Kontraceptikai keis merginų gyvenimus: 29-erių Agniežka turi 3 vaikus ir papasakojo savo istoriją

Nuo nėštumo apsaugančios hormoninės spiralės – nemokamai net ir penkiolikmetėms. Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio sprendimu, jau artimiausiu metu nuo nėštumo trejus metus apsauganti priemonė bus kompensuojama 15-20 metų merginoms. Idėjos šalininkai aiškina, kad spiralės paaugles patikimai apsaugos nuo galimos klaidos, o kritikai rėžia, kad tokia paskatins paaugles užsiiminėti seksu ir netgi pakenks jų sveikatai.

29-erių Kazlų rūdos savivaldybės gyventoja Agniežka laukiasi trečio vaikelio. Moteris sako, kad visi jos vaikai – nuo skirtingų tėvų, o planuotas tik šis, kuris pasaulį išvys po trijų mėnesių. Visgi Agniežka dievagojasi, kad daugiau vaikų neplanuoja.

„Ne, ne, ne. Mes dabar neplanuojam. Baikit, dar šitą norim užsiauginti“, – sako nėščioji Agniežka.

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. 29-erių Agniežka sūpuoja trečią vaiką – visi nuo skirtingų tėčių: apie kontraceptiką nebuvo galvojusi

Agniežkos pirmagimė – jau pradinukė. Moteris jos lauktis pradėjo nė dvidešimties neturėdama. Tada apie jokias kontracepcijos priemones negalvojo. O dabar sako, kad tikriausiai būtų bandžiusi apsisaugoti nuo nėštumo.

„Jauna buvau, laksčiausi gal dar, kaip sakoma. Net nežinau, kas mergaitės dabar tas tėtė, tai „ant pirmos“ gal jo“, – pasakoja Agniežka.

Agniežkos istorijos nebepakeisi, tačiau nuo neplanuoto nėštumo apsaugoti kitas jaunas moteris ar nepilnametes – galima. Dėl to sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys priėmė sprendimą kompensuoti nuo nėštumo apsaugančias hormonines spirales jau nuo 15 metų paauglėms. Nemokamos jos bus jaunoms moterims iki 20-ies metų. Tiesa, nei ministras, nei kiti ministerijos atstovai šio sprendimo pakomentuoti laiko šiandien nerado.

Visgi sprendimas kompensuoti hormonines spirales paauglėms glumina net vaistininkus.

„Tai politinis sprendimas, tad jį sunku komentuoti. Ką mes galime komentuoti, tai patį žmonių pasirinkimą. Dabartiniu metu mes matome, kad tai nėra mergaitės, kurios naudojasi šia priemone. Dabartiniu metu ja naudojasi vyresnio amžiaus moterys, tikriausiai po gimdymo“, – teigia „Eurovaistinės“ atstovė Laura Bieslkė.

REKLAMA

Į kompensuojamųjų vaistų sąrašą ministras įtraukė hormoninį kontraceptiką ,,Levonorgestrelį“, naudojamą hormoninėse spiralėse, kurios tiesiai į gimdą įvedamos trejiems metams. Vienos spiralės kaina – maždaug 140 eurų.

Ministro įsakymu, tokios spiralės visu šimtu procentų galėtų kompensuojamos visoms to norinčioms 18-20 metų moterims, o jaunesnėms – 15-17 metų paauglėms – pagal nustatytą tvarką, dėl kurios dar sprendžiama.

Hormoninėms spiralėms kompensuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo planuojama skirti apie 900 tūkstančių eurų per metus. Šį sprendimą kritikuoja Laisvos visuomenės instituto teisės ekspertas Ramūnas Aušrotas, priklausęs klausimą nagrinėjusiai ministerijos darbo grupei, tačiau vėliau dėl nesutarimų iš jos pasitraukęs.

„Valstybinės politikos prasme tai reiškia, kad pereinama nuo lytinių santykių susilaikymo ankstyvame amžiuje politikos iš esmės prie lytinių santykių skatinimo arba jų toleravimo. Ir, mūsų galva, tokia yra siunčiama politinė žinutė visuomenei, kad ankstyvi paauglių lytiniai santykiai yra gerai, jeigu jie yra saugūs“, – kalbėjo teisės ekspertas Ramūnas Aušrotas.

Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkė Violeta Vasiliauskienė abejoja, ar ši apsaugos nuo neplanuoto nėštumo priemonė geriausia.

„Kontraceptinė spiralė nėra jaunimui kaip pirmo pasirinko priemonė. Negimdžiusioms, jaunoms moterims tai nėra tinkamas preparatas. Pasirinkta pati brangiausia ir pati invazyviausia priemonė. Asmeniškai aš, kaip minėjau, pritarčiau susilaikymui, bet barjerinė kontracepcija, tabletės yra mažiau paveikios jaunam organizmui“, – sako asociacijos pirmininkė Violeta Vasiliauskienė.

Hormoninė spiralė kompensuojamųjų vaistų sąraše atsidūrė Lietuvos akušerių ginekologų draugijos iniciatyva. Šios draugijos pirmininkė Žana Bumbulienė sako, kad hormoninė spiralė yra viena efektyviausių priemonių siekiant išvengti nėštumo ir paaiškina, kodėl ji geresnė už, pavyzdžiui, kontraceptines tabletes.

REKLAMA

„Kontraceptinių priemonių patikimumas labai labai mažėja tuomet, kai yra daromos klaidos. Ir tokios kaip tabletės – yra įrodyta – jeigu praleidžiamos yra, tai, aišku, tikimybė pastoti didėja ir kartais paauglių neapsaugo tos tabletės. Todėl buvo pasirinkta priemonė, kuri nepriklausytų nuo klaidų“, – pasakoja akušerė ginekologė Prof. Žana Bumbulienė.

Tyrimai rodo, kad didžioji dauguma paauglių lytinį gyvenimą pradeda 16–17 metų, kas penktas – būdamas 15 metų ir jaunesnis. Tiesa, kol kas hormoninės spiralės jaunoms moterims dar nekompensuojamos. Prieinamos jos turėtų tapti II-ąjį metų ketvirtį, kai įsigalios kompensuojamų vaistų kainyno pakeitimai.


Rašyti komentarą...
P
Pezalai
2021-04-01 15:49:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne kontracepcijos trūkume problema, o išsilavinimo stokoj
Atsakyti
-1

Z
Z
2021-04-01 15:43:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
...ir garantuotai net nežino, kas vaikų tėvai.

Atsakyti
-3

T
Teisybe
2021-04-01 15:47:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Prasides gimdos kaklelio veziai ir kitos ligos!!!
Atsakyti
-7

SKAITYTI KOMENTARUS (35)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų