11 iki 19 valandos. Savaitgaliais nuo 11 iki 14. Linijos kūrėjai tikisi per dieną sulaukti 2 tūkstančių skambučių. Kurdama šią liniją Lietuva atsilieka ne metus, o dešimtmečius – tokią pagalbą telefonu jau seniai teikia Skandinavijos šalys ir mūsų kaimynės. Lietuviška pagalbos linija per šešerius metus kainuos beveik pusantro milijono eurų.

„Didžioji dalis specialistų atlyginimams, jiems reikės mokėti ir pačios linijos išlaikymui, įrangos techninės, bet jinai sudaro mažesniąją dalį, deja, dabar trupiniais negaliu detalizuoti kiek“, – kas sudarys didžiąją išlaidų dalį sakė Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Edgaras Diržius.

REKLAMA

Taip pat už šiuos pinigus planuojama sukurti mobiliąją programėlę metantiems rūkyti.

Visgi gatvėje kalbinti vilniečiai sakė nemanantys, kad ši linija bus veiksminga.

„Manęs nieks neįkalbės, nebent aš pats save tiktai“, – sakė apie 50 metų rūkymo stažą turintis vyras.

„Nemanau, kad padėtų tokia linija, nu, nebent pasikonsultuot, kaip siekt, jei tau nesiseka tas dalykas“, – svarstė neseniai pradėjęs rūkyti vaikinas.

Visą TV3 reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje. 

Yegul moka iš savo kišenės, prie ko čia
Yegul moka iš savo kišenės, prie ko čia
Tai
Kodėl šios linijos neišlaiko tabako ir elektroninių cigarečių pardavėjo. Būtina įvesti mokestį už kiekvieną parduotą prekę, kad ne tik tokių linijų, bet ir nuo rūkančių sukeltos oro taršos susirgusių gydymo kainą padengtų. Rūkantieji be jokios atsakomybės nuodija aplinkinius ir dar už tai kitų mokesčių sąskaita. Parduodantys šias prekes privalo mokėti oro taršos ir žalos sveikatai mokestį. O pagalbos funkciją turi teikti sveikatos biurai be papildomų išlaidų, nes vis tiek jokios naudos iš jų. Tik kosminės išlaikymo kainos
Rūkiau 18 metų. Paskutinius 3 metus, po 2 pakelius kasdien. Mesti paprasta ryte pabudai ir nebeužsirukyk. Pradėk skaičiuoti valandas, kiek jau laiko neberūkai, po to dienas, mėnesius, metus. Ir atmink, užtrauksi nors vieną dūmą, rytoj bus vėl 2 pakeliai. P.s. metimui nepadės nei pleistrai, nei purškalai, nei linijos. Nerūkau 15 metų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų