Ekonomistas įspėja: vasaros medaus mėnesiai baigėsi – rudenį ir žiemą situacija prastės

Ekonominiai vasaros medaus mėnesiai baigėsi, teigia ekonomistas Žygimantas Mauricas. Kylanti infliacija ir besikeičianti epidemiologinė situacija gali keisti vartotojų įpročius ir pramonės darbą.

Tokią mintį ekonomistas išsakė TV3 žinių „Dienos komentare“, kur jį kalbino žurnalistas Vladimiras Laučius. 

Jūs taip gražiai aprašėte antrojo ketvirčio ekonominį augimą ir tuoj pat sugadinote žmonėms nuotaiką sakydamas, kad rudenį susidursime su problemomis. Kokios bus pagrindinės problemos ir kas jas lems?

Yra nemaža tikimybė, kad vasaros medaus mėnuo eina į pabaigą ir iššūkių bus žymiai daugiau artėjant rudeniui ir žiemai. Visų pirma, labai ryškėja ekonomikos sezoniškumas. Tai susiję su epidemiologine situacija, nes vasara atvejų skaičius krenta, žmonės būna lauke, atsipalaiduoja ir išleidžia daugiau pinigų.

Artėjant rudeniui, žiemai auga neapibrėžtumas, kaip epidemiologinė situacija vystysis toliau – ar bus naujų atmainų, ar delta atmaina neišsiplėtos, ar nebus naujų ribojimų, o tai stabdo, prastina gyventojų nuotaikas. Vartojimo pasitikėjimo rodiklis jau rugpjūčio mėnesį buvo mažesnis, manau, kad jis prastės ir toliau.

Dar vienas dalykas, kuris prisideda – kylanti infliacija. Šiandien paskelbti duomenys, kad metinis infliacijos augimas 4,9 proc., tai jau 5 proc. psichologinė riba. Tai tikrai neprisidės prie gerų nuotaikų, nes atlyginimas padidės, bet kylanti infliacija suvalgys dalį to padidėjimo. Žmonės pradės tą jausti ir nuotaikos pakris.

Pramonėje yra kitų iššūkių – stringančios gamybos grandinės, brangstančios žaliavos, darbuotojų trūkumas. Dėl išvardintų priežasčių dalis įmonių atideda investicijas ir yra daug klaustukų, ar mes išlaikysime tokį didelį augimo pagreitį, kokį demonstravome šių metų pirmą pusmetį.

Kodėl infliacija taip kyla ir kiek laiko ji dar gali kilti?

Yra dvi pagrindinės priežastys. Pirmoji – išorinė, tai brangstančios žaliavos pasaulio rinkose. Akivaizdžiausios – brangstančios dujos, elektra, todėl ir Lietuvos vartotojams kyla komunalinių paslaugų kainos. Brangsta kuras, naftos kaina.

Kita priežastis – augančios paslaugų kainos, tai grynai Lietuvos specifika. Taip yra dėl sparčiai didėjančio darbo užmokesčio ir didelės paklausos. Taip pat dalis verslų pasinaudoja ir tuo, kad vasarą gyventojai plačiau atveria pinigines, galbūt, baimindamiesi, ar pavyks turėti laisvą rudenį, žiemą, todėl nevengia tų kainų pakelti.

O kokį ekonomistas įžvelgia vilties spindulį pamatykite „Dienos komentare“, esančiame straipsnio pradžioje.


Rašyti komentarą...
A
As
2021-08-30 20:35:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šlamštas, o ne straipsnis. Š... mala eilinis bankų ruporas. Kol tesis pinigų spausdinimas ir pumpavimas į rinką, tol tesis ir kosminė infliacija. Beje, atlyginimai nedidėja, nebent tokiems bankų ruporams, kad ir toliau jie š.. maltų.
Atsakyti
0

W
WW
2021-08-30 19:01:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
JO.
Atsakyti
0

J
JURGIS
2021-08-30 19:43:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
VAFLIS
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų