Antanas Valionis. Ar JAV demokratija iš lėto byra?

1947 metais paskelbta Trumeno doktrina, kurioje JAV įsipareigojo vadovauti „laisvajam pasauliui”, užtikrino, jog amerikiečių kariai liks Europoje ilgam. JAV lyderystė, kitaip nei po Pirmojo pasaulinio karo, kuomet JAV pasitraukė iš Europos, užtikrino, jog Vakarų Europos saugumas bus užtikrintas.

1949 metais sukurta NATO karinė – politinė organizacija sėkmingai išlaikė visus išbandymus ir atgrasė agresorių – taika buvo išsaugota ilgus dešimtmečius.

TSRS tik septintajame dešimtmetyje sugebėjo pasiekti ginklavimosi paritetą, tačiau tai jai kainavo pernelyg brangiai ir Imperija subyrėjo.

O JAV ir toliau telkė išaugusį demokratinių šalių saugumo aljansą pasaulinėms problemoms spręsti.

Po Donaldo Trumpo išrinkimo ir jo iškelto šūkio „Amerika svarbiausia”, šioje valstybėje itin sustiprėjo izoliacionizmo tendencijos.

Prasidėjo ekonominiai ir politiniai karai net ir su pagrindiniais JAV sąjungininkais. Atrodo, JAV prezidentas pasaulio politikos stebėtojų nuomone nebeskiria draugų ir galimų priešininkų. JAV valdoma kaip korporacija, kur visi kiti vertinami kaip konkurentai, kuriuos reikia įveikti.

Tuo metu D. Trumpas nesupranta lyderystės reikšmės. Jis ne kartą kritikavo ES, o prezidento buvusio patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Johno Boltono teigimu, Trumpas iš viso abejojo ir NATO reikalingumu.

Dėl to europiečiai ir kalba apie „NATO smegenų mirtį”, tariasi ar kurti ES „tikrą” kariuomenę.

JAV demokratija patiria didelius išbandymus. Kitos institucijos, ypač JAV kongresas, jau sunkiai atlaiko Prezidento spaudimą, „Freedom house” ataskaitose teigiama, jog JAV demokratija iš lėto byra.

Nežinia ar galime džiaugtis, jog ataskaitose fiksuojama, kad, pavyzdžiui, Lietuvoje demokratijos yra daugiau nei JAV.

D. Trumpo užsienio politika neretai orientuota į rinkimus ir reikšmingiausios jo užsienio politikos akcijos neretai pakerta ES pastangas.

REKLAMA

Nuostabą sukėlė nuolaidžiavimas Turkijai – jai praktiškai leista okupuoti dalį Sirijos. Dabar gi D. Trumpas įsiveržė į Serbijos – Kosovo derybas, nustumdamas europiečius ir vėlgi sunku tikėtis gerų rezultatų. Nutarimas išvesti iš Vokietijos beveik 10 tūkstančių JAV karių ir dalį jų dislokuoti Lenkijoje, ardo NATO vienybę, priešina valstybes nares, kelia abejonių Aljanso ateitimi.

Tuo susipriešinimu, be abejo, gali pasinaudoti tiek Kinija, tiek ir Rusija.

Kinijoje jau girdimi balsai, jog D. Trumpas naudingas prezidentas ir būtų gerai, jei jis būtų išrinktas dar vienai kadencijai. Rusija pasinaudodama sumaištimi, bando perrašyti istoriją ir siūlo naują Jaltos tipo susitikimą, kuriame būtų pasidalinta įtakos sferomis. Tad pagrindo nerimui yra daug...

VISĄ A. VALIONIO KOMENTARĄ ŽIŪRĖKITE:

 


Rašyti komentarą...
Z
Zita
2020-06-25 23:40:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kad Tos Demokratijos niekados ir nebuvo.Tai tik žodis Iš Enciklopedijos tarptautinio žodyno.Pabandykite iššifruoti .sinhroniškai ir suprasite kas toji demokratija ...Palyginčiau su komunizmo laikmečiu.Bent tada velniava buvo .Bet žmones proto daugiau turejo ....IR KALBEJO IR GYDESI NEMOKAMAI ...Virusus ušgyveno karus ir marus .Kur toji Demokratija Dabar JEIJU ką tai viskas taip susimaišė .kad savo kalba Pamiršime ..Tokia jau dabar demokratija .Klaiku
Atsakyti
-3

P
Petras
2020-06-24 22:47:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
JAV prisivadavo iki to , kad bezdziones varto statulas ir kariauja gaujomis.
Atsakyti
-3

n
n
2020-06-26 07:44:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tikrai subyres, jeigu Trampas neiveiks satanistu.
O pas mus jau senai subyrejo...
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (20)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų