Lietuva dabar ir prieš 15 metų: štai, kaip viskas pasikeitė

Šią savaitę sukako lygiai 15 metų nuo akimirkos, kai Lietuva įstojo į ES. Per 15 metų daug visko pasikeitė, o lietuviai labiausiai pasitiki Europos Sąjunga iš visų europiečių. Tiesa, toli gražu ne viskuo esame patenkinti. Netrukus bent trumpam nukelsime jus 15 metų atgal – į 2004-ųjų gegužės 1-ąją.

Praėjus lygiai 15 metų nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, Europos aikštėje kalbinta moteris teigė, kad per tuos metus gyvenimo kokybė itin pagerėjo:

„Gyvenimas pagerėjo stipriai. Mentalitetas pagerėjo. Gal kažkaip daugiau šypsotis pradėjom. Pasaulio pamatėm. Žodžiu, labai gerai viskas. Labai džiaugiuosi.“

(9 nuotr.)
FOTOGALERIJA. 15 metų Europos Sąjungoje: kaip juos vertina žmonės?

„Žinoma, pensininkams šiek tiek pensija mažoka. Taip tai viskas būtų gerai. Pusė bėdos. Na aišku, ne kaip buvo anksčiau, kaip sako. Aš patenkintas“, – kalbėjo pensininkas Antanas. 

„Jeigu nebūtume ES, kaip atrodytume dabar? Greičiausiai turėtume pripažinti, kad esame trečiojo pasaulio valstybė“, – savo pamąstymais dalinosi jaunas vyras.

Išties praėjus 15 metų kiekvienas buvimą ES vertina žvelgdamas į savo gyvenimą. O apklausos rodo štai tokius skaičius: lietuviai per 15 metų išlaiko pirmą vietą tarp labiausiai ES pasitikinčių žmonių. ES pasitikėjimo vidurkis yra 42 proc., o lietuvių pasitikėjimas siekia net 65 proc. 

„Ekonominė pažanga yra tikrai akivaizdi, bet sakyčiau daug svarbesnė ir nauda, ir pasekmė, tai yra ir žmonių laisvės, pilietinės teisės, galimybė kurti savo bendruomenę, galimybė investuoti į savo žinias, į savo ateitį. Tai yra mūsų jaunimo galimybė studijuoti ir džiaugtis ERASMUS+ programomis, tai yra be jokios abejonės ES investicijos, kurios per tuos 15 metų sudarė beveik 21 mlrd. eurų ir pakeitė daugelio mūsų miestų ir miestelių veidą, švietimo ir sveikatos įstaigas“, – apie Europos Sąjungą kalbėjo Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius.

Tiesa, nors dauguma lietuvių pasitiki ES, štai euro įvedimą prieš kelerius metus ir tuo metu vykusį kainų kilimą žmonės daugiau vertina neigiamai.

REKLAMA

„Man geriau, kai litas buvo. Aš jaučiau, kad turiu pinigų, o dabar nieko nėra. Tai va", – teigė moteris.

Ekonomistas Žygimantas Mauricas paneigė valiutos keitimo ir kainų kilimo sąsajas sakydamas, jog didesne dalimi – tai sutapimas:

„Euro įvedimas sutapo su kainų pakankamai ženkliu kilimu, kurį sąlygojo, manyčiau, mažesne dalimi Euro įvedimas, didesne dalimi sutapo, kad ekonomikos pakilimo periodą mes turėjome. Turėjome panašų kainų augimą 2006–2007 metais.“

Ekonomistas tikina, kad jei 2004 m. įstojant į ES mūsų atlyginimai nuo europinių vidurkio atsiliko 4 kartus, dabar atsiliekame tik 2 kartus:

„Bet pažiūrėjus vėlgi, kas įvyko toms šalims, kurios neįstojo į ES, ypatingai mūsų kaimynams Baltarusijai, Ukrainai, Moldovai. Tai matome, kad tas skirtumas ekonominis yra labai didelis. Tarkime, darbo užmokesčio skirtumas tarp Ukrainos ir Lietuvos yra praktiškai identiškas, kaip tarp Lietuvos ir Skandinavijos.“

„Kitas dalykas labai svarbus, ir ką, manau, pavyko pasiekti, tai vis tik Lietuva tapo pilnavertė ES nare, supranta ES vidinius politinius koridorius, aktyviai dalyvauja sprendimų priėmimo procesuose. Tai yra svarbu, nes iš esmės joks klausimas Europoje nėra tik vienos valstybės reikalas, visi klausimai yra daugiau mažiau bendri, ir svarbu, kad Lietuvos balsas yra girdimas. Aš manau tą išnaudoja ir mūsų piliečiai, ką matome tiek studijų, tiek kelionių, tiek kitais pavidalais“, – Lietuvos ir ES santykį komentavo politologas Linas Kojala.


Rašyti komentarą...
t
taip
2019-05-05 13:38:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
is vienos sajungos i kita, mes ka neturim savo galvu, kad pastoviai parsidave esam?
Atsakyti
-4

A
Alma
2019-05-05 14:24:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šlykštu skaityti tokia lietuvuska propoganda, gyvename smarkiai blogiau, meluojamas straipsnis eilini karta.Vienas melas supa mus jau daug metu is eiles, meluojama pwr TV, meluojama per uzsakomuosous straipsnius. Aš ir mano visi pažistami, gimines ir mane supantis žmones išvis nepatenkinti , kad istojome i es, tai kam čia kvailinti tais straipsniais žmones.
Atsakyti
-1

V
Vaje vaje
2019-05-05 14:47:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kokios dar šypsenos? Kaip surukę, taip surukę ahahahah
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų