Afganistane situacija aštrėja: Talibanas moteris, prabilusias apie savo teises, išvaiko smūgiais

Jungtinės Tautos ragina pasaulį kuo greičiau skirti Talibų užgrobtam Afganistanui paramą, nes paprasti šalies gyventojai jau nebeturi, ko valgyti. Paties Talibano kovotojai toliau smaginasi ištuštėjusiame Kabulo pramogų parke ir jau nepalieka vilčių šalies moterims dirbti valstybės įstaigose ar mokytis kartu su vyrais. 

Ginkluoti Talibano kovotojai ne tik užėmę Kabulą linksminosi miesto pramogų parke, tą patį pasitaikius progai jie daro ir dabar. Ne tik stumdosi elektrinėmis mašinėlėmis, bet išbando ir kitus atrakcionus. Eilėse laukti netenka, nes parkas gerokai ištuštėjęs.

„Žmonės bijo Islamo emyrato vyriausybės, bėga nuo jos, todėl pramogų parke mažai žmonių.“ 

Talibai gal ir bando vaizduoti, kad moka šypsotis ir gyvenimas nuo šiol bus paprastesnis, bet situacija Afganistane toli gražu ne tokia paprasta.

Talibai jau uždraudė šalyje protestus ir neleidžia žiniasklaidai juos filmuoti, o žiniasklaidoje uždraudė dirbti moterims, kurioms vos užgrobę valdžią žadėjo teisių, bet tik tiek, kiek neprieštarauja šariato įstatymui.

Ir panašu, kad moterims vietoj teisių lieka tik dažnėjantys smūgiai guminėmis lazdomis ir diržais. Talibas smūgiais vaiko apie teises prabilusias moteris.

Islamo emyratą kuriančių talibų vadovai vis mažiau vilčių moterims palieka ir dirbti, ir mokytis. Vyrus ir moteris universitetuose skiriančių užuolaidų talibams maža.

Waheedullah Hashimi, Talibano atstovas „Ne, jokio mokymosi kartu. Beveik 40 metų kovojome, kad grąžintume šariatą. O šariatas draudžia vyrams ir moterims būti kartu, sėdėti po vienu stogu, jei nėra būtina.“

Talibanas žada moterims atskiras ligonines, atskiras mokyklas ir universitetus – jei išvis bus palikta teisė studijuoti. O draudimas dirbti vienoje patalpoje su vyrais reiškia, kad afganistanietės nebedirbs nei vyriausybės įstaigose, nei bankuose, nei daugelyje kitų svarbių įstaigų.

Talibai tikina nenusileisiantys savo principams, net jei dėl to neteks šiuo metu itin reikalingos finansinės pasaulio paramos.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius ragina pasaulį kuo greičiau sušvirkšti finansinę injekciją Afganistanui, kitaip iki mėnesio pabaigos eiliniai žmonės ten jau neturės, ko valgyti.

„Humanitarinė pagalba veikia humanitariniais principais, o ne politiniais. Mano manymu, jei norime apginti afganistaniečių teises, reikia skirti humanitarinę pagalbą. O tuomet kalbėti su Talibanu. Humanitarinė pagalba gali padėti derantis dėl žmogaus teisių įgyvendinimo“, – sako JT generalinis sekretorius  Antonio Guterres.

Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad įvairios šalys Afganistanui jau pažadėjo skirti kone milijardą eurų paramos, tačiau kaip tai padaryti, kai šalyje dorai neveikia bankai ir ekonomika – nežinia. Valstybės tarnautojai Afganistane algų negauna jau nuo liepos, būtiniausių produktų kainos pakilo dešimtimis procentų, didėja bedarbystė.

REKLAMA

O talibai kritikuoja buvusią valdžią – esą ji buvo labai korumpuota. Talibanas skelbia tiriantis buvusių valdininkų sąskaitas. O keli Talibano pareigūnai šiandien išplatino ir vaizdo įrašą, kuriame neva milijonai eurų grynaisiais ir aukso atsargos, kurias talibai neva rado buvusio viceprezidento Amrullaho Saleho rezidencijoje Pandžšyro provincijoje.

Deja, iš Pandžšyro slėnio pasaulį pasiekia vis daugiau žinių apie talibų ten vykdomas civilių egzekucijas, viena jų užfiksuota šiame, socialiniuose tinkluose plintančiame įraše. Skaičiuojama, kad talibai slėnyje įvykdė mažiausiai 20-ies civilių egzekucijas.


Rašyti komentarą...
L
LT
2021-09-15 14:39:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Baikit gailetis to afganistano, nereik ten jokiu pagalbu. Tegu jie ten gyvena kaip nori, nustokim ten kistis i ju reikalus. Jie visi nori gyventi kaip pries 2000 metu, tai tegu ir lieka taip. Nes jeigu butu noreja gyventi siuolaikskai tai afganu kariuomene butu stojusi i kova su talibais, kurie teturejo tik dzipus granasvaidzius ir kulkosvaidzius. O kariuomene turejo naikintuvus, malunsparnius, rimtos karines ekipuotes ir net rakatiniu ginklu. Va tokia tiesa ir baikim meluoti pasauliui apie ten likusius tipo gerus afganistaniecius kuriuos reik gelbeti. ten daugiau nei keletas simtmeciu vyksta karas, valdo gentys, niekas ten tavarkos neivede ir neives, nebent kas nusluotu viska nuo tos teritorijos ir apgyvendintu kitais gyventojais ne afganistanieciais. Taigi tiesa tokia.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų