Lenkijoje sparčiai plintant paukščių gripui tikrina mėsą Lietuvoje – pažeidimų apstu

Kaimyninėje Lenkijoje sparčiai plintant paukščių gripui, Lietuvos veterinarai tikrina turgavietėse bei kitose prekybos vietose parduodamą paukštieną iš Lenkijos. Inspektoriai per trumpą laiką nustatė ir pažeidimų – vienoje įmonėje rasta keli šimtai kilogramų vištienos be jokių dokumentų. Turgavietėse rasta ir tokios paukštienos, kurios valgyti jau nebegalima, tačiau vis tiek pardavinėjama žmonėms.

Sostinės turgavietėje netyla kalbos apie paukščių gripą. Prekybininkai sako, kad kone kiekvieną savaitę čia užsukantys veterinarai tikrina dokumentus, paukštieną bei kiaušinius. Pasirodo, ir patys pirkėjai atkakliai teiraujasi, ar jų perkama paukštiena atvežta iš vietinių ūkių, ar Lenkijos, kur toliau fiksuojami paukščių gripo atvejai.

Jau trisdešimt metų mėsą pardavinėjanti Galina tvirtina, kad paskutiniu metu vištienos pardavimas sumenko, o patys pirkėjai neretai užveria duris sužinoję, kad čia paduodama ne tik lietuviška, bet ir lenkiška paukštiena.

„Na, kokie klausimai. Lenkiška mėsa, tai kartais nusisuka ir išeina. Kartais, kai pastoviai pas mus perka, žino, kokią gauna mėsą, tai perka. Dauguma net ir nekreipia dėmesio. Žiūri, graži vištiena ir perka“, – sako pardavėja Galina.

Turguje prie mėsos skyriaus besirikiuojantys pirkėjai sako ne visada atkreipiantys dėmesį, kokią paukštieną jie perka. Vieni renkasi kuo pigesnę, kiti dar pasiteirauja ir kilmės šalies:

„Nėra skirtumo man: lietuviška ar lenkiška. Nes kiek bandžiau lietuvišką, man ganėtinai kieta yra, o lenkiška, ji šiek tiek minkštesnė.“

„Šiuo metu svarbiau, kad būtų lietuviška, nes girdėjau, kad siaučia paukščių gripas Lenkijoje.“

„Nebūtinai lietuvišką, perku ir lenkišką. Man atrodo, kad čia tas pats, viena Europos Sąjunga ir tas pats gaminimas ir paruošimas.“

„Nežiūrime, ką mes valgome iš tikrųjų, neprisižiūrime maisto, žiūrime pagal akcijas, aišku, kur daugiau akcijų yra.“

REKLAMA

Paukščių gripas kaimyninėje Lenkijoje ir toliau plinta. Jau užregistruotas 12-tas paukščių gripo protrūkis. Dar trijose Europos Sąjungos valstybėse – Rumunijoje, Slovakijoje ir Vengrijoje fiksuojamas šis virusas.

Nors Lietuvos pasienyje, turguose, kituose prekybos vietose tikrinama į Lietuvą įvežta paukštiena, visgi baiminamasi, kad ji į Lietuvą gali atkeliauti ir nelegaliai.

O tokia paukštiena nugula rūsiuose, iš jų keliauja ir į turgus.

Veterinarijos tarnyba vykdydama kontrolę jau rado ir pažeidimų.

„Per šią sustiprintą kontrolę nustatyta turguose, kad buvo pasibaigusios vartoti produkcijos, apie 30 kilogramų išimta iš rinkos. O taip pat vienoje gamybos įmonėje buvo apie 200 kilogramų produkcijos, kurios nebuvo užtikrintas atsekamumas“, – pasakoja veterinarijos inspektorė Vilma Rudokaitė.

Vien per pirmąjį praėjusių metų pusmetį veterinarijos tarnyba aptiko beveik 80 tonų nesaugios vartoti vištienos.

Kai kurios ne Europos Sąjungos šalys tik išgirdusios apie paukščių gripą, pritaikė Lenkijai draudimą importuoti gyvus naminius paukščius, kiaušinius ir šviežią paukštieną iš visos šalies. Lietuva to padaryti negali, tai turėtų būti visos Europos Sąjungos sprendimas. Tačiau nerimaujama, kad pigios lenkiškos paukštienos perteklius gali užplūsti ir Lietuvą.

Vienas didžiausių prekybos centrų skaičiuoja, kad jie daugiausia iš Lenkijos atsiveža kalakutienos, o ne vištienos.

„Kalakutienos yra nuperkama dešimtadalis viso paukštienos asortimento, o 90 procentų lieka vištienai. Taip pat 95 procentai kalakutienos, kurią mes atsivežame, yra iš Lenkijos. Tuo metu vištienos atsivežamos iš Lenkijos yra mažuma – tik 4 procentai“, – teigia „Maxima“ atstovė Rima Aukštuolytė.

Veterinarijos tarnyba per pirmąsias sausio savaites jau yra patikrinusi apie 440 tonų įvežamos paukštienos iš Lenkijos, kol kas nustatyti keli pažeidimai.

Tačiau į Lietuvą užkratas gali patekti ne tik per importuojamą produkciją, bet ir per migruojančius vandens paukščius, tad su nerimu laukiama pavasarį prasidėsiančios jų migracijos.


Rašyti komentarą...
I
Irena
2020-01-21 14:15:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jūs rašykite,tai preteksas prekybcentriams kelti kainas,tai kodėl sunaikinot Lietuvoje gyvulinkystę bei paukšininkystę,manau pati Lietuva sugebėtu aprūpinti žmones maistu,tik reikia noro,tegul mažiau politikuoja ,o rūpinasi tauta
Atsakyti
0

K
Kiaulininkas
2020-01-21 14:44:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai vištų nėra Lietuvoje kaip ir kiaulių, į Rudamina ir tai veža lenkiškas ir etiketės vietinės klijuoja. Kokį čia marazmas rašinejat su..os, Europoje augina kas gali o Lietuvoje sunaikino viską tik vartotojus paliko, kad tie seimunai išdvestu kartu su lanzbergiu
Atsakyti
0

A
Ar
2020-01-21 14:25:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Paukščių gripas, kiaulių maras gal tik pretekstas ar konkurencinė laukinio kapitalizmo tarpusavio kova?
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų