Slogą gydote purškalu? Vartodami jį ilgiau nei kelias dienas labai rizikuojate

Nors standartiškai paprasta sloga trunka gana trumpai, tačiau labiausiai varginančiu dalyku tampa užsikimšusi nosis ir didelė sekrecija. Tai apsunkina kvėpavimą, neleidžia gerai išsimiegoti. Norint palengvinti situaciją neretai rekomenduojama naudoti įvairius nosies lašus. Vis dėlto specialistai įspėja, kad vartojant juos neatsakingai iki priklausomybės ar net chirurginės procedūros gali būti tik vienas žingsnis.

VU Santaros klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų skyriaus vyresnysis ordinatorius gydytojas otorinolaringologas Darius Rauba priminė, kad pagrindinis slogos ir sinusito gydymo principas – tai, kad sinusai, ertmės, kurios yra nosies šonuose, valytųsi. 

„Kol tai vyksta, galima apsieiti be rimtesnių vaistų, t. y. antibiotikų.  Kas padėtų? Galima ištepti kojas šiltais eteriniais aliejais ar tepalais, užsidėti vilnones kojines nakčiai, nes esama tokio nosies ir kojų reflekso – peršalus kojas pakenkiama nosies funkcija, atsiranda peršalimo simptomai. Galima naudoti inhaliacijas, pakvėpuoti šiltais garais, tai palengvintų kvėpavimą. Tai būtų pati pirmoji pagalba“, – patarė gydytojas.

Taip pat labai svarbu pasirūpinti, kad patalpose būtų pakankamai drėgmės – ji siektų bent 35–40 proc. Sausas oras labai kenkia nosies gleivinei, tuomet kaip tik sudaromos sąlygos labiau ją pažeisti virusams. 

D. Rauba kartu pabrėžė, kad pradėjus be reikalo vartoti antibiotikus vėliau skiriant gydymą gali būti sunku susigaudyti, kokie vaistai gali padėti. 

Negalėdami atprasti vartoja ir dešimtmetį

Gydant slogą dažnai gali būti skiriami ir nosies lašai, sutraukiantys nosies gleivinę. Tačiau gydytojai įspėja, kad dažnu atveju jie gali būti vartojami vos kelias dienas.

„Ilgesnis tokių vaistų vartojimas gali pakenkti nosies gleivinei ir sukelti pripratimą. Turėjome tokį atvejį, kai žmogus užsitęsus paprasčiausiai slogai toliau vartojo šiuos vaistus ir tvirtino gerai besijaučiąs, tačiau paprasčiausiai be jų nebegalėjo gyventi. Būna žmonių, kurie ateina ir dešimt metų vartoję lašiukus, nes tiesiog nebegalėjo nuo jų atprasti. 

REKLAMA

Tokiais atvejais skiriami tam tikri preparatai, kurie padėtų nosies gleivinei atprasti nuo tų lašų. Tačiau gali prireikti ir chirurginės intervencijos paveikti nosies gleivinei, kad ji susitrauktų ir žmogus galėtų kvėpuoti pro nosį“, – pasakojo gydytojas.

D. Rauba pabrėžė, kad kai kuriuos lašus, priklausomai nuo jų sudėties, rekomenduojama vartoti tik 3–4 dienas. 

„Jie veikia net 12 valandų ir jų pakanka įsipurkšti tik du kartus per parą, bet jie nosies gleivinę veikia labai stipriai. Aišku, kiti ir dvi savaites jų pavartoję nepripranta“, – sakė jis.

Gydytojas pastebėjo, kad puikiai nosies gleivinę padėti sutraukti gali ir vietoj nosies lašų naudojami paprasčiausi eteriniai aliejai.

„Galima jais pasitepti tiesiog panosėje, įkvėpti, tai nuramina gleivinės paburkimą ir to užtenka, kad galėtume kvėpuoti. Jei sloga užtruko kiek ilgiau ir yra reikalingi sutraukiantys lašiukai, galima daryti taip – vieną vakarą prieš miegą purkšti į vieną šnervę, kitą vakarą – į antrą.

Taip pat yra tokie vaistai (kortikosteroidai), kurie mažina nosies gleivinės uždegimą. Šie purškalai yra saugūs ir veikia tik nosies gleivinę, nepatenka į kraujo sistemą ir yra skirti ilgam vartojimui“, – aiškino D. Rauba.

Jūros vanduo – ne panacėja?

Itin dažnai sergant sloga rekomenduojama nosį praplauti jūros druskos vandeniu. Nors jais piktnaudžiauti nepatariama, jei išsiskiria daug sekreto, toks tirpalas padės jį pašalinti, taip nosies gleivinė yra kiek sudrėkinama.

„Yra ir didesnės koncentracijos hipertoniniai jūros druskų tirpalai. Jie irgi būtų gerai, jei matome, kad sloga ilgiau nepraeina, bet nenorime naudoti lašų. Tirpalas sutraukia nosies gleivinę ištraukdamas iš audinių drėgmę ir dėl to paburkimas sumažėja. Taigi tai būtų gera alternatyva lašiukams į nosį“, – patarė gydytojas.

Ypač jūros druskos vanduo pagelbėja sloguojant vaikui.

„Jei vaikas moka išpūsti nosį (tą tėvai turėtų išmokyti daryti kuo anksčiau), sloga praeina per 2–3 dienas. Tai yra labai svarbu, nes jei snargliai kaupiasi viduje, tai ne tik sunkina kvėpavimą, bet ir toliau palaiko uždegimą. Išmokymas tinkamai išpūsti nosį labai palengvina gijimą. Jei vaikas pats nemoka išpūsti nosies, lieka vienintelis kelias –išsiurbti snarglius mechaniškai arba praplauti įvairiais jūros druskos tirpalais. Šiaip jei nuris vaikas sekretą, nebus jokia problema, bet svarbiausia, kad jie būtų valomi“, – kalbėjo D. Rauba.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų