• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV pareigūnai Kabule buvo pateikę Talibanui Amerikos piliečių, žalias kortas turinčiųjų ir sąjungininkų Afganistane pavardžių sąrašą, kad JAV galėtų pateikti į kovotojų kontroliuojamą išorinį miesto oro uosto perimetrą. Tai sukėlė įstatymų leidėjų ir kariškių pasipiktinimą.

JAV pareigūnai Kabule buvo pateikę Talibanui Amerikos piliečių, žalias kortas turinčiųjų ir sąjungininkų Afganistane pavardžių sąrašą, kad JAV galėtų pateikti į kovotojų kontroliuojamą išorinį miesto oro uosto perimetrą. Tai sukėlė įstatymų leidėjų ir kariškių pasipiktinimą.

REKLAMA

Šis žingsnis, kurį „Politico“ detalizavo trys JAV ir Kongreso pareigūnai, buvo skirtas pagreitinti 10 tūkstančių žmonių evakuaciją iš Afganistano. Afganistano sostinėje kilo chaosas po to, kai Talibanas perėmė šalies kontrolę, o Joe Bideno administracija pasitikėjo Talibano apsauga už oro uosto ribų, rašo politico.eu.

Nuo rugpjūčio vidurio buvo evakuota beveik 100 tūkst. žmonių, kurių dauguma turėjo praeiti per daugybę Talibano kontrolės punktų. Tačiau sprendimas pateikti konkrečias pavardes Talibanui, kuris yra žinomas dėl afganų, bendradarbiavusių su JAV ir kitomis koalicijos pajėgomis, žudymo, supykdė įstatymų leidėjus ir karinius pareigūnus.

REKLAMA
REKLAMA

„Iš esmės jie tiesiog įtraukė visus tuos afganus į nužudytųjų sąrašą, – sakė vienas gynybos pareigūnas, kuris, kaip ir kiti, nenorėjo atskleisti savo vardo. – Tai tiesiog siaubinga ir šokiruoja. Verčia jaustis nešvariai.“

REKLAMA

Paklaustas apie „Politico“ pranešimus, prezidentas Joe Bidenas sakė nesąs tikras, kad tokie sąrašai yra, tačiau taip pat neneigė, kad kartais JAV suteikia pavardes Talibanui.

„Buvo atvejų, kai mūsų kariuomenė susisiekė su jų karinėmis pajėgomis Talibane ir pasakė, kad, pavyzdžiui, šis autobusas važiuoja su X žmonių skaičiumi, kurį sudaro ši žmonių grupė. Mes norime, kad jūs praleistumėte tą autobusą ar tą grupę, – pasakojo jis. – Taigi, taip, tokių atvejų buvo. Mano žiniomis, tais atvejais jie buvo praleisti.

REKLAMA
REKLAMA

Negaliu jums tvirtai pasakyti, kad buvo pateiktas pavardžių sąrašas, – pridūrė jis. – Galėjo būti. Bet aš nežinau tokių aplinkybių. Tai nereiškia, kad jie neegzistuoja. Štai 12 žmonių pavardės, jie atvyksta, praleiskite juos. Taip galėjo įvykti.“

Nacionalinės saugos tarybos (National Safety Council – NSC) atstovė spaudai Emily Horne pridūrė: „Gaila, kad Baltųjų rūmų nebuvo paprašyta pakomentuoti ar pasiaiškinti. Jei „Politico“ mūsų paklaustų, mes būtume pasakė tą patį, ką ir prezidentas – tam tikrais atvejais esame pasidaliję informacija su Talibanu, kas sėkmingai palengvino evakuaciją iš Kabulo“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV centrinės vadovybės atstovas atsisakė komentuoti.

Sąrašo problema buvo iškelta vykusiame įslaptintame instruktaže JAV valdžios būstinėje Kapitolijuje. Dėl pavardžių suteikimo buvo aršiai ginčijamasi – aukščiausi J. Bideno administracijos pareigūnai gynė glaudų bendradarbiavimą su Talibanu. J. Bideno pareigūnai tvirtino, kad tai geriausias būdas apsaugoti amerikiečius ir afganus ir užkirsti kelią karui tarp Talibano kovotojų ir tūkstančių JAV karių, esančių oro uoste.

REKLAMA

Po Afganistano griūties, pirmosiomis evakuacijos dienomis, jungtinė JAV karinė ir diplomatinė koordinavimo grupė oro uoste Talibanui pateikė sąrašą žmonių, kuriuos JAV ketino evakuoti. Tarp tų pavardžių buvo afganai, kurie padėjo JAV ir siekė specialių imigrantų vizų į Ameriką. Sąraše taip pat buvo JAV piliečių, dvigubą pilietybę turinčiųjų ir teisėtų nuolatinių gyventojų pavardės.

„Jie turėjo tai padaryti dėl saugumo padėties, kurią sukūrė Baltieji rūmai, leisdami Talibanui kontroliuoti viską už oro uosto ribų“, – sakė vienas JAV pareigūnas.

REKLAMA

Tačiau po to, kai tūkstančiai vizos prašytojų atvyko į oro uostą, o JAV nebegalėjo jų visų apdoroti, Valstybės departamentas pakeitė eigą – paprašė pareiškėjų nevykti į oro uostą ir palaukti, kol jiems bus suteikta teisė atvykti. Nuo to laiko Talibanui pateiktame sąraše tų afganų pavardžių nebuvo.

Nuo rugpjūčio 25 d. tik JAV pasų ir žalios kortos turėtojai buvo priimami kaip tinkami evakuoti, sakė gynybos pareigūnas.

Vis dėlto tai, kad JAV pareigūnai suteikė sąjungininkų Afganistane ir Amerikos piliečių bei gyventojų sąrašą, parodo, kokiu mastu jie perdavė Talibanui oro uosto išorinio perimetro apsaugą. Talibanas šiuo metu visur ieško vertėjų iš Afganistano ir kitų, padėjusių JAV ir Vakarų pajėgoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Generolas Frankas McKenzie, JAV centrinės vadavietės vadas, ir patarėjas Peteris Vasely, JAV pajėgų Afganistane vadovas, bendraudami raštu ir žodžiu nurodė, kad Talibanas yra „mūsų partneriai iš Afganistano“, teigė du gynybos pareigūnai.

J. Bideno administracija derino evakuaciją ir oro uosto saugumą su Talibanu, kuris kontroliuoja kontrolės punktus už išorinio oro uosto perimetro. Pareigūnai „kasdien bendravo“ su Talibano vadais apie tai, ką įleisti, šią savaitę žurnalistams sakė Pentagono atstovas Johnas Kirby.

REKLAMA

Šios naujienos pasiekė praėjus kelioms valandoms po to, kai prie oro uosto buvo įvykdyti du „Islamo valstybės“ teroro išpuoliai, nusinešę mažiausiai keturis JAV jūrų pėstininkų gyvybes ir sužeidę dar dešimtis. Per sprogimus žuvo ir nemažai afganų.

Po išpuolių Senato Užsienio ryšių komiteto pirmininkas Bobas Menendezas sukritikavo J. Bideno administracijos koordinavimo su Talibanu strategiją, pareiškime rašydamas: „Kol laukiame daugiau informacijos, aišku viena – negalime Talibanui patikėti amerikiečių saugumo.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų