Atnaujinus taką prie Atėnų „Akropolio“, jį gali aplankyti neįgalieji: patenkinti ne visi

Atvykę pasigrožėti Atėnų „Akropoliu“ lankytojai gali džiaugtis naujai ištiestu taku, kuris puikiai pritaikytas neįgaliesiems. Mat anksčiau jiems iš arti pamatyti šį senovės graikų palikimą buvo keblu. Tiesa, dėl šio naujai įrengto tako susikibo politikai ir akademikai – esą jis visiškai netinka prie antikinio architektūrinio paveldo.

Lankytinų vietų išsiilgę žmonės skuba pasigrožėti Atėnų „Akropoliu“ iš arti. Dabar lipti jo link – dar patogiau, mat čia įrengtas naujas betoninis takas. Ypač tai svarbu neįgaliesiems – dabar jie be kliūčių vežimėliais gali patekti prie žymiausio graikų senovės paminklo.

„Mačiau žmonių neįgaliųjų vežimėliuose, kurie pirmą kartą atėjo čia ir jautėsi laimingi. Manau, kad tai taip pat turėtų mus džiuginti – suteikti džiaugsmo žmonėms yra lygiai taip pat reikšminga, kaip ir apsaugoti kultūros vertybes“, – sako Graikijos kultūros ministrė Lina Mendoni.

Būtent dėl paveldosaugos ir kilo aršios diskusijos, vos nutiesus naująjį taką. Politikai ir akademikai įsitikinę – jis gadina klasikinę šios vietos estetiką. Praėjusį mėnesį šalies opozicijos lyderis šiuos atnaujinimus prilygino „pasaulio paveldo vietos kraštovaizdžio pakeitimui“ ir pareikalavo Vyriausybės liautis piktnaudžiauti kultūros paveldu.

„Vieni žmonės sakė padaryti taką medinį, kiti – stiklinį. Kiti siūlė išgrįsti kelią“, – sako „Akropolio“ restauracijos architektas Manolis Korres.

Pats projekto architektas problemos nemato – esą stengėsi išsaugoti ir anksčiau buvusį akmeninį taką, ir prieš keturis dešimtmečius ištiestą betoninį taką. Tiesa, pastarasis bėgant metams smarkiai nusidėvėjo, tad neretai lankytojai susižeisdavo.

„Akropolis“ kasmet pritraukia tūkstančius lankytojų, kurie pėsčiomis lipa į 160-ies metrų kalvą, klaidžioja po šventyklą ir paminklus per nelygius akmeninius takus. Dabar šie senoviniai akmenys „slepiasi“ po naujuoju taku. Juos dengia sintetinė membrana, kuri ne tik saugo senuosius akmenis, bet ir leidžia bet kuriuo metu pašalinti naująjį taką. O ir lankytojai laimingi.

REKLAMA

„Aš manau, kad „Akropolis“ – labai gražus, nuostabus. Manau, šaunu, kad dabar jį gali pamatyti visi. Nemanau, kad jis pasikeitė ar buvo sugadintas“, – sako turistas iš Ohajo Michael Kirk.

Taką giria ir iš Teksaso atvykęs Neil Raguboopathi: „Puiku, lengva vaikščioti. Aš nežinau, kaip aš jaučiuosi dėl paveldo objektų atnaujinimo. Nes žmonės taip „įsijaučia“ ką nors restauruodami, norėdami prieigą, kad išsineša ir tai, kas vietą daro ypatinga.“

Vietą žadama dar geriau pritaikyti neįgaliesiems, pavyzdžiui, įrengti naują liftą. Projekto vadovai planuoja, kad ant įvairius stendus ir brošiūras bus galima skaityti Brailio raštu.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų