Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Telšiuose, Masčio ežere, įvykęs Baltijos motorlaivių čempionatas purslais taško aplinkos ministrą, liberalą Simoną Gentvilą. Jis paskutinėmis dienomis prieš pat varžybas skubiai pakeitė tvarką, pagal kurią leido Masčio ežere plaukioti galingiems motorlaiviams.

Telšiuose, Masčio ežere, įvykęs Baltijos motorlaivių čempionatas purslais taško aplinkos ministrą, liberalą Simoną Gentvilą. Jis paskutinėmis dienomis prieš pat varžybas skubiai pakeitė tvarką, pagal kurią leido Masčio ežere plaukioti galingiems motorlaiviams.

REKLAMA

Ir nepaisė dar išvakarėse aplinkosaugininkų perspėjimo, kad toks sprendimas gamtai padarys žalos. Opozicija tai vadina skandalu, ministrą kritikuoja ir bendražygiai koalicijoje. Kvapą gniaužiantys vaizdai džiugino Telšių gyventojus ir miesto svečius birželio pradžioje.

Baltijos šalių čempionato metu birželio 4–5 dienomis ežerą skrodė penkios dešimtys sportininkų su motorlaiviais. Galingiausios klasės motorlaiviai išvysto net iki 200 kilometrų per valandą greitį.

„Telšiuose vyksta pirmą kartą, ir apskritai visi esam labai nustebę, kad turim dar tokią gražią vietą Lietuvoje“, – kalba motorlaivių federacijos prezidentas Edgaras Riabko.

REKLAMA

Masčio ežere tokie motorlaiviai iki šiol buvo nepageidaujami, tačiau likus vos 2 dienoms, iki varžybų, Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pakeitė taisykles, pagal kurias galingi motorlaiviai gavo teisę plaukioti po Mastį.

„Argumentai ŠMSM buvo, kad tai yra vienkartinis, profesionalus renginys, svarbus ir iš esmės vienintelis toks šį sezoną Lietuvoje“, – teigia S. Gentvilas.

Tiesa, dieną prieš Gentvilo sprendimą, Aplinkos apsaugos departamentas pateikė savo nuomonę, kad keisti tvarką, kuri leistų organizuoti čempionatą nepritaria. Ir argumentavo, kad Masčio ežeras yra negilus ir turi storą dumblo sluoksnį.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl leidimas viso ežero mastu, neribojant nei bendro variklių galingumo, nei renginių periodiškumo, nenumatant net galimybės preliminariai vertinti galimos žalos ežero florai ir faunai įvertinimo ir tokių renginių sąlygų kontrolės, neabejotinai darys žalą gamtai.

Rašte departamentas nurodė, kad galima svarstyti taisyklių pakeitimą, tik jei būtų tam tikri ribojimai. Bet jie turėtų būti grįsti moksliniais tyrimais. Nes pakėlus ežero dugno dumblą, prasideda deguonies degradacijos procesai, kurie pavojingi žuvims.

„Mes atsižvelgėme į visus argumentus, numatėme skirtingas trasų teritorijas, numatėme, kad tai būtų vienkartinis renginys, apribojome galingumą. Viskas atsižvelgta, tikrai neigiamų pasekmių šitas renginys neturėjo sukelti“, – tikina S. Gentvilas.

Savo vertinime aplinkosaugininkai taip pat pažymėjo, kad Masčio ežero būklė yra prasta, o pagal bendrą galiojusią tvarką jame būtų galima plaukioti tik tais laiveliais, kurių varikliai yra iki 10 arklio galių. Bet ministras šią ribą padidino net 20 kartų – iki 200 arklio galių.

REKLAMA
REKLAMA

„Man atrodo, kad mažų mažiausiai čia yra skandalas. Tikrai ministras neturėjo taip elgtis, kada aplinkos apsaugos pareigūnai sako, kad bus pakenkta gamtai, biologinei įvairovei, toms pačioms žuvims, ir nepaisant aplinkosaugininkų išvados, ministras paima ir pasirašo įsakymą, kuriuo leidžiama plaukioti“, – tvirtina aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Jonauskas.

Lenktynių organizatorius stebisi – prieš varžybas buvo susitikę su aplinkosaugininkais ir jie priekaištų neišsakė.

„Bet sakė žvejai boikotuos šitą renginį, išplauks su žvejų laivais ir mums trukdys, ir nevyks varžybos“, – pasakoja E. Riabko.

Pakomentuoti situaciją ir ministro sprendimą, paprašėme ir pačių aplinkosaugininkų.

„Tiesiog visuomenei paaiškinti, nes dabar atrodo, kad aplinkosaugininkai sako nereikia ten leisti, nes bus pakenkta gamtai, o ministras sako kitaip. Tai mes ir bandom aiškintis, ministro argumentus, jūsų argumentus. – Aš pasitarsiu su kolegom kam čia iš mūsų geriausia pakomentuoti ir ar apskritai pakomentuoti“, – kalba aplinkos apsaugos departamento direktorius Giedrius Kadziauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Bet vėliau aplinkosaugininkai pranešė, kad visuomenei šios situacijos nekomentuos. Esą pakalbėjo ministras ir to pakanka. Tačiau ministro elgesį kritikuoja ir koalicijos bendražygė, konservatorė Gedvilienė.

„Jeigu mes turime blogą ežero ekosistemų būklę, ką sako Aplinkos apsaugos agentūra, aš sakyčiau, kad tokių leidimų ministerija išdavinėti neturėtų“, – kalba aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.

Opozicija sako, kad aplinkosaugininkai turėtų dabar išsiaiškinti – buvo pakenkta gamtai, ar ne.

„Jeigu ministras padarė klaidingą sprendimą ir buvo pakenkta gamtai, ta pati žala gamtai turėtų būti paskaičiuojama ir įteikta ministerijai“, – teigia L. Jonauskas.

„Dalyvavo, berods, aš mačiau 2 buvo tikrai inspektoriai, kurie stebėjo varžybas, užfiksavo 2 įvykius, kaip apsivertė laivai, fotografavo, žiūrėjo, ar neišsiliejo naftos produkcijos į ežerą, bet sakė, kad viskas tvarkoje, viskas gerai ir viskas“, – sako E. Riabko.

Nors ministras sako, kad tai buvo leidimas tik vienkartiniam renginiui, tačiau jo pakeistoje tvarkoje kaip tik numatyta galimybė rengti tokius renginius ir toliau. Derinti reikia su vietos valdžia, o aplinkosaugą tik informuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų