Gamtininkas Paltanavičius atskleidė, kada galime tikėtis pavasariškos šilumos

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius TV3 žinių „Dienos komentare“ papasakojo, kada galime tikėtis pavasario ir koks jis bus. 

Gamtininką kalbino žurnalistas Vladimiras Laučius. 

Saulutė nebe tik šviečia, bet ir šildo, pavasarį jaučiame visi. Sakykite, ką galima gamtoje pamatyti nuveikti, kokie procesai dabar ryškiausi?

Iš tikrųjų, man atrodo, kad daro didelę klaidą tie, kas tikisi, kad pavasaris dar kažkur toli. Jis jau čia ir mes tikrai negalime nepastebėti, nes nei viena diena negrįš atgal. Jau pirmos žibuoklės žydi, sugrįžo apie 50 paukščių rūšių, bėga klevo sula.

Kitą savaitę žada šilumos truputį, o saulelė pašildys ir baltus beržų kamienus, taigi ir beržų sula pradės bėgti. Tai ne tik gardėsis, skanėstas, tai rodo, kad pavasaris yra tikras ir jis mus kviečia.

Etnologas Libertas Klimka pernai rudenį išprognozavo, kad ši žiema bus šalta, turėsime sniego ir štai – pasitvirtino. Jis rėmėsi liaudies klimatologija. Galbūt ją remiantis būtų galima papasakoti ir apie šį pavasarį, koks jis bus?

Dar prieš 10-15 metų tai buvo labai paprasta ir ne liaudiškais, o aš daugiau žiūriu pagal gamtos ženklus, gamtos požymius. Dabar viskas susimaišė, bet galima numatyti, kad pavasaris bus visgi labai ištęstas. Ta šiluma, kurios laukiame, ji ateis labai iš lėto.

Mes atsimename metų, kai gegužės pradžioje jau žydėjo sodai, o kovo viduryje būdavo ir 15, ir 19 laipsnių šilumos. Kovą tokios šilumos tikrai šiemet nelaukime, šilumos galėtų būti daugiau tik po Šv. Velykų, o žaluma taip pat šiemet bent savaitę turėtų vėluoti.

Visą pokalbį su Salemonu Paltanavičiumi  žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.


Rašyti komentarą...
A
Alytiskis
2021-03-19 17:02:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai pats mėgstamiausias gamtininkas iš didžiosios raidės, tikras gamtos sūnus, nua stabus pasakotojas žinovas, aš tiesiog mėgaujuasi jo rašomasis straipsniais, tokiu Lietuvoje nėra, na dar Liubertas,tokiems vyrams stiprybės ir dar kartą stiprybes
Atsakyti
-6

A
2021-03-19 18:40:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nu atgaiva širdžiai.O tai iš valdžiažmogių girdime-yra blogai, bus dar blogiau...Ačiū už pozityvą
Atsakyti
-5

D
D. Š.
2021-03-20 13:51:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nuo vaikystės klausausi Radio laidos Gamta-visų namai. Ačiū visiems, kurie išsaugojo šią laidą. Ačiū S. PALTANAVICIUI. Pagarba Jam. D
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (14)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų