Lietuvoje netrukus nebeliks mėtinių cigarečių, bet Baltarusija gamins daugiau

Lietuvoje nebeliks mėtinių cigarečių. Jau netrukus šalyje pradės veikti dar vienas draudimas, kuris iš parduotuvių lentynų visiškai eliminuos mentolio turinčias cigaretes. Taip siekiama sumažinti rūkančiųjų skaičių ir apsaugoti nuo pagundų nepilnamečius. Tiesa, cigarečių gamintojai aiškina, kad kiekvienas draudimas turi kitą medalio pusę. Esą kaimyninė Baltarusija jau ruošia krovinius kontrabandininkams, investuoja į mėtinių cigarečių gamybą.

Mėtinės, mentolio turinčios cigaretės išvaizda beveik niekuo nesiskiria nuo įprastos. Papildomi priedai, kurie suteikia mėtos skonį arba jau yra pačios cigaretės viduje arba specialioje kapsulėje, kurią galima rasti cigaretės filtre.

Suspaudus kapsulę cigaretės dūmo skonis pasikeičia, jaučiamas papildomas mėtos, mentolio aromatas. Europos sąjungos valstybės, įskaitant ir Lietuvą atsisako šių cigarečių. Tiek sveikatos apsaugos ministerija, tiek Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas tikisi, kad toks draudimas sumažins rūkančiųjų skaičių.

„Iš pat pradžių buvo nuspręsta naikinti apskritai pridėtinio skonio tabako gaminius, paliekant išimtį mentoliui ir duodant pereinamąjį laikotarpį. O nuo 2020 yra naikinamas ir mentolis. Pagrindas yra tokių nuostatų įgyvendinimo yra tai, kad tokie gaminiai yra patrauklesni“, – sako departamento atstovas Juozas Abramavičius.

Mentolio turinčių rūkalų parduotuvių lentynose neliks nuo gegužės 20-osios. Tiesa, cigarečių gamintojai aiškina, kad jų dingimas turi ir kitą medalio pusę.

Kadangi kas penkta Lietuvoje parduodama cigaretė yra mėtinė cigarečių gamintojai baiminasi, kad dar didesnė dalis Lietuvių pradės pirkti cigaretes šešėlyje.

„Kas nutiks su tais 20 procentų vartotojų, kurie pripratę vartoti būtent tokio pobūdžio tabako gaminius? Ar jie pabėgs į nelegalią rinką, kuri šiuo metu yra daugiau negu penktadalis legalios rinkos? Ar jie nustos, mes rūkyti, kas yra vienas iš mažiausiai realių scenarijų? Ar jie visgi pereis prie kažkokių alternatyvių gaminių, kuriems skoniai bus leidžiami, pavyzdžiui, elektroninių cigarečių skonių“, – pasakoja tabako gamintojų atstovas Arnas Neverauskas.

REKLAMA

Tabako gamintojai puse lūpų kalba, kad Baltarusija jau ruošiasi šiems pokyčiams. Esą verslininkai užsienyje investuoja į cigarečių gamybą, planuoja gaminti daugiau mentolio turinčių cigarečių.

„Baltarusijoje, mūsų kaimyninėse valstybėse, apskritai yra gamyklos, kurios sugeba gaminti praktiškai bet ką, bet kokius tabako gaminius įskaitant ir tabako gaminius su mentolio skoniais. Jie atidarinėja naujas linijas gamybos pajėgumams didinti, nors jų rinką nėra tokia didelė“, – teigia tabako gamintojų atstovas Arnas Neverauskas.

Muitinės departamentas tokias prognozes vertina itin atsargiai. Esą žmonėms, kurie rūko kontrabandines cigaretes, dažniausiai prieskoniai nerūpi. Dėl to muitininkai abejoja, ar dėl gegužę įsigaliojusio draudimo šešėlis išaugs.

„Bedarbystės faktorius įtakoja, tiek žemesnės pajamos. Segmentas šiandieninis, kuris daugiau įsigyja, ar yra pripratęs prie mėtos skonio tabako gaminių, yra ne pačias žemiausias pajamas gaunantys asmenys, ne pačiam pasieny, jautriausiose taškuose gyvenantys“, – kalbėjo Muitinės departamento atstovas Vygantas Paigozinas.

Cigarečių rinką stebintys ekspertai aiškina, kad dėl reguliariai augančių akcizų šešėlis Lietuvoje tapo stabilus. Kas penktą pakelį cigarečių Lietuvos gyventojai nusiperka iš nelegalių pardavėjų.

„Lietuva yra tokioje pakankamai jautrioje geografinėje padėtyje, kai yra netoliese šalys, kuriose tiek akcizai, produktams yra mažesni, tiek ir tos tradicijos būtent tuos produktus įsigabenti ir gauti pakankamai paplitę. Tie pertekliniai reguliavimai ribojimai ir akcizų nepalanki politika akivaizdžiai skatintų“, – sako rinkos ekspertė Indrė Genytė-Pikčienė.

Tuo metu psichologai aiškina, kad aromatizuotų, mėtinių cigarečių atsisakymas dalį paauglių gali atgrasyti nuo rūkymo.

„Jeigu kai kurie paaugliai nori pabandyti rūkyti, dar neturi to įpročio, bet nori pabandyti rūkyti ir taikosi būtent į mėtines. Neturint tos galimybės galbūt ir praeis noras pabandyti, bet jeigu intencija yra parūkyti iš esmės cigaretę, tai paprasčiausiai galės prieiti ir gauti tų cigarečių, kurios yra rinkoje“, – pasakoja psichologas Aleksandras Segal.

Tabako gamintojų atstovai norėtų, kad valdžia didesnį dėmesį skirtų jau egzistuojančiai kontrolei. Ne ieškotų naujų būdų kaip apriboti rūkalų prekybą, o mėgintų sučiupti pardavėjus, kurie nepilnamečiams šalia mokyklų pardavinėja elektroninių cigarečių skystį ar pačias cigaretes.


Rašyti komentarą...
P
Paulius
2020-01-24 13:55:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nu bet ir debilai ,savo draudimais bando sutvarkyt valstybę. Tai juokinga , tik kad ir graudu.
Atsakyti
0

O
O tai tik
2020-01-24 22:53:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Prekybą ir gamybą uždraus ES? Ar ir rūkymą bei laikymą..vešiuos iš baltarusų..
Atsakyti
0

L
Lilija
2020-01-25 12:00:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
O apielile
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų